logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Základy
Archiv článků od 22.7.2008 do 21.10.2011

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

3.10.2011
doc. Ing. Václav Kupilík, CSc.

Příčiny poruch a chyb při zakládání se hůře odhalují než příčiny při výstavbě nadzemní části objektu. Pro nedostatečný, někdy i nemožný přístup k základové spáře a základové konstrukci, je i způsob sanace obtížnější. Vlhkost pak patří mezi nejobávanější příčiny poruch. Kromě vnějších konstrukcí nad terénem (zejména stěn a střech), způsobuje podstatné škody i v podzemí, kde však jsou poruchy ve srovnání s nadzemní částí mnohem hůře opravitelné. Proto je třeba se příčinami poruch v podzemní části staveb zabývat (v první části textu), analyzovat je a hledat optimální způsob jejich oprav (2. část textu).

26.9.2011
doc. Ing. Václav Kupilík, CSc.

Příčiny poruch a chyb při zakládání se hůře odhalují než příčiny při výstavbě nadzemní části objektu. Pro nedostatečný, někdy i nemožný přístup k základové spáře a základové konstrukci, je i způsob sanace obtížnější. Vlhkost pak patří mezi nejobávanější příčiny poruch. Kromě vnějších konstrukcí nad terénem (zejména stěn a střech), způsobuje podstatné škody i v podzemí, kde však jsou poruchy ve srovnání s nadzemní částí mnohem hůře opravitelné. Proto je třeba se příčinami poruch v podzemní části staveb zabývat (1.část textu), analyzovat je a hledat optimální způsob jejich oprav (2. část textu).

26.9.2011
Ing. Karel Plotěný, ASIO, spol. s r.o., JUDr. František Severin, JUDr. Alena Kliková, Ph.D.

Po nastavení reálných cen za čištění vod bude přibývat decentrálních řešení. Pro objekty bez trvalého provozu je vhodný septik v kombinaci dočišťovacím stupněm. Co na stavební zákon, zákon o vodách a další předpisy? Výklad aktuální legislativy pro likvidaci odpadních vod.

2.9.2011
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Vrstva štěrku z pěnového skla REFAGLASS bude tvořit součást dokonale izolované obálky nového pasivního domu, jehož stavbu jsme měli možnost navštívit s naší redakcí. Nenasákavá tepelná izolace a drenážní vrstva v jednom je po částech hutněna, tak aby byla připravena na přenos zatížení v základové spáře.

8.8.2011
doc. Ing. Václav Kupilík, CSc., ČVUT Praha; Fakulta stavební

Stromy a vegetace mohou přispívat ke stabilizaci terénu. Na druhé straně je však třeba znát i jejich negativní vliv na stavby, které mohou způsobit jejich poruchy a tím i škody. A právě tyto problémy jsou předmětem tohoto příspěvku.

12.5.2011
, Michal Stružka

Ztužující věnce mají důležitou roli na všech stavbách, kde se nachází svislé konstrukce. Pro jejich zhotovení je ovšem nezbytně nutné kvalitní bednění, tak aby vaše práce byla 100% a neohrozili jste statiku celé stavby.

9.5.2011
Vlastimil Růžička

Přestože v Německu a Rakousku byly takovéto domy již běžným standardem, v Česku jej oslavovali jako lokálního pionýra. Vápenopísková stavba se sedlovou střechou založená na drti z pěnového skla, která je certifikována v Passivhausinstitutu Dr. Wolfganga Feista v Darmstadtu, má za sebou celou řadu odborných měření a nepřeberné množství návštěv. Byli jsme na jedné z nich.

2.3.2011
Skeletsystem Goldbeck

Společnost GOLDBECK Prefabeton s.r.o. uvádí na trh převratnou novinku v oblasti výstavby rodinných domů. SKELETSYSTEM GOLDBECK je prvním systémem na našem trhu, který pro stavbu rodinných domů využívá technologii montovaného železobetonového skeletu.

23.2.2011
Českomoravský beton, a.s.

Zapište se i Vy na semináře ve 2. ročníku Beton University, zařazené do akreditovaných vzdělávacích programů ČKAIT i ČKA a získejte „titul na beton“. Semináře řeší komplexní problematiku betonů a litých potěrů v podlahových konstrukcích, pohledové betony, nejčastější poruchy nosných a podkladových vrstev a další.

3.2.2011
Kalksandstein CZ s.r.o., vápenopískové cihly Zapf Daigfuss, Ing. Martin Konečný

Ve výstavbě pasivních domů je situace na trhu v ČR bohužel velmi komplikovaná. Dnes každý "staví" nebo "umí" pasivní domy. Skutečných pasivních domů je v ČR opravdu málo. Optimalizace v PHPP se provádí pouze minimálně. Další nejasnosti do tohoto oboru vnesl dotační program Zelená úsporám, kde byly přiznány dotace také domům, které jsou dle TNI 730329 do 20 kWh/m2/rok.

5.1.2011
Českomoravský beton, a.s.

STEELCRETE® je beton obsahující rovnoměrně rozptýlená ocelová vlákna - výztuž. Je to kompozitní materiál s konstantními vlastnostmi ve všech směrech, jeho mechanické vlastnosti a kvalita jsou zaručeny prováděnými testy. Používá se při zhotovování betonových konstrukcí, kde nahrazuje částečně nebo úplně klasickou betonářskou výztuž, ale také pro konstrukce z předepjatého betonu, zejména v oblastech zvýšeného namáhání.

30.11.2010
Českomoravský beton, a.s.

ANHYMENT® je novou generací kvalitních litých podlahových hmot. Je ideální pro instalaci podlahového topení, která dokáže uspokojit i ty nejnáročnější požadavky zákazníků. S jeho použitím lze snížit nejen náklady na vytápění, ale i výšku podlahové skladby v novostavbách či rekonstruovaných objektech.

10.11.2010
redakce

Na svém firemním dni představila společnost CEMEX samozhutnitelný beton Compacton pro snadnou realizaci a fantastickou úsporu času a novinku Granisol - betonové plochy s dekorativním povrchem, které řeší časté problémy dlaždic vystavených zátěži.

18.10.2010
doc. Ing. Josef Chybík, CSc., Centrum pasivního domu

Termín hrubá stavba není v současné legislativě nikde zakotvený. Jedná se o pojem zvykový, který je však ve stavební teorii i v praxi běžně používán. Pochází z období centrálně plánovaného hospodářství, kdy se stavební činnosti členily na hlavní stavební výrobu - HSV a přidruženou stavební výrobu - PSV. Hrubá stavba se týká prací HSV - základů, vertikálních a horizontálních nosných konstrukcí a nosných prvků zastřešení, což jsou krovy nebo vazníkové soustavy.

29.3.2010
akad. arch. Aleš Brotánek, Centrum pasivního domu

U pasivních staveb je problém s překonáváním konzervativních postojů a je třeba volit řešení, která často nenavazují zkušenostmi na ustálenou praxi. Pokud navíc statik prohlásí kategoricky "tak pod takové řešení bych se nepodepsal", nezbývá architektovi než volit kompromis. Podívejme se na některé příklady z praxe.

1.2.2010
Ing. Martin Varga, Ing. Tomáš Kupsa, DEKPROJEKT s.r.o.

Od roku 2000 platí norma ČSN EN ISO 13370 Tepelné chování budov - Přenos tepla zeminou - Výpočtové metody, která až do roku 2008 souběžně s normou ČSN 06 0210 sloužila k hodnocení podlahových konstrukcí objektů na zemině. Použití ISO normy přináší zcela nové principy konstruování, diametrálně odlišné od po několik desetiletí používaných konstrukčních zásad a doporučení.

23.4.2009
Wienerberger s.r.o.

Služba „Pomoc se založením stavby“ je určena stavebníkům rodinných domů. Společnost Wienerberger ji nabízí od počátku dubna zdarma všem, kteří se rozhodli postavit si nový dům technologií POROTHERM DRYFIX.SYSTEM.

22.7.2008
Milan Trs, GEROtop spol. s r.o.

K získání nízkopotencionální energie pro tepelné čerpadlo využíváme řadu zdrojů. Investičně nejvýhodnější a nejefektivnější je možnost využití stavebních konstrukcí budov resp. základů budov. Instalování registru potrubí do základů budov se nazývá podle způsobu instalace jako energetické piloty, energetické stěny, energetické základy.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.