logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Větrání s rekuperací
Archiv článků od 25.10.2000 do 29.10.2004

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

29.10.2004
prof. Ing. Miroslav Jícha, CSc., Ing. Pavel Charvát, Ph.D., FSI VUT Brno

Článek představuje experimentální dům, který měl původně sloužit pouze ke zkoumání hybridního větrání v podmínkách České republiky. Nakonec vznikl demonstrační rodinný dům pro širokou odbornou i laickou veřejnost jako ukázkový projekt implementace řízeného větrání v našich podmínkách.

29.6.2004
REHAU, s.r.o., Ing. Ivan Chichmanov

Využití tepla získaného ze země je technika dnes již běžně využívaná u tepelných čerpadel. V systémech řízeného větrání je ale možné využít jak zemního tepla k vytápění budovy v zimním období, tak i zemního chladu k ochlazování budovy v období stále častějších letních veder.

11.3.2004
Ing. Miroslav Hořejší

Závěrečný díl seriálu je věnován popisu skutečně realizovaného řešení TZB v energeticky úsporném domě. Článek zmiňuje především systém vytápění tepelným čerpadlem, nucené větrání s rekuperací tepla a způsob ohřevu TUV.

26.2.2004
Ing. Miroslav Hořejší, redakce

Druhý díl seriálu popisujícího skutečně realizovaný energeticky úsporný rodinný dům je věnován přehledu hlavních použitých materiálů a konstrukcí. Dále je uveden souhrn tepelně technických vlastností jednotlivých konstrukcí a výpočet tepelných ztrát.

23.12.2003
Ing. Petr Morávek, CSc.

Praktické zkušenosti s nově postavenými energeticky úspornými domy v Německu, které mají dokonale utěsněná okna a celou stavební konstrukci, ukazují na potíže při zaregulování běžných teplovodních soustav s otopnými tělesy s nízkými výkony. To má pak za následek nedotápění některých místností nebo jejich částí a výskyt plísní. Navíc si ještě uživatelé sami vyřazují z provozu instalované systémy řízeného podtlakového větrání ucpáváním okenních a podokenních štěrbin, aby odstranili pocit průvanu.

20.8.2003
Ing. Vladimír Žďára, CSc., Katedra konstrukcí pozemních staveb Stavební fakulty ČVUT Praha

Ve snaze kvalitně zodpovědět nejčastější dotazy čtenářů v oblasti energeticky úsporného stavění rodinných domů požádala redakce Alternativní energie o pomoc odborníka nanejvýš povolaného Ing. Vladimíra Žďáru.

9.1.2003
Elektro-System-Technik s.r.o., Ing. Dušan Žovinec

Nové nařízení o hospodaření s teplem, ekologické a ekonomické tlaky kladou velké požadavky na snížení spotřeby energie. Z tohoto pohledu se řízené centrální větrání stává téměř nezbytností.

7.11.2002
Jan Tywoniak, ČVUT Praha

Příspěvek se zabývá základní otázkou, zda máme i nadále považovat nízkoenergetické budovy za něco výjimečného nebo se již jedná o součást běžné výstavby. Připomínají se obecné souvislosti udržitené výstavby a životního cyklu budovy. Podrobně je představena nová česká technická norma obsahující požadavky na tepelnou ochranu budov, především z pohledu strategií nízkoenergetického stavění a cílů snižování environmentálního zátížení.

30.10.2001
AZ Klima Praha, s.r.o., Ing. Miroslav Čížek, Ing. Vladimír Strapáč

Firma AZ KLIMA s.r.o. vznikla v roce 1992 jako projekční firma v oblasti vzduchotechniky a od následujícího roku rovněž jako firma montážní. V roce 1995 rozšířila svoji činnost o výrobu čtyřhranného pozinkovaného potrubí a příslušenství. Od roku 1997 je pak i výrobcem vzduchotechnických jednotek.

27.7.2001
Ing. Karel Kabele, CSc., Katedra technických zařízení budov ČVUT v Praze, Fakulta stavební

Autor nabízí nový pohled na moderně projektované budovy ze zorného úhlu vytápění, větrání a klimatizace. Překvapující je u těchto budov především poměr energetických ztrát a zátěží, oproti budovám tradičním. Zajímavé je i využití akumulačních schopností budovy, kdy díky malé potřebě tepla má i běžná konstrukce velký vliv na celkovou tepelnou bilanci.

25.10.2000
Hubert Weier, Drážďany

Představa, že stavební firma při předávání dokončeného rodinného domu provede kontrolní měření těsnosti vnějších obvodových konstrukcí je v podmínkách ČR zatím dosti utopistická. V západoevropských zemích je ale toto měření běžnou záležitostí a jeho provádění je od roku 1997 popsáno normou DIN EN ISO 9972. Např. v Horním Rakousku je úspěšně provedené měření podmínkou pro přiznání zemské finanční dotace na výstavbu (viz článek z 22.9.). K měření se používá kontrolní zařízení "Blower door" (volně přeloženo "dveřní plnící dmychadlo"). Článek předního německého specialisty se zabývá stanovením velikosti chyby při praktickém měření.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.