Reklama
Větrná energie
Archiv článků od 16.8.2001 do 22.3.2005

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

22.3.2005
Ing. Jaroslav Peterka, CSc.

Vizuálně patrný rozvoj využívání větrné energie a elektrické energie z fotovoltaických panelů je při cestách za naši západní hranici více než přesvědčivý. S pevnými cenami za vykupovanou energii, garantovanými po dlouhou dobu, tam mohou investoři pěkně plánovat a realizovat. V naší republice se také staví větrné a fotovoltaické elektrárny, ale jaksi pomalu. Přesto můžeme našim čtenářům naznačit, co už u nás je a z čeho lze vycházet.

15.1.2005
Milan Smrž, předseda národní sekce a viceprezident evropského sdružení EUROSOLAR

Autor se obrací na občany obce, kteří v refendu rozhodli, že se v katastru obce nebudou stavět větrné elektrárny, a žádá je o důkladné znovuzvážení jejich rozhodnutí. Věcná argumentace rozebírá všechny aspekty využívání větrné energie v protikladu s dosavadní orientací energetické politiky státu na budování nových uhelných a jaderných zdrojů.

27.12.2004
Dr. Neela Winkelmann-Heyrovská

Návrh zákona o podpoře využívání obnovitelných zdrojů čekal řadu měsíců "zaparkován" v poslanecké sněmovně až bude připravena novela energetického zákona. Když ale konečně novela v listopadu dospěla ke společnému projednání, došlo k zajímavé situaci. Energetický zákon byl schválen, ale zákon o podpoře využíváni OZE byl na žádost hospodářského výboru stažen z projednávání ve sněmovně.

15.7.2004
doc. Ing. Karel Brož, CSc., ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Popis systému zásobování energiemi ukazuje nejen unikátní řešení českých vědců a techniků, ale získané výsledky mohou být i velmi užitečným zdrojem informací o nízkoenergetické stavbě v podmínkách anatarktického léta. Ty se kupodivu příliš neliší od podmínek české zimy.

12.9.2003
Vladimír Říha

Vedle vody je vítr nejstarší zdroj energie, který je lidstvem využíván - ať již k přímému pohonu plachetnic, nebo pomocí větrných mlýnů ke mletí obilí nebo k čerpání vody. Ještě v 19. století bylo po celé Evropě v provozu více než 100 000 větrných mlýnů.

20.6.2002
Prof. Ing. Jaroslav Kaminský, VŠB-TU OSTRAVA, FS

Při cestování po některých evropských zemích překvapí množství provozovaných větrných elektráren. Zvláště pak, když si přečtete tento článek, ve kterém jsou vyhodnoceny vesměs negativní zkušenosti s realizovanými elektrárnami v ČR.

22.1.2002
RNDr. Josef Štekl, CSc.

Historie i současné možnosti využití energie větru pro výrobu elektřiny najdete v souhrnném článku předního odborníka v oboru.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama