Vytápění propanem a zásobníky kapalného plynu
Propan, jako zdroj energie pro vytápění, zůstává stále perspektivní alternativou pro nejrůznější průmyslové i zemědělské provozy, velmi často umístěné mimo městskou aglomeraci. V místech, kde není přípojka zemního plynu, se jeho výhoda projevuje naplno.
Při budování nové firmy nebo rekonstrukci starého provozu je propan rychlým a efektivním řešením. Navíc, a to je z pohledu ekonomiky provozu důležité, při současném vývoji cen je na tom v oblasti nákladů propan velmi dobře. Na rozdíl od jiných energií není jeho cena regulovaná a drží se na hodnotách 2,5 Kč/kWh. Cenová stabilita a fakt, že propanu je a bude stále dost, se pro mnoho firem, malých i větších provozů, stává takové řešení velmi atraktivní. Nemluvě o technických parametrech, neboť výhřevnost propanu je v porovnání s ostatními nejvyšší.
Propan se k uživateli snadno dostane v kapalném skupenství prostřednictvím autocisteren, což je rovněž považováno za výhodu. Uživatel tak potřebuje instalovat jeden nebo více zásobníků, podle velikosti a zaměření provozu, kde bude kapalný propan uskladněn. Možností je několik. Nejjednodušší cesta je vybudování nadzemního zásobníku, který je umístěn na pozemku v blízkosti provozu. Zásobník je možné si pronajmout od dodavatele plynu, jakým je například rodinná firma Tomegas z Jižních Čech. Roční ceny pronájmů jsou v celkových nákladech zanedbatelné, uvážíme-li k tomu, že zahrnují rovněž pravidelný servis a revize. Zásobníky jsou vybaveny bezpečnostními pojišťovacími ventily. Podléhají jedinému omezení, totiž aby se v jejich bezprostřední blízkosti nerozdělával žádný oheň. Kolem zásobníku se také nesmí budovat žádné přístřešky a zástěny, pouze je možné nádrže částečně zamaskovat vzrostlou vegetací. Ale samozřejmě je nutné zachovat kolem zásobníku manipulační prostor a oblast, která bude dobře větraná. Některé firmy kladou velký důraz na estetického hledisko svých provozů a tak volí zabudování zásobníku do země. Případně je i možnost realizace polozapuštěné nádrže na kapalný propan. V těchto případech si firmy zásobníky kupují, protože dodavatelé plynu je v tomto stavu nepronajímají. Existují případy, kdy z nějakého důvodu úřady umístění nadzemní nádrže neschválí, například v chráněné krajinné oblasti nebo v památkové zóně, a tak nezbývá než zmíněné podzemní řešení. Náklady na zabudování jsou na straně investora.
Nádrž na kapalný propan je fixovaná na betonové desce. Odpařený plyn pro vytápění se odebírá z vrchní části nádrže a do nemovitosti vede trubka s ochranou proti korozi pod zemí (v hloubce min 80 cm). U zahloubeného řešení je na povrchu pouze kruhový otvor o průměru 95 cm, jinak je celá nádrž skrytá a obsypaná pískem. Naplnit nádrž trvá cca do 30 minut. Uživatel si může u dodavatele objednat také automatické hlídání hladiny plynu v nádrží a následné naplnění, což některé provozy s velkou spotřebou vítají. Ale je samozřejmé, že firma si může vše ohlídat sama. Právě samostatnost a nezávislost je jednou z velkých výhod vytápění propanem.
Český dodavatel PROPANU, PROPAN-BUTANU a ISOBUTANU za bezkonkureční ceny, nejlevnější ceny na trhu, vysoká kvalita z rafinerie Ingolstadt.