Bohužel existují případy tzv. poradců NZÚ Light, kteří neoprávněně vyžadují poplatek za podání žádosti, případně se snaží prodat žadatelům další služby, které vůbec nesouvisí s dotacemi na rychlé renovace. Řešením budou průkazy.
V dotačních programech Nová zelená úsporám a Nová zelená úsporám Light nastanou v roce 2023 změny. Zjednoduší se administrace, přibydou podporovaná opatření. Jak se vyznat ve změnách, jež byly avizovány na konci března, jsme se v exkluzivním rozhovoru zeptali Petra Valdmana, ředitele Státního fondu životního prostředí.
Jaro je tu a s ním přichází vyšší a stabilnější teploty, jež jsou ideální pro start stavebních projektů. Ať už plánujete novostavbu nebo rekontrukci, doporučujeme nepodcenit volbu oken. Ta jsou mimořádně důležitá z pohledu nákladů na vytápění, tepelného komfortu i energetické účinnosti domu. A navíc díky dotačním programům může být návratnost investice do oken výrazně rychlejší než v předchozích letech!
V dotačním programu Nová zelená úsporám se chystají výrazné změny. Připravuje se financování formou záloh, nebude nutné předkládat faktury. U některých opatření se zmírní kritéria, podpora projektu bude automaticky zahrnuta. Za stávajících podmínek půjde žádat do konce června. Nová etapa NZÚ bude spuštěna v září.
Získat dotaci Nová zelená úsporám Light na nová okna nebo vchodové dveře může být nejen pro řadu seniorů a lidí bez internetového připojení komplikované. Český výrobce otvorových výplní, společnost PKS okna, chce proto všem zájemcům o dotaci pomoci a nabízí jim nejenom kvalitní okna a dveře za rozumnou cenu, ale také pomoc s vyřízením dotace – od cenové nabídky, demontáže a odvozu starých, přes montáž nových otvorových výplní, vč. poradenství, jak a kde o dotaci zažádat.
Po dvou týdnech od spuštění eviduje Nová zelená úsporám Light přes 8 tisíc žádostí za téměř miliardu korun. Ministerstvo životního prostředí zvyšuje objem finančních prostředků na 3 miliardy. Výhledově bude nabídka rozšířena i pro bytové domy. Standardní Nová zelená úsporám projde v roce 2023 inovacemi. Na tiskové konferenci a v tiskové zprávě to ve čtvrtek uvedl ministr životního prostředí Marian Jurečka.
TZB-info doporučuje Komunitní energetika výrazně usnadňuje administrativu a celý proces instalace a provozu fotovoltaické elektrárny na bytovém domě. Jak přesně komunitní energetika v kombinaci s fotovolltaikou v bytovém domě funguje? Zeptali jsme se Pavla Douchy z advokátní kanceláře Doucha Šikola advokáti.
Kvalita vnitřního prostředí a energetické úspory jsou cílem majitelů nejen nových rodinných domů a moderních bytů. Pokročilé subtilní systémy větrání s rekuperací najdou své místo i v rekonstruovaných bytech staré zástavby. Jeden z takových bytů jsme navštívili při montáži a předání větracího systému Zehnder.
TZB-info doporučuje Rada Energetického regulačního úřadu (ERÚ) schválila novelu vyhlášky o Pravidlech trhu s elektřinou, která umožní sdílení společně vyrobené elektřiny v bytových domech. Novela zavádí také povinnost provozovatele distribuční sítě přidělit tzv. výrobní EAN i výrobnám bez licence na výrobu elektřiny. Pro majitele malých výroben z obnovitelných zdrojů (typicky fotovoltaické panely) tak bude prodej přebytků elektřiny výhodnější a jednodušší.
Nucené větrání s rekuperací se dnes zmiňuje zejména jako nástroj energetických úspor. Jde ale zejména o zařízení pro přísun čerstvého vzduchu do interiéru po celý rok, a to se zajištěním energetických úspor tzv. zpětným získáváním tepla z odpadního vzduchu, čili s rekuperací. Důvody, proč je třeba větrat, co obnáší montáž větrání do bytu nebo rodinného domu a jaké výhody to uživateli přinese, vysvětluje v podcastu Roman Šubrt ze společnosti Zehnder.
Členské státy EU podporují rozvoj vnějších kontaktních zateplovacích systémů (ETICS) a jejich využití lze nadále očekávat vzhledem k novým energetickým cílům. Stejně jako v jiných odvětvích i zde roste cena surovin, a tím i jednotková cena ETICS. Informace zazněly na šestém ETICS fóru, které se konalo v Praze 19. května s podtitulem ETICS for Energy Efficiency.
S novou vlnou Nové zelené úsporám (2021–2030) dochází k rozšíření podpory ekologických ohřívačů teplé užitkové vody (TUV), podoblast podpory C.2. Kromě solárních termických panelů a fotovoltaických systémů pro ohřev TUV mohou majitelé rodinných domů získat dotaci i na tepelná čerpadla s elektrickým pohonem pro ohřev TUV. V tomto článku vám chceme představit tři systémy Hitachi, se kterými na dotaci 45 000 Kč dosáhnete.