V souvislosti s programem Zelená úsporám se vyskytují spekulace, že výrobci tepelněizolačních materiálů reagovali na zavedení dotační podpory zvýšením cen, takže v konečném důsledku investoři zaplatili stejně, jako kdyby dotace vůbec nebyly.
Autor nabízí fakta, která možná konečně zklidní emoce ohledně dotace na kotle v Moravskoslezském kraji. Současný program je skvělá zpráva pro peletu, protože umožní najít si k peletě cestu i ortodoxním "uhlářům", kteří by to běžně rozhodně neudělali. Vyloučení ručního přikládání na roštu má zamezit spalování komunálního odpadu.
Problém není v palivu, ale v technologii. Vysoce účinné automatické kotle na uhlí mohou dosahovat výrazně nižších emisí CO, prachu nebo OGC, než průměrné kotle na kusové dřevo nebo dřevní pelety. Program ale jednoznačně definuje, že v dotovaných kotlích lze spalovat dřevěné pelety a žádný uživatel nijak omezován nebude.
To, co se momentálně děje na Ministerstvu životního prostředí a v Moravskoslezském kraji, to snad už dlouho nikdo nepamatuje. Místo toho, aby byli řádně uspokojeni žadatelé ze skončeného programu Zelená úsporám, dochází k vymýšlení nových pseudoprogramů, u kterých musí každý jenom trochu soudný člověk zakroutit hlavou.
Vyznat se v „úsporách tepla“ je náročné i pro odborníky, natož pak pro laiky. Když nebudeme objekt vytápět, dojde v něm k úsporám 100 %, nebo k žádným? Vyznat se v úsporách znamená pracovat s naměřenými spotřebami, s gradenovou metodou, s převodem hodnot na tzv. „normálový rok N“ a úspory tepla vykazovat z rozdílu hodnot „normálových roků“. Podívejte se s námi, jak takové hodnocení dopadne.
Minulý týden proběhl již sedmý ročník konference Regenerace bytového fondu. Odborný program zaplnil dva dny. Zaznělo množství zajímavých informací i novinek, jak pro profesionály, tak pro uživatele bytových domů, a to zejména z oboru zateplování, nových požadavků a předpisů evropských i národních. Vybrané zajímavosti z konference shrnuje následující článek.
Ve snaze podpořit zájem veřejnosti o modernizaci bytových domů a o zlepšení vzhledu Městské části Praha 11 byla poprvé v roce 2008 vyhlášena soutěž o nejlépe zregenerovaný panelový dům. Ačkoliv letošní vítěz využíval Zelenou úsporám, nešlo jen o zateplovací systémy, oslovili 3 architektonické kanceláře.
Baumit XS 022 má téměř 2x vyšší izolační schopnosti než běžné zateplovací systémy z polystyrenu nebo minerální vlny. Ideální je proto i na rekonstrukce, kde je velká tloušťka izolace problém. Typickým příkladem je například zateplení lodžií nebo balkónových a střešních konzol, střešních vikýřů, atik nebo sklepních prostor.
Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa dnes představil další postup v programu Zelená úsporám. Všechny řádné žádosti bez vad budou vyplaceny. Předkladatelé neúplných žádostí budou vyzváni k doplnění ve lhůtě 60 dní, pak budou postupně vypláceni v plné výši do vyčerpání prostředků. 4 miliardy na veřejné budovy jsou zrušeny.
Hnutí DUHA představilo studii, podle které by zateplení českých domovů ušetřilo domácnostem, obcím a podnikům miliardy korun ročně. Vznikl také komplexní program energetické nezávislosti, který by prakticky umožnil pokračování programu Zelená úsporám. Nastíněná vize zní: dobré ekologické zákony, šetrné technologie a zelená odvětví. Požádali jsme o rozhovor Martina Sedláka, který vysvětlil záměr ekologického sdružení a naznačil další kroky v jednání s příslušnými úřady.
V programu Zelená úsporám chybějí miliardy korun. Žádostí se přijalo více, než je možné uspokojit. Důvodem je bezpochyby to, že program Zelená úsporám byl pro rodinné a bytové domy velice lukrativní. Nyní se uvažuje o odebrání peněz vyčleněných pro veřejné budovy, především pak pro školy a školky.
Současný trh je více než nasycen různými technologiemi a produkty, které slibují raketovou návratnost, všestranné použití a efekt pro každého. Jak to tak bývá pravda je složitá věc a účelem tohoto článku ani není pravdu hledat. Každá technologie má jistě své místo, pokud se však důkladně prošetří zadání. Snahou je na jednoduchém příkladu porovnat zdánlivě neporovnatelné. Uživatelské efekty zateplení obvodového pláště kontra aplikace řízeného větrání s rekuperací tepla v klasickém rodinném domě.
Ekologické Hnutí DUHA představilo na tiskové konferenci nezávislou studii, podle které by důkladné zateplení českých domovů ušetřilo domácnostem, obcím a podnikům 39 miliard korun ročně. Prezentovala rovněž komplexní program energetické nezávislosti, který by domácnostem pomohl se zateplením a umožnil pokračování programu Zelená úsporám.
Jak jsme již naše čtenáře informovali, z hlediska požadavků na součinitel prostupu tepla bude nová ČSN 73 0540-2 Tepelná ochrana budov, část 2 - Požadavky obsahovat troje hodnoty. K požadovaným a doporučeným hodnotám přibydou tzv. hodnoty cílové. Na cílové hodnoty by se měly navrhovat konstrukce pasivních domů a domů s téměř nulovou spotřebou energie podle směrnice 2010/31/EU.
Martin Bursík, Irena Plocková a Petr Štěpánek na včerejší tiskové konferenci reagovali na současnou situaci programu Zelená úsporám. Program považují za úspěšný. Doporučují urychleně jednat o prodeji dalších emisních kreditů. Nejsou pro krácení dotace. Videozáznam celé konference naleznete uvnitř článku.
Stále se zvyšující zájem o výstavbu pasivních domů nutně potřebuje zkušené odborníky, kteří mohou uspokojit zájmy svých klientů. Ti však v České republice chybí. Centrum pasivního domu vypisuje nové termíny desetidenního kurzu "Navrhování pasivních domů". Tak neváhejte a naučte se navrhovat pasivní domy!