logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Vytápíme plynem
Archiv článků od 16.3.2012 do 19.9.2012

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

19.9.2012
THERMONA, spol. s r.o.

Společnost Thermona uvedla nový typ kotlů Therm 14 LN a TLN. Kotle jsou určené pro vytápění a ohřev vody v externím zásobníku po doplnění příslušenství (externí trojcestný ventil). Kotle mají rozsah výhonu od 5 do 14 kW a jsou vybaveny ekvitermní regulací s možností doplnění prostorového termostatu. Kotle jsou určeny pro zákazníky, kteří požadují kvalitní kotel za velmi dobrou cenu.

13.9.2012
VIESSMANN, spol. s r.o.

Více než polovina všech domácností v ČR vytápí plynem. Vysoce efektivní kondenzační technika dosahuje stupně využití až 98 % a téměř zcela tak přeměňuje palivo na teplo. Navíc ji lze kombinovat s obnovitelnými energiemi. Tím poskytuje ty nejlepší předpoklady k maximální efektivitě využívání celosvětových omezených zásob zemního plynu.

12.9.2012
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Autor publikace, David J. C. MacKay, profesor fyziky na University of Cambridge a od roku 2009 hlavní vědecký poradce Ministerstva pro energetiku a klimatickou změnu (DECC), vychází z předpokladu, že změna klimatu je realita způsobená člověkem, a že je nutno snižovat emise CO2 tempem, které zaručí, aby teplota nevzrostla o více než 2 °C nad předindustriální úroveň.

11.6.2012
Mgr. Petr Strejček, Ph.D. MBA

Po rozpadu SSSR převzala RF veškeré diplomatické závazky směrem k Evropě. Nový vztah mezi Ruskou federací a Evropskou unií nevyvíjel zpočátku jednoduše a do dnešní podoby dospíval v postupných krocích. Jednání po roce 2000 problematizovala situace kolem uznání Kosova či rusko-gruzínský konflikt (2008).

29.5.2012
BDR Thermea (Czech Republic) s.r.o.

Technika kondenzačních kotlů BAXI řady PLATINUM umožňuje daleko větší využití paliva než je tomu u tradičních kotlů. Normovaný stupeň využití (účinnost k výhřevnosti paliva) dosahuje u těchto kotlů až 109,8 % a snížení emisí NOx a CO až o 80 % oproti klasickým kotlům bez kondenzace.

28.5.2012
Prof. Dr.-Ing. Rolf-Peter Strauß, Hochschule Bremen, Neustadtswall 30, D-28199 Bremen, Překlad: Ing. Petra Šrubařová

Předmětem posouzení je porovnání přípravy teplé vody pomocí fotovoltaického zařízení v kombinaci s malým tepelným čerpadlem a běžných solárních termických kolektorů. Výzkumy ukazují, že při stejných plochách kolektorů jsou investiční náklady podobné, avšak variantou solární elektřina + malé tepelné čerpadlo (mikročerpadlo) se dá ušetřit výrazně více energie.

10.5.2012
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Mikrokogenerace Viessmann je skutečnou alternativou pro rekonstrukci topných systémů. Vitotwin 300-W je kompaktní zařízení, plnohodnotný zdroj tepla, ve kterém se skrývá Stirlingův motor a kondenzační kotel Vitodens 200-W. Špičkový výkon jednotky je celkem až 26 kW.

30.4.2012
Jan Hodač, Mgr. Petr Strejček, Ph.D. MBA

Energetická charta má nyní 53 členů, z neevropských zemí například Austrálie, Japonsko, Kazachstán nebo Uzbekistán. Evropskou unii v Chartě zastupují Evropská společenství a Euratom. Dále existuje sekce 24 pozorovatelských států (například Kanada, Írán, Nigérie, Katar, USA nebo Venezuela) a 11 institucionálních pozorovatelů.

30.4.2012
Ing. Karel Bušta, Ing. Zdeněk Wagner, CSc.

Druhá část článku popisuje nové možnosti využití oxidu uhličitého, zejména jeho aplikaci jako suroviny pro moderní chemické syntézy i substance pro akumulaci energie z obnovitelných zdrojů. Vyjadřuje se rovněž skepticky k efektu ukládání CO2 do geologických struktur.

16.4.2012
Ing. Karel Bušta, Ing. Zdeněk Wagner, CSc.

O oxidu uhličitém se v současnosti nejčastěji hovoří jako o obtížném odpadu, kterého je třeba se nějak zbavit. Jedná se přitom mnohdy o diskutabilní návrhy (například CCS) spojené s vysokými náklady a nejistým efektem. Racionální přístup v duchu moderních trendů však představuje snaha o jeho materiálové využití. První část článku se zabývá základnmí vlastnostmi a přehledem tradičních možností technického využití oxidu uhličitého.

16.4.2012
Mgr. Petr Strejček, Ph.D. MBA

Ruská federace garantuje jednu třetinu dodávek zemního plynu do Evropské unie. Tento podíl má ve střednědobém horizontu narůst na jednu polovinu. To je ale mnohými kritiky zpochybňováno, především kvůli neotevírání nových ložisek a neinvestování do nových projektů. Jaký je skutečný stav těžby plynu v Rusku?

23.3.2012
Energie2, a.s.

Oproti dominantním dodavatelům má Energie2 v současnosti ceny zemního plynu v ČR nižší o 10 % a elektřiny o cca 9 %. Na Slovensku jsou ceny plynu oproti dominantním hráčům nižší o 10-14 % a elektřiny o cca 10 %, v závislosti na zvolené sazbě. Bonus při uzavření smlouvy přes internet je 2 %.

19.3.2012
Ing. Milan Bechyně, redakce TZB-info

Recenzovaný Výše objemového koeficientu je závislá na nadmořské výšce odběrového místa a teplotě plynu protékajícího plynoměrem. V článku je uveden postup, podle kterého si můžete správnost objemového koeficientu na faktuře zkontrolovat. Koeficient je jedním z faktorů, které ovlivňují vaši cenu plynu.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.