logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Dřevěné konstrukce
Archiv článků od 20.3.2017 do 3.8.2017

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

Požár kostela Božího těla v Třinci, zdroj: HZS Moravskoslezského kraje
3.8.2017
redakce

V noci z úterý na středu byl požárem zcela zničen kostel Božího těla v třinecké části Guty. O tragédii informovala zpravodajská média. Na požár kostela upozornila 6 minut po půlnoci požární čidla. Při příjezdu hasičů byl dřevěný kostel již zcela v plamenech. Podle posledních informací policie obvinila ze zapálení kostela tři mladé muže.

31.7.2017
Ing. Attila Rácz, Ing. Roman Katler, doc. Ing. Kristián Sógel, PhD., doc. Jaroslav Sandanus, Ph.D.

Recenzovaný Moderné spojovacie prostriedky ponúkajú nové možnosti v navrhovaní drevených nosných konštrukcií. Skryté prefabrikované kovové prvky sú zaujímavým riešením pre architektov a investorov. Niektoré spojovacie prvky svojou geometriou môžu prispieť k polotuhému pôsobeniu prípojov.

24.7.2017
Ing. Jan Pošta, Ph.D., Ing. Martin Hataj, Ing. Robert Jára, doc. Ing. Petr Kuklík, CSc.

Recenzovaný Cílem článku je popsat návrh ocelových úhelníků v dřevěných spojích. Návrh nemá dostatečnou oporu v existujících normách. Článek uvádí experimenty, výpočetní modely a zjednodušené výpočty podle norem. Rozdíly mezi nimi ukazují, jak složité je navrhovat dřevěné spoje s trojrozměrným kováním.

18.7.2017
redakce

Konference „Požární bezpečnost staveb“, která se koná dne 21. září 2017 v rámci doprovodného programu mezinárodního veletrhu FOR ARCH, se bude věnovat problematice dřevostaveb, kabelových rozvodů a požárně bezpečnostních zařízení v rámci únikových cest.

3.7.2017
doc. Ing. Jaroslav Sandanus, PhD., doc. Ing. Kristián Sógel, PhD.

Recenzovaný V Československu bolo v rokoch 1975–1985 postavených viacero telocviční typu T18. Telocvične boli postavené spravidla pre potreby škôl, najmä základných škôl. Vo viacerých prípadoch sa najmä vplyvom nesystematickej starostlivosti o konštrukciu objavili na nosnej konštrukcii poruchy, ktorú môžu viesť k obmedzeniu prevádzky v objektu prípadne až k uzavretiu objektu. V článku sú uvedené podmienky a možnosti predĺženia životnosti týchto objektov. Do riešenia problematiky boli zapojení študenti Stavebnej fakulty STU Bratislava.

Treet (The Tree), nejvyšší dřevěná stavba na světě, Bergen, Norsko
19.6.2017
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Čtrnáctipodlažní budova ze dřeva stojí v norském Bergenu. Se svou výškou 52,8 m je nejvyšší bytovou dřevostavbou světa. Zásadním problémem projektu byla požární bezpečnost. O konstrukci, průběhu stavby a řešení požární bezpečnosti hovořil Ole Herbrand Kleppe, vedoucí projekt manažer společnosti BOB, developera budovy Treet, na konferenci Požární bezpečnost staveb na veletrhu FOR ARCH 2017.

Administrativní budova Tamedia v Curychu
19.6.2017
doc. Ing. Petr Kuklík, CSc., Ing. Lukáš Velebil, Ing. arch. Bc. Anna Gregorová

Recenzovaný V současnosti roste zájem o realizaci vícepodlažních dřevostaveb. V případě vícepodlažních dřevostaveb je klíčovou problematikou jejich požární bezpečnost, tuhost a akustika. Předložený příspěvek je zaměřen na problematiku požární bezpečnosti vícepodlažních dřevostaveb, která je v současnosti předmětem největších diskusí.

12.6.2017
doc.Ing. Antonín Lokaj, Ph.D., Ing. Kristýna Vavrušová, Ph.D., Ing. David Mikolášek, Ph.D., Ing. Oldřich Sucharda, Ph.D.

