Spousta z nás se rozhodla jít cestou investování do efektivnějšího využívání enegií. Každý již zná solární panely či tepelné výměníky, ale málo se ví, že lze energii snadno získávat i z odpadní vody v domě.
Pokud zvažujete vlastní fotovoltaický systém, rozhodně věnujte pozornost následujícím řádkům. V České republice je jedním z největších trendů v oblasti obnovitelné energie integrace fotovoltaických hybridních systémů do našich domácností pro dosažení energetické soběstačnosti (hybridní systém se skládá ze střídače jako hlavního mozku fotovoltaiky, měnící stejnosměrný proud na střídavý a bateriového úložiště). Mezi těmito systémy vyniká jeden – SolaX.
Nejčastěji nás trápí vysoké teploty v obytných prostorech během léta a nutnost přílišného topení v zimě. S vlhkostí a plísněmi se setkává 30 procent Čechů. Těmto problémům lze předejít např. kvalitním zateplením, necelá třetina Čechů žije totiž v nezateplených obydlích. V roce 2017 o jeho realizaci uvažovala pouhá čtvrtina, v současnosti, hlavně kvůli vysoké návratnosti investice, o zateplení přemýšlí třetina Čechů, vyplývá z průzkumu Sdružení EPS ČR.
Společnost ista má informační webový portál připravený na generování a poskytování služby Měsíční informace o spotřebě podle nové legislativy. Na webináři se dozvíte o letošním rozúčtování tepla a vody a jak bude fungovat odečítání a rozúčtování dále. Jak portál ista funguje, jaké obsahuje funkce, co klienti vidí a s čím mohou pracovat? Podívejte se na webinář.
O tom, že je vytápění pevnými palivy trvale výhodné, není pochyb. Někoho však může odrazovat manuální přikládání kusového dřeva. Víte, že si od přikládání můžete na čas úplně odpočinout a spolehnout se na automatický provoz? Takové řešení zajistí kombinovaný kotel na dřevo a pelety od českého výrobce OPOP.
Jakkoliv je plošné vytápění běžná věc, v souvislosti s tepelnými čerpadly se objevuje další funkce ploch, a to je chlazení. Je tedy správně vrátit se k teorii rozložení teplot v místnosti a subjektivnímu vnímání, protože situace se mění. Jak, na to jsme se ptali prof. Ing. Karla Kabeleho, CSc., vedoucího katedry TZB, a Ing. Zuzany Veverkové, Ph.D. z katedry TZB Fakulty stavební ČVUT v Praze.