Ve dnech 13. až 14. října proběhl letošní výroční sněm Asociace podniků topenářské techniky. Kromě standardních činností souvisejících se zhodnocením činnosti za uplynulé období proběhla na sněmu diskuze k řadě aktuálních záležitostí.
Přestavbou kotle se rozumí úprava a inovace jakéhokoliv stávajícího kotle s ručním přikládáním na kotel automatický za pomocí univerzálního hořáku na uhlí, pelety a další materiály. U kotle navíc dojde ke zvýšení účinnosti v automatickém režimu. Podle typu je zároveň možné zvýšit emisní třídu kotle tak, aby kotel vyhovoval i po roce 2022, kdy je nutné u zdrojů tepla nad 10 kW splňovat minimálně 3. emisní třídu.
S koncem roku se přiblížil termín pro povinné revize kotlů na pevná paliva. Vyplývá to ze zákona o ochraně ovzduší, podle kterého každý majitel resp. provozovatel kotle na pevná paliva je povinen si do konce roku 2016 nechat zkontrolovat technický stav kotle a mít o tom doklad. Sankcí za neplnění je pokuta. Kontroly a revize kotlů smí provádět pouze odborně způsobilá osoba proškolená výrobcem daného kotle.
V září 2016 proběhl v Praze - Letňanech sedmý ročník veletrhu vytápění, alternativních zdrojů energie a vzduchotechniky FOR THERM. TZB-info bylo již tradičně odborným partnerem této akce. Z návštěvy je patrné, že vystavovatelé s předstihem zareagovali na poptávku trhu i chystané změny v legislativě.
Výroba dřevních pelet v tuzemsku roste a podobně jako v západní Evropě i čeští zákazníci začínají objevovat výhody nákupu závozem pomocí cisterny. Zájmu o toto ekologické palivo se přizpůsobují i výrobci otopné techniky s nabídkou peletových kotlů nejrůznějších výkonů. Podle odborníků se však na trhu objevují i necertifikované kotle nejasného původu a parametrů.
Síť autorizovaných zkušeben v národní asociaci Česká peleta již proškolila a prozkoušela přes 1250 topenářů a instalatérů z oborů kotle na biomasu, kamna na biomasu, tepelná čerpadla, solární termické systémy a fotovoltaické systémy. Nejobsáhlejší databáze a vyhledávací systém www.topenaridotace.cz již obsahuje přes 2500 záznamů. Každý si zde může přehledně nalézt svého montážníka pro dotované instalace vytápění nebo revize a kontroly kotlů.
Jsou časopisy, které v trafikách nekoupíte. Patří k nim Komfortní teplíčko klastru Česká peletas katalogem hlavních dodavatelů pelet, briket a kotlů nebo kamen na biomasu. Klastr totiž sdružuje většinu domácích výrobců dřevěných pelet, kotlů a kamen na jejich spalování. Jednou za rok, před začátkem topné sezóny, vydává klastr vlastní časopis, který je k dostání zdarma přímo na domácích výstavách a akcích nebo na internetu.
„Ještě bych se Vás chtěl zeptat, jaká je asi životnost tohoto kotle?“ S takovouto otázkou se setkáváme každodenně a to nejen při osobním kontaktu se zákazníkem, ale i při telefonickém rozhovoru či při dotazech v elektronické poště. Proto jsme se rozhodli, než klamat zákazníky naučenými frázemi v podobě: „Životnost kotle je minimálně 20 let!“, tak jsme přímo oslovili uživatele našich kotlů na biomasu Fröling, ať se k této problematice vyjádří sami.
Novinky jsou v kondenzačních kotlích do 35 kW, v regulaci kotlů, v kaskádách pro větší a bytové domy. Nově vyvinutá hybridní zařízení využívají jak obnovitelné, tak fosilní zdroje a plně automatické řízení. Nové ploché solární kolektory řeší problémy stagnace a snižují nároky na konstrukci otopných soustav.
Recenzovaný Článek shrnuje výsledky spalovacích zkoušek dvou odlišných typů lokálních spotřebičů, ve kterých se spaluje dřevo. Prvním spotřebičem jsou individuálně stavěná kamna těžké konstrukce, která byla provozována při 12 a 24hod. periodě přikládání a při přetížení. Pro možnost názorného porovnání z pohledu předávání tepelného výkonu byla rovněž testována kamna lehké konstrukce (krbová kamna). Zkoušky byly realizovány v kalorimetrické komoře Výzkumného energetického centra v Ostravě.