Od 1. ledna 2022 platí podle vyhlášky č. 264/2020 Sb. přísnější požadavky na budovy s téměř nulovou spotřebou energie (nZEB II). Větší důraz bude kladen zejména na samotný návrh a koncept stavby, stejně jako na využití obnovitelných zdrojů energie.
Podlaha ve skladovací hale dosloužila velmi brzy. Již po dvou letech byla nevzhledná, problematický byl také úklid. Co se stalo? Jak opravit velmi poškozenou podlahu výrobní haly, která musí vydržet takřka vše? Co zvolit, aby oprava proběhla co nejrychleji a nezdržovala výrobu? Zajeli jsme se podívat na opravu podlahy materiálem OBTEGO do výrobní haly v Trmicích.
V nedávné době vstoupilo v platnost nové znění akustické normy ČSN, která mimo jiné určuje požadavky na akustické zdivo. Tyto změny jsou opět o něco přísnější i vzhledem k neustálému nárůstu hluku v okolí. Hluk, jak je známo, výraznou měrou škodí lidskému zdraví. I to je jeden z důvodů, proč byly nové požadavky do akustické normy ČSN zařazeny.
Novela energetického zákona nabude až na určitá ustanovení účinnosti dne 1. 1. 2022. Je dlouho očekávanou úpravou, která posiluje postavení zákazníků a reaguje na excesy nepoctivých zprostředkovatelů. Ti například zneužívali podepsané plné moci s neomezenou platností či smlouvy na 20 let. Nejen to by měla novela omezit. Jak k získávání zákazníků přistupuje odpovědný dodavatel? O tom jsme hovořili s Lukášem Pokrupou, výkonným ředitelem MND Energie, a.s.
Jedním z nejnebezpečnějších přírodních jevů jsou bouřky s krupobitím. Hrozbou jsou kroupy o to víc, že krupobití je v ČR jevem poměrně frekventovaným. Ročně je na našem území evidováno asi 12 dní s kroupami o průměru větším než 2 cm. Záležitost je to nepříjemná, ale škody na nemovitém majetku nebývají katastrofické. Problém nastává až když se průměr krup blíží ke 4 cm. Dvakrát až třikrát ročně jsou u nás dokonce hlášeny extrémně velké kroupy s průměrem 5 cm a více, které mají samozřejmě důsledky ještě tragičtější.
Zkombinovat vzhled a funkčnost štítků určených pro kotle a tepelná čerpadla není jednoduché. Firma Rathgeber z Bystřice nad Pernštejnem tento výrobní proces precizně zvládá, na což se spoléhají přední výrobci jako jsou KWB, Verner, Neota či Attack. Pojďte se podívat, jaké jsou dnešní možnosti značení.
Možná je to i váš případ: Pořídili jste si střešní fotovoltaiku a najednou si nemůžete vzpomenout, co přesně vám říkal technik během předávání. Máte elektrárnu nějak zapínat/vypínat? Kdy vůbec začne vyrábět? Jak poznáte, že vše funguje správně? A co si počít, když vypadne proud? Pokud si kladete podobné otázky, jste na správném místě. Připravili jsme sedmero rad, které odpovídají na nejčastější dotazy novopečených majitelů solárních elektráren.