Letošní zima byla podle Českého hydrometeorologického ústavu druhou nejteplejší v historii měření. Užili jsme si umělý sníh v lednu, rozkvetlé stromy na konci února, první alergické záchvaty už v průběhu března.
Konec zimní sezóny znamená pro provozovatele kluzišť čas na rozebírání a údržbu technologií. Chladicí kapaliny se v tomto procesu často likvidovaly, což ale není ekonomické ani ekologické řešení. V Česku ale existuje společnost CLASSIC Oil, která je významným českým výrobcem chladicích a teplosměnných kapalin a jako jediná ve střední Evropě provozuje také recyklační linku pro glykolové kapaliny. Sportoviště tak mají možnost své použité kapaliny odevzdat k recyklaci, nebo si dokonce kapalinu pro provozní sezónu pouze pronajmout a následně vrátit do CLASSIC Oil.
Před 70 lety, 25. dubna 1954, představily americké Bellovy laboratoře první moderní fotovoltaický článek na bázi křemíku. Postupem let se z této původně okrajové technologie určené zejména pro kosmický výzkum nebo zásobování odlehlých míst elektřinou stal klíčový prvek pro snižování závislosti lidstva na fosilních palivech, snižování cen elektřiny a pro boj s klimatickými změnami.
Nový stavební zákon by měl v sobě zahrnovat kromě jiného i zapracování připomínek ohledně povolování staveb v režimu dodatečného povolení stavby. V rámci spolupráce s portálem epravo jsme se konkrétně zeptali na obsah komplikované úpravy vnořeného řízení o dodatečném povolení stavby, na jeho dodržování a jak tyto časté problémy řeší nový stavební zákon.
Mezi zavedenými technologiemi vytápění a chlazení se stále více prosazují takové, které pokryjí co nejširší potřeby s nejvyšší mírou komfortu. Ve vytápění až dosud dominovalo podlahové topení společně s otopnými tělesy. S vyšší potřebou chlazení na trh pronikají stropní sálavé panely. Už je nevidíme jen v průmyslových objektech či skladovacích halách. Uplatňují se v kancelářských, kulturních i společenských objektech i sportovištích. Stávají se alternativou i pro moderní rezidenční bydlení. Důvod je prostý: stropní sálavé panely zvládají topit i chladit, tlumit hluk i svítit, a to efektivně, zdravě, komfortně, tiše, úsporně a navíc – esteticky.
Společnost Viega, přední světový výrobce instalačních systémů, zavádí důležitou změnu materiálu – přechází ze zavedeného červeného bronzu na bronz křemíkový. Tato změna, která se týká produktových řad Viega Profiress, Viega Sanpress, systémových armatur Viega Easytop, přechodů používaných u plastohliníkových systémů Viega Pexfit Pro nebo Viega Smartpress, a také lisovacích a závitových tvarovek. Přináší řadu výhod a zlepšení, které posouvají produkty Viega na novou úroveň spolehlivosti a kvality.
Tepelná čerpadla představují velmi efektivní a úsporné vytápění. Pro jejich optimální fungování je však důležitý výběr vhodného nízkoteplotního radiátoru. Dokonalé spojení tepelného čerpadla s radiátorem představuje nový typ radiátoru RADIK V-POWER, který zajistí požadovaný tepelný komfort i při nízkých provozních nákladech. Ve spojení s integrovanými ventilátory umí navýšit výkon až o 60 %. Majitelé starších nemovitostí tedy nemusí myslet hned na výměnu radiátorů. Řešení nabízí revoluční novinka RADIK V-POWER SET, která díky jedinečné konstrukci umožní dodatečnou instalaci i na starší otopná tělesa KORADO.
Společnost Wavin rozšiřuje skladovou dostupnost potrubních systémů velkých průměrů v České republice. Potrubí typu PP-RCT o průměru od 110 až do 250 mm dnes nachází široké uplatnění, a to i mimo klasické rozvody vody. Díky své zvýšené tlakové odolnosti i při vysokých teplotách je ideální volbou také pro systémy vytápění a chlazení, stlačený vzduch či průmyslové aplikace, kde dříve hrálo prim potrubí měděné či ocelové.
Přímé linie, estetika jednoduchosti a minimum zdobných prvků – to jsou viditelné trendy moderních interiérů, bez ohledu na to, zda stavíte rodinný dům nebo rekonstruujete byt. Uplatnit oblíbený minimalismus je dnes jednodušší, než kdy dříve díky dveřím se skrytými zárubněmi. Dveře a skryté zárubně Dorsis díky designu a technické úrovni představují špičku svého segmentu.
Spotřebitelé reagují na oživení energetického trhu a ve zvýšené míře mění dodavatele, jejichž nabídky se liší až o desítky tisíc ročně. Přesun mezi obchodníky s sebou ovšem nese některá rizika, zejména v podobě náhrady škody tzv. ušlým ziskem, který si někteří dodavatelé účtují. ERÚ radí, na co všechno myslet před podpisem nové smlouvy a jak se vyhnout potenciálním problémům.
Plovoucí laminátové podlahy zná dnes každý, a téměř každý s ní má osobní zkušenost. Tento typ podlahy se stal tak všeobecně známým, že pronikl do běžné mezilidské terminologie. Řekne-li zákazník „plovoucí podlaha“, ve většině případů má na mysli podlahu laminátovou nebo vinylovou. Je to tak správně? A musí být laminátová podlaha pokaždé plovoucí?