Každý, kdo chce nebo musí skoncovat se svým starým kotlem, může dnes využít dotace na pořízení nového kotle. A to nejen na kotel s automatickým podáváním, jak v médiích mylně informují někteří novináři, ale i na kotel s ručním přikládáním.
Směrnice 2009/28/ES požaduje, aby osoby, které provádějí instalaci obnovitelných zdrojů v malém rozsahu, měly možnost získat osvědčení. Česká legislativa naproti tomu nařizuje, aby instalaci OZE prováděly pouze osoby, které získaly oprávnění, a to dokonce pod hrozbou pokuty 100 tis. Kč. Kotel na fosilní paliva lze přitom instalovat i bez oprávnění.
Výpočetní nástroj Porovnání nákladů na vytápění byl v loňském roce doplněn o porovnání nákladů na přípravu teplé vody, spotřebu elektřiny a investičních a provozních nákladů. Současně byl kompletně přepracován i algoritmus výpočtu tak, aby vyhovoval i pro domy s nízkou tepelnou ztrátou a vysokým podílem tepelných zisků.
Na portálu TZB-info patří mezi nejvyhledávanější nástroje Porovnání nákladů na vytápění a Ceny paliv a energií. Nový přehled se zaměřuje na aktualizované ceny pelet, stabilní dodavatele a rozlišuje kvalitu pelet.
Už i na českém trhu se začaly objevovat dřevěné pelety se zfalšovanými certifikáty ENplus. Certifikát ENplus je přitom potvrzením nejvyšší kvality pelet a mohou ho dokládat pouze výrobci a obchodníci pravidelně podstupující testování vzorků a kontrolu v celém dodavatelském řetězci u nezávislé certifikační společnosti.
1. dubna 2014 bude zahájen příjem žádostí o dotace na rodinné domy v programu Nová zelená úsporám. Ukončení příjmu žádostí je avizováno na poslední říjen 2014 nebo při vyčerpání finančních prostředků. Oblasti podpory, nejdůležitější podmínky přidělení dotace a výše podpory jednotlivých opatření přinášíme v následujícím článku.
Lze povzbudit české stavebnictví pomocí prostředků veřejné podpory? Je tato podpora účinná a efektivní? Zkušenosti s jejím dosavadním průběhem v ČR stejně jako trendy a očekávání v této oblasti byly tématem konference Stavebnictví, dotace, inovace pořádané k soutěži Building efficiency awards (BEFFA).
Do vedení Evropské rady pro pelety se dostal Vladimír Stupavský, předseda Klastru Česká peleta. Česku přináší aktivní účast v Radě příležitosti pro další rozvoj peletového odvětví vč. účasti na jednáních na úrovni institucí EU anebo udělování certifikací, které zajistí českým výrobcům dobré podmínky pro obchodování na evropském trhu.
Akční plán pro biomasu počítá disponibilní plochu ve 3 variantách vzhledem k míře soběstačnosti ČR v potravinách. Plocha rychle rostoucích dřevin stabilně roste, z pohledu celkové energetické produkce je zapojení mizivé. Registrací popelů podle zákona je lze vyjmout z kategorie odpadů a následně mohou být aplikovány jako hnojivo.
Trh s dřevěnými peletami rostl, což je pochopitelné díky návaznosti na růst trhu s kotli a kamny na biomasu. Naopak trh s agropeletami postupně upadá. Pelety ze zemědělské produkce, resp. agroplety jsou zcela jiný typ paliva, nežli dřevní pelety. Jde o průmyslové palivo, které se ve většině případů nehodí pro vytápění domácností.