logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Základy
Archiv článků od 12.3.2018 do 6.1.2020

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

6.1.2020
Ing. Dagmar Michoinová, Ph.D., Národní památkový ústav ČR, Technologická laboratoř,

Recenzovaný Příspěvek pojednává o významu nasákavosti tradičních stavebních materiálů a schopnosti tradičních neizolovaných staveb odolávat vzlínající vlhkosti. Upozorňuje dále na některá rizika spojená s omezováním nasákavosti stavebních materiálů navrhovaných pro sanace vlhkosti a zasolení tradičních staveb.

11.11.2019
prof. Ing. Martin Jiránek, CSc., ČVUT v Praze, Fakulta stavební

Recenzovaný TZB-info doporučuje Článek popisuje všechny podstatné změny v oblasti navrhování a provádění protiradonových opatření, které zavedlo revidované znění ČSN 73 0601 platné od 1.10.2019. Představen je nový způsob volby protiradonového opatření podle typu stavby a nová koncepce navrhování podle návrhových hodnot vstupních parametrů. Detailně je popsána nová metodika navrhování protiradonových izolací, podle které lze na ochranu stavby použít jen takovou izolaci, jejíž radonový odpor je větší než předepsaný minimální radonový odpor.

6.11.2019
MONETA Money Bank, a. s.

Každá stavba domu potřebuje nejdříve kvalitní základy. Ty přenášejí hmotnost domu na geologické podloží, rozhodně se na nich proto nevyplatí šetřit. Ať už na svůj vysněný dům hypotéku již máte nebo teprve po internetových kalkulačkách hledáte tu pravou, myslete při stavbě i na výdaje, které vás budou stát poctivé základy vašeho nového domu.

7.10.2019
doc. Ing. Pavel Schmid, Ph.D., Ing. Petr Daněk, Ph.D., Ing. Iva Rozsypalová, Ing. Petr Gabriel

Recenzovaný Příspěvek se zabývá případovou studií průzkumu statických poruch přístavby objektu Střediska volného času Lužánky v Brně. Popisuje historii stavby a diagnostiku objektu. Cílem diagnostiky byla identifikace příčin stávajících poruch dělících konstrukcí, obvodového zdiva a nosného zdiva v předmětné části objektu. V rámci průzkumu byly použity metody vizuálnědefektoskopické prohlídky, semidestruktivní diagnostiky a diagnostika základových konstrukcí a základové půdy. Článek obsahuje návrh opatření pro zajištění spolehlivosti a bezpečnosti při běžném provozu objektu.

21.5.2019
Xella CZ, s.r.o.

Velkoformátové zdění pomocí Silka Tempo se prosazuje u českých realizačních firem. Pomáhá jim efektivně vyřešit nedostatek pracovních sil na stavbách a současně stavět s mimořádnou přesností a rychlostí. U výstavby bytového domu Nad Svatou Trojicí to konkrétně znamená, že místo tří part zedníků na výstavbu tří bytovek stačí dva zedníci a mini jeřáb.

© Fotolia.com
22.3.2019
Frank Bold Advokáti, s.r.o.

Od 1. ledna 2019 je možné mimořádně vydržet vlastnické právo k nemovitým věcem. Shrnujeme, za jakých podmínek je vydržení možné a kdy je vhodné podat žalobu na určení vlastnického práva.

18.3.2019
Ing. Kamil Laco, PhD., Stavebná fakulta STU v Bratislave, Katedra betónových konštrukcií a mostov

Recenzovaný BIM procesy priniesli do projekcie zlepšenú koordináciu medzi jednotlivými profesiami a v prípade profesie statiky uľahčenie prác pri vytváraní modelu nosnej konštrukcie. Odstránila sa duplicitná robota, kde museli byť tie isté konštrukčné prvky byť modelované dvoma kanceláriami, ako architektonickou, tak aj statickou. Naviac sú teraz tieto modely prepojené a zároveň koordinované. Celý proces si v tomto článku predstavíme na projekte nosnej konštrukcie súboru bytových domov so spoločným podzemným podlažím. Je navrhovaný na základe platných európskych noriem s využitím BIM procesov pri jeho návrhu aj výkresovej dokumentácie. Štvorica bytových domov je delená na 4 bloky (každý blok pre príslušný bytový dom), delený na 4 dilatačné celky. Bloky A a B vytvárajú 1 spoločný celok, blok C a blok D osobitné celky a 1 podzemný blok prepája bloky C a D. Počas celej projekčnej fázy projektu pre stavebné povolenie bol 3D model nosnej konštrukcie prepojený s architektonickým modelom, čo zabezpečovalo koordináciu medzi architektonickou kanceláriou a projektantom statiky.

29.12.2018
Vlastimil Růžička, redakce

V prvním týdnu měsíce listopadu se konal v bratislavském hotelu Austria Trend 12. ročník mezinárodní konference Betonárske dni (BD 2018). Tradiční akce katedry betónových konštrukcií a mostov stavebnej fakulty STU v Bratislave a Slovenského národného komitétu přinesla celou řadu zajímavých momentů. Přinášíme malé ohlédnutí.