Recenzovaný Obsahem tohoto příspěvku je analýza destruktivního testování podélných spojů rostlého dřeva konstrukčních rozměrů s vnějšími lepenými deskami na bázi dřeva (překližka a LVL) zatěžovaných ohybovým momentem. Cílem tohoto příspěvku je srovnání únosnosti a chování těchto spojů při zatěžování s výsledky z numerických modelů a výpočtů podle platných norem.

6.6.2017
redakce

Stavební internetové portály TZB-info.cz a ESTAV.cz ve spolupráci s barvami značky Balakryl vyhlašují velkou letní fotosoutěž na téma Ploty kolem nás! Podívejte se hledáčkem svých fotoaparátů a mobilů na plot, který potěší oko a duši a zároveň funguje jako ochrana vašeho domova či zahrady. Posílejte fotky plotů nových či starých, kovových, dřevěných, zděných anebo třeba i živých.

tesařské spoje © martinfredy - Fotolia.com
5.6.2017
Ing. Martin Hataj, doc. Ing. Petr Kuklík, CSc.

Recenzovaný Růst nároků na environmentální prostředí, udržitelnost výstavby a zdravých životních podmínek vyvolal především v Evropě vyšší poptávku po konstrukcích ze dřeva. Rychlost a přesnost CNC opracování dřevěných konstrukčních prvků umožňuje efektivní výrobu dřevostaveb tradičními tesařskými postupy. Příspěvek reaguje na aktuální problematiku návrhových postupů pro výpočet únosnosti tradičních tesařských spojů. Tento způsob propojení prvků nemá velkou oporu v současně platných normách, a proto návrh spočívá v použití jednoduchých empirických vztahů, které vycházejí ze zkušenosti. Tento článek prezentuje experimentální a výpočetní metody pro vyšetřování statického chování a únosnosti tesařských spojů.

23.5.2017
LIAPOR | Lias Vintířov, lehký stavební materiál k.s.

Řešení suchých podlah se díky nízké hmotnosti a nulovým mokrým procesům uplatňuje především při rekonstrukcích, ale je to i skvělý způsob pro realizaci podlah v novostavbách. Na rozdíl od litých podlah nehrozí riziko prasklin, realizace je nepoměrně rychlejší a podlahy jsou ihned pochozí - připravené na položení finální nášlapné vrstvy.

22.5.2017
doc. Ing. Jaroslav Sandanus, PhD., doc. Ing. Kristián Sógel, PhD., Ing. František Lužica, Ing. Tomáš Klas, PhD.

Recenzovaný Moderné spojovacie prostriedky otvárajú nové možnosti v navrhovaní drevených nosných konštrukcií. Tradičné kĺbové pôsobenie prípojov pri navrhovaní drevených konštrukcií je postupne nahrádzané polotuhým pôsobením prípojov. Priama spätná väzba reálnej stavby, resp. prípoja na statický výpočet je zriedkavá. Preto sa autori článku rozhodli odskúšať jeden prípoj a porovnať s výpočtovými modelmi. Článok predstavuje experimentálne overenie prípoja rámového rohu, v ktorom sa kombináciou hliníkovej koncovky od firmy Sherpa a celozávitových skrutiek Rothoblaas vytvoril polotuhý prípoj. Drevené vzorky boli dodané firmou Latti Extra.

21.5.2017
Vlastimil Růžička, redakce

Tradiční odborný seminář se zahraniční účastí v prostředí Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy ve Volyni opět přesvědčil, že dřevěné stavby mají budoucnost. Letošní již 21. ročník obohatily dva doprovodné workshopy ve spolupráci s Centrem současného umění DOX a s Univerzitním centrem energeticky efektivních budov ČVUT v Praze a řada dalších novinek. Seminářem nás provází zástupce ředitele školy Ing. Petr Červený a někteří přímí účasníci akce.

17.5.2017
Asociace dodavatelů montovaných domů, z.s., Ing. Vratislav Blaha, CSc., předseda Asociace dodavatelů montovaných domů

Z posledních statistik vyplývá, že české stavebnictví jako celek v roce 2016 meziročně pokleslo a to o 7,6 %. Potěšující je ale zejména to, že výstavba rodinných domů zaznamenala meziroční růst kolem 4,5 % (měřeno podle indexu počtu dokončených rodinných domů 2016/2015).

