Výroba baterií s využitím nanotechnologií společnosti HE3DA se má spustit již příští rok na Havířovsku. O tom, že stavba nové továrny úspěšné pokračuje svědčí níže uvedená fotka z letošního podzimu.
Sluncem lze napájet většinu domácích spotřebičů nebo ohřívat vodu. Výhody střešní solární elektrárny je však možné ještě umocnit, pokud se zkombinuje s tepelným čerpadlem. Domácnost tím vyřeší nejen vytápění, na které energie z fotovoltaiky v zimních měsících nestačí, ale může si díky funkci chlazení zajistit teplenou pohodu v průběhu celého roku. Výdaje na energie se přitom mohou snížit až o 75 procent.
Sodíkové či zinkové baterie mají zajímavé vlastnosti, i když nabízejí nižší energetickou hustotu, než tradiční Li-Ion baterie. Jak správně navrhnout systém skladování energie z fotovoltaických elektráren? Proč je nutné klást důraz zejména na bezpečnost nejen celého systému, ale i chování jednotlivých komponentů v ostrém provozu?
Projekt Český ostrovní dům vyvinul ve spolupráci s dalšími odborníky řídicí mechanismus Independence System, který zvládne optimalizovat využití elektrické energie a dalších technologií v soběstačných domech. Systém bude umět sám rozmýšlet, kterou spotřebu upřednostnit nebo odložit. Po ročním testování je připraven k aplikaci do praxe. Jeho vývoj trval dva roky.
Vedoucí světový dodavatel tepelné techniky a souvisejících služeb ve zprávě o svých hospodářských výsledcích hovoří mimo jiné o trendech probíhajících v tepelné technice. Na trendy reaguje svými novými výrobky. Jde především o trend tzv. dekarbonizace, tedy snižování spalování uhlíkatých látek. S tím souvisí posilování nabídky tepelných čerpadel, elektrických ohřívačů vody aj.