Hydroizolace spodní stavby domu © cherokee4 - Fotolia.com
14.12.2018
Vlastimil Růžička, redakce

Hydroizolace spodní stavby je specifická obtížnou přístupností a opravitelností po dokončení stavby. Z tohoto důvodu jsou kladeny extrémní nároky na její kvalitní návrh a provedení. Současný stav navrhování a provádění hydroizolace spodní stavby budov řešila stejnojmenná konference, která proběhla 8. listopadu 2018 v Bratislavě.

3.12.2018
redakce

Stawebnice je nový výukový nástroj pro střední školy a odborná učiliště stavebních oborů. Trvale aktualizovaná aplikace pro tablety i stolní počítače zahrnuje pravidla pro provádějí hrubé stavby i dokončovacích prací. Kromě výuky formou názorných obrázků, 3D modelů i videí umožňuje i interakci mezi učitelem a žákem. V rozhovoru Stawebnici představuje produktový manažer společnosti HELUZ Ing. Pavel Heinrich.

21.11.2018
Ing. arch. Eva Neumayerová, VUT v Brně, Fakulta architektury, Ústav stavitelství

Recenzovaný Jednou z velkých výhod hliněného materiálu jsou například výborné akumulační vlastnosti a přirozená regulace vlhkosti v objektu. Nedostatkem hlíny jako stavebního materiálu je však nejen nízká odolnost proti tekoucí vodě či vzlínající zemní vlhkosti, ale také nízká odolnost nestabilizovaných hliněných konstrukcí proti otřesům. Článek se zabývá tradičními hliněnými stavbami a zkoumá jejich konstrukční zásady snižující rizika destrukce staveb.

29.10.2018
Ing. Stanislav Lichorobiec, Ph.D., Ing. Miroslav Mynarz, Ing. Petr Lepík, Ph.D.

Recenzovaný Stavební objekty, u kterých došlo k jejich vážnému poškození vlivem výbuchu výbušniny, plynu, nebo technologické havárie, ohrožují svým nestabilním stavem široké okolí objektu. Jejich poškození je obvykle tak závažné, že se neuvažuje o jejich opravě, nebo rekonstrukci a jediným možným řešením je pouze rychlá demolice. V těchto rizikových situacích může být havarijní stav objektu s výhodou řešen použitím speciálních kumulativních náloží s účinkem, který zajistí rychlou sanaci nestabilního stavu objektu bez ohrožení okolního prostředí, zejména v zastavěných oblastech měst.

22.10.2018
LIAPOR | Lias Vintířov, lehký stavební materiál k.s.

Lehký beton je oblíbeným stavebním materiálem. O tom, že jeho použití má na stavbě své opodstatnění svědčí jeho používání již ve starověkém Římě. Díky svým skvělým izolačním vlastnostem, nízké objemové hmotnosti, vysoké pevnosti a dlouhé trvanlivosti najde uplatnění na každé stavbě. Víte, kde všude vám může pomoci?

16.10.2018
Ing. Iveta Nováková, Ing. Karel Mikulica

Recenzovaný Stavební a demoliční odpad je z velké části tvořen materiály na bázi cementu, které slouží jako surovina pro výrobu betonového recyklovaného kameniva. Článek se zabývá faktory ovlivňujícími vlastnosti recyklovaného betonového kameniva. Pro ověření propojenosti vlastností a faktorů byly testovány tři druhy a jedno přírodní kamenivo jako referenční vzorek.

22.5.2018
LIAPOR | Lias Vintířov, lehký stavební materiál k.s.

Způsobů, jak realizovat základovou desku je mnoho, a ještě více je materiálů, které lze při jejich stavbě využít. My vám v tomto článku nabídneme porovnání dvou oblíbených způsobů založení: základové desky na pasech a samonosné základové desky na izolačním podsypu z lehkého keramického kameniva Liapor Ground.

10.4.2018
LIAPOR | Lias Vintířov, lehký stavební materiál k.s.

Základní otázkou při stavbě rodinného domu bývá: „Jaký použít základní stavební materiál?“. Jak se pak v nabídce zorientovat? Oblíbené jsou především ekologické, přírodní materiály. A právě těmito přednostmi se vyznačuje lehký keramický beton!

19.3.2018
Ing. Jakub Hodul, Ing. Jana Hodná, prof. Ing. Rostislav Drochytka, CSc.,

Recenzovaný V rámci této práce byla experimentálně prověřena možnost využití čtyř druhů odpadních skel jako náhrada za běžně využívané plnivo (křemičitý písek ISG A1 DORSILIT) do polymerbetonu (PC) využitelného především v oblasti sanace betonových konstrukcí. Vliv odpadního skla na mechanické vlastnosti polymerbetonu (PC) a posouzení možnosti náhrady referenčního plniva za odpadní sklo byl posuzován s ohledem na výsledky zkoušek pevnosti v tahu za ohybu a pevnosti v tlaku.

12.3.2018
Ing. Luděk Vejvara, Ph.D., Západočeská univerzita v Plzni, Katedra mechaniky

Recenzovaný Článek představuje popis a zhodnocení technického řešení panelové soustavy PS 61, která byla používána od roku 1961 do roku 1967 v západních Čechách. V současné době jsou objekty užívány jako bytové domy a je třeba provést jejich pečlivou rekonstrukci. Je třeba prověřit stávající příčky, omezit další zatížení stropů a vše řešit pouze po důkladném rozboru statikem.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.