15.5.2017
Ing. Martin Hataj, doc. Ing. Petr Kuklík, CSc.

Recenzovaný V tomto příspěvku jsou prezentovány výpočetní modely pro stanovení chování tradičního tesařského lípnutého spoje pomocí analytických vztahů. Základem uváděných výpočetních postupů je metoda komponent, která se běžně využívá při výpočtu ocelových přípojů. Metoda komponent spočívá v rozložení celého spoje na jednotlivé komponenty, které jsou definovány tuhostí dílčích částí spoje. Analytické řešení zahrnuje poklesový efekt dřevní hmoty v blízkosti tlakového zatížení. Výsledky analytického výpočtu jsou srovnávány s experimentálními výstupy. V textu je také popsán normový návrhový postup výpočtu zatížení dřevěného prvku směrem kolmo k vláknům dřeva podle platné evropské normy Eurokód 5 pro názornost a další srovnání.

sklad dřeva © industrieblick - Fotolia.com
8.5.2017
Ing. Martin Keppert, Ph.D., Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB) při ČVUT v Praze

Recenzovaný Příspěvek si klade za cíl ilustrovat na několika materiálech možnost charakterizovat jejich pórový systém a kvantifikovat distribuci velikosti pórů ve dřevě a případně podnítit zájem o tuto jednoduchou a rychlou experimentální metodu.

Dřevo-betonový strop - spřažená konstrukce
24.4.2017
doc. Ing. Petr Kuklík, CSc., Ing. Anna Kuklíková, Ph.D., Ing. arch. Bc. Anna Gregorová

Recenzovaný Dřevobetonové konstrukce se v praxi stále více používají na zesilování stávajících či realizaci nových stropních konstrukcí. Jako spřahovací prostředky mezi dřevem a betonem jsou nejvíce používány mechanické spojovací prostředky. V příspěvku je popsáno použití spojovacích prostředků kolíkového a plošného typu ve vztahu k platným normám pro navrhování dřevěných a betonových konstrukcí.

10.4.2017
Ing. Eva Šopíková, Ph.D., Ing. Petr Vymlátil, Ph.D., prof. Ing. František Wald, CSc., Ing. Anna Kuklíková, Ph.D.

Recenzovaný Předmětem tohoto příspěvku je představení numerického modelu pro popis chování dřevobetonových stropních konstrukcí s rozptýlenou výztuží, které jsou vystaveny vysokým teplotám za požární situace. Model zahrnuje model spřažení vláknobeton-dřevo, teplotní a mechanickou analýzu membránového působení, jeho vývoj a dosažení mezního stavu únosnosti za požární situace při velkých deformacích.

3.4.2017
Ing. Jindřich Sobotka, Ph.D., doc. Ing. Karel Šuhajda, Ph.D., Mgr. Zdeněk Jiroušek

Recenzovaný Tento příspěvek pojednává o praktickém využití mikrovlnné technologie ve stavební praxi. Názory na využití EMW zařízení jsou nejen u laické veřejnosti značně rozdílné. Od bezmezného vychvalování, až po zatracování. Důvodem tohoto stavu je především nedostatečná informovanost odborníků a veřejnosti o tom, co je a co není možné od této technologie očekávat.

20.3.2017
Ing. Hynek Kundera, Ing. Andrea Nasswettrová MBA, Ph.D., Ing. Olga Grossová, Ing. Pavel Šmíra MBA, Ph.D.

Recenzovaný V červenci roku 2015 byl na objektech rožnovské radnice a chalupy z Prlova, které jsou součástí Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, proveden průzkum využívající akustickou detekci aktivity larev dřevokazného hmyzu. Na základě této průzkumné činnosti byla jednoznačně prokázána aktivita dřevokazného hmyzu a z tohoto důvodu byla v září roku 2016 provedena horkovzdušná sanace objektu rožnovské radnice s cílem sterilizace všech dřevěných prvků konstrukce tohoto historicky cenného objektu.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.