Podle průzkumu MŽP o termínu 1. září pro staré kotle ví 6 z 10 domácností, přičemž v obcích je tento poměr větší. Průzkum odhaluje motivaci a preferované varianty nových zdrojů tepla.
Ministerstvo životního prostředí představilo nové podmínky a parametry, které budou od června letošního roku platit pro rekonstrukce bydlení. Protože finanční zdroje stávajícího programu byly 22. května vyčerpány, byl příjem žádostí pozastaven. Opět otevřen bude v aktualizované podobě 25. června s alokovanou částkou 3 miliardy korun.
Od června 2024 začnou platit upravené podmínky v programech Nová zelená úsporám Light a Oprav dům po babičce. V rámci podprogramu NZÚ Light dostanou nově žadatelé až čtvrt milionu korun na zateplení domu a podpora přesněji cílí na nejzranitelnější domácnosti. Program Oprav dům po babičce s více než 50% podporou na komplexní renovace domů zmírní požadavek na vlastnictví pouze jedné nemovitosti a bude tak nově dostupný pro více domácností.
Podobně jako každá nemovitost vyžaduje pravidelnou údržbu i fotovoltaická elektrárna na ni instalovaná. Především samotné fotovoltaické panely je vhodné kontrolovat a čistit minimálně jednou ročně. Pomáhá to udržet celý systém v optimálním stavu a prodlužuje to jeho životnost. Konkrétně v ČR teď navíc začíná období, kdy z fotovoltaické elektrárny můžeme získat maximum energie.
Společnost Wienerberger, největší výrobce keramických stavebních materiálů v Česku, pořádá první online konferenci Wienerberger fórum roku 2024. Již 16. května od 9 hodin se ve virtuálním prostoru World of Wienerberger představí experti z oblasti stavebnictví a architektury. Účastníky čeká sedm přednášek doplněných trendy a novinkami ze světa Wienerberger. Workshop je přístupný odkudkoliv, pro účast stačí registrace ve WIP zóně a následné přihlášení ke streamu.
Recenzovaný Ve vícedílném seriálu představíme principy osazení otvorových výplní. Tento článek je zaměřen na problematiku osazení okenních výplní v obvodových stěnách a jejich zakreslení v souladu s normou ČSN 01 3420 pro kreslení výkresů stavební části. Upozorňuje na neaktuálnost předchozích řešení z pohledu současných požadavků na energetickou náročnost budov a technologický pokrok ve stavebnictví. Konkrétně se zaměřuje na principy osazení otvorových výplní včetně tepelně technických požadavků a technologických aspektů. Ukazuje se, že zohlednění nových technologických postupů a požadavků na energetickou náročnost vyžaduje promítnutí těchto změn také do projektové dokumentace. Dále se článek věnuje zakreslování současných řešení stavební praxe v souladu s normou ČSN 01 3420 v měřítku 1:50 a 1:20.
V rámci dotačního programu Oprav dům po babičce nově Státní fond životního prostředí nabízí investorům, kteří nemají dostatečně naspořeno na komplexní renovaci bydlení, možnost zvýhodněného úvěru. Plní tak slib, který dal již před startem programu, a pomáhá nastartovat zatím nenaplněný potenciál. Wienerberger se i nadále snaží pomoci investorům k maximálnímu využití dotace, nyní i za pomoci zvýhodněného financování. V rámci unikátní služby nabízí odhad výše podpory, doporučení projektanta a energetického specialisty a výhodné podmínky na pořádný stavební materiál.
Celkem 75 % Čechů uvažuje nad kvalitou vzduchu ve svých domácnostech. Jak správně v domácnosti větrat ví poté 79 % lidí. O zdravotních rizicích vysoké hladiny CO2 obsažené ve vzduchu v domácnosti ví však pouze třetina české společnosti. Vyplývá to z průzkumu společnosti STIEBEL ELTRON. O kvalitu vzduchu v domácnosti Češi typicky pečují pomocí čističky či zvlhčovače vzduchu.
Úspora energií je dána zejména vysokou účinností zpětného získávání tepla. Tu zajišťuje rekuperační výměník, který je součástí každé rekuperační jednotky. Kvalita vnitřního vzduchu je dána přísunem dostatečného množství větracího vzduchu a jeho filtrace přes aktivní filtrační články, zachycující pyl a i nejjemnější částice prachu. O nuceném větrání s rekuperací jsme hovořili s Jiřím Mervartem ze společnosti ELEKTRODESIGN Ventilátory.