Nástupnický program Nové zelené úsporám pod sebe zahrne i podporu bytových domů mimo Prahu. Přinese mnohá zjednodušení v administraci žádostí. V rozhovoru pro TZB-info to uvedl Jan Kříž, náměstek ministra životního prostředí.
Integrovaný regionální operační program (IROP), podporující mimo jiné zateplování bytových domů mimo Prahu, spravuje Ministerstvo pro místní rozvoj ČR. Po roce 2020 by měly dotace kontinuálně přejít pod Ministerstvo životního prostředí ČR, spravující program Nová zelená úsporám. O dotačních titulech v červenci hovořili Jan Kříž, náměstek pro řízení sekce fondů EU, finančních a dobrovolných nástrojů, a Miloš Hutník, produktový manažer Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Divize Weber, v debatě Jak to bude dál s dotacemi MŽP do stavebnictví.
V programu Nová zelená úsporám byly navýšeny částky dotace pro energetické úspory v bytových domech zateplením, výměnou oken a instalací energeticky efektivních technických systémů. O komentář jsme požádali Ing. Miloše Hutníka, produktového manažera společnosti Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Divize Weber.
TZB-info doporučuje Od 1. března 2020 byla navýšena podpora programu Nová zelená úsporám pro stávající bytové domy v Praze. V oblasti zateplení bytových domů A.2 např. stoupla podpora pro obvodové stěny z 510 na 680 kč/m2. Při koupi pasivního rodinného domu nebo bytu v pasivním bytovém domě může žádat první kupující. Nově se také podporuje instalace dobíjecích stanic pro elektromobily. Vyplývá to ze závazných pokynů všech třech výzev programu platných od 31. ledna a zveřejněných na stránkách programu.
Nová zelená úsporám zaznamenala za první tři měsíce letošního roku třetinový meziroční nárůst v počtu žadatelů a současně uvolňuje podmínky pro žadatele v době pandemie. Vzhledem k mimořádným opatřením v souvislosti s pandemií nemoci COVID-19 prodlužuje běžící lhůty všem žadatelům o podporu. Opatření se týká také programů Dešťovka a dalších.
Odborný TZB-info doporučuje Vyhláška č. 78/2013 Sb. o energetické náročnosti budov je prováděcím předpisem zákona č. 406/2000 Sb. o hospodaření energií ve znění pozdějších předpisů a stanovuje postup hodnocení energetické náročnosti budov a závaznou podobu průkazu energetické náročnosti budovy. Hlavními cíli současné novelizace vyhlášky je zefektivnění hodnocení energetické náročnosti budov na základě zkušeností z předchozích let, zvýšení kvality a kredibility zpracovávaných průkazů energetické náročnosti budov, včetně zvýšení přehlednosti a využitelnosti PENB k energetické optimalizaci budov. Současně je novelizace využito k implementaci evropské směrnice o energetické náročnosti budov EPBD III.
Na veletrhu For Pasiv, který právě probíhá v pražských Letňanech, byly vyhlášeny výsledky soutěžní přehlídky Úsporný dům 2019. V kategoriích Pasivní novostavba a Úsporná rekonstrukce soutěžily rodinné domy a budovy občanské vybavenosti. Soutěž, kterou pořádá Centrum pasivního domu, navázala na předchozí ročníky s názvem Pasivní dům.
Energetická náročnost domu je ovlivněna jeho architekturou, kvalitou obálky a technickým zařízením. Společnost Biosuntec optimalizuje domy ze všech jmenovaných hledisek, navrhuje úsporné systémy vytápění, chlazení, větrání, ohřevu vody, využití elektrické energie, řízení, a to s využitím obnovitelných zdrojů. Zajistí navíc získání dotace, která kompenzuje vícenáklady spojené se změnami, a to jak ve fázích přípravy stavby, tak v pozdějších fázích. V rozhovoru odpovídá Kurt Hartmann, obchodní ředitel společnosti Biosuntec.