logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Úspory
Archiv článků od 1.11.2013 do 3.8.2014

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

29.6.2014

Poslechněte si diskusi o důsledcích privatizace zisků okresních vodáren, které do privatizace byly k dispozici výhradně vodárnám ve vlastnictví měst a obcí. Tyto zdroje byly za podpory některých komunálních politiků privatizovány. Kolik, komu, za co a proč platíme ve vodném? 30 % trhu funguje jinak, existuje možnost výhodná pro lidi.

12.6.2014
Ing. David Šmídek, Ing. Vít Hurčík

V polovině května jsme se zúčastnili odborné exkurze na téma hospodaření s dešťovou vodou. Exkurze byla určena úředníkům státní správy, projektantům a lidem zabývajícím se vodním hospodářstvím. Cílem bylo navštívit realizovaná opatření pro zachycení dešťových vod v místech jejich spadu.

6.6.2014
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

V rámci výzkumného úkolu byly zkoumány finanční a provozní podmínky ubytoven. Závěry poskytují konkrétní a užitečné rady pro provoz. Příprava zákona o sociálním bydlení byla posunuta na r. 2016, zákon by měl platit od r. 2017. Koncepce sociálního bydlení bude ještě letos.

14.5.2014
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Ačkoliv je sprcha úspornější než vana, i tak je sprchování náročné na spotřebu vody a energie. Odhady i měření spotřeby vody se liší, nicméně průměrný člověk stráví ve sprše 8 minut 1-2x/den, ale průměrná dospívající dívka zde stráví na jedno sprchování i víc jak půl hodiny.

12.5.2014
doc. Ing. Zdeňka Lhotáková, CSc., Fakulta architektury VUT v Brně

Šedé vody lze po úpravě využívat jako vodu provozní (tzv. bílou vodu) pro splachování záchodu, pisoáru, úklid a zalévání zahrad. Černé vody – fekálie se buď přímo kompostují anebo jen shromažďují, případne vysušují a kompostování probíhá někde jinde.

22.3.2014
Siemens, s.r.o.

Systém Desigo současně s řízením technických zařízení a optimalizací jejich chodu monitoruje a řídí spotřebu tepelné a elektrické energie v areálu. Zároveň Desigo umožňuje zajistit dodávky dostatečného množství elektrické energie z vnitřních zdrojů při dočasném výpadku vnější elektrorozvodné sítě.

13.3.2014
Ing. Petr Kotek, Ph.D., EnergySim s.r.o., Ing. Zdeněk Ročárek, Ing. František Duda, Ing. Jan Antonín

Třicet reprezentativních projektů rodinných domů s velmi nízkou potřebou tepla na vytápění - 19 dřevostaveb a 11 staveb zděných s různými zdroji tepla na vytápění a přípravu teplé vody. Jak uspěly s žádostí o podporu v minulé výzvě NZÚ?

26.2.2014
ASIO, Ing. Adam Bartoník, ASIO

Recyklace vody jak v domácnostech, tak především v hotelech, obchodních centrech, administrativních budovách je rozšířena v mnoha zemích. Zde se můžeme setkat s certifikací budov dle mezinárodních standardů – LEED, BREAM, SBToolCZ. Tento článek pojednává o dvou instalacích technologie AS-GW/AQUALOOP.

24.2.2014
Christopher Seybold, Absolvent a Marten F. Brunk, Univ.-Prof. Dr.-Ing. Vedoucí katedry, RWTH Univerzita Aachen Katedra konstrukce a technických zařízení budov Aachen, Německo

V budovách činí procento dodané energie spotřebované na ohřev teplé vody přibližně 11%. Rekuperace tepla z odpadních vod je ohromný, a prakticky nevyužívaný, prostor pro vývoj energeticky úsporných ohřívacích systémů pro budovy.

10.2.2014
Claudia Agudelo-Vera, Ilse Pieterse-Quirijns, Mirjam Blokker, KWR Výzkumný ústav vodního cyklu, Nizozemsko, Will Scheffer, Pracovník REHVA - TVVL, Expertní skupina pro sanitární metody, Nizozemsko

Pomocí modelu SIMDEUM lze simulovat denní vzorce spotřeby studené i teplé vody ve specifických nerezidenčních budovách. Model předpovídá dobře denní vzorce spotřeby studené i teplé vody. Tímto návrhem lze významně snížit objem vody v potrubí i v místě přípravy teplé vody a tím dosáhnout úspor energie a omezit hygienická rizika.

30.12.2013
doc. Ing. Zuzana Vranayová, PhD., Ing. Daniela Káposztásová Očipová, Ph.D., Stavebná fakulta TUKE Košice

Světová odborná komunita, seskupená pod komisí W062 CIB se sešla v Naganu. Např. Skoti prezentovali svou představu evropského vodního štítku. Argumentovali tím, že v Austrálii ušetří povinným štítkováním 800 Gl vody = 320 000 olympijských stadiónů plných vody.

myčka na nádobí
22.12.2013
Ing. Juraj Krivošík, SEVEn, Středisko pro efektivní využívání energie, o.p.s.

Od 1. prosince 2013 smějí být na evropský trh uváděny pračky a myčky pouze energetické třídy A+ a lepší. Spotřebitelé by tedy měli při výběru praček a myček věnovat zvláštní pozornost jednotlivým „plus“ na energetickém štítku. Nejúspornější je energetická třída A+++.

1.11.2013
Grundfos Sales Czechia and Slovakia s.r.o.

Nová kolej v dánském městě Aarhus je nejen sídlem pro více než 200 studentů, ale také živou laboratoří. Více než 1800 snímačů v celé budově umožňuje společnosti Grundfos testovat energeticky úsporné technologie v reálném prostředí.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.