logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Úspory energie v domácnostech
Archiv článků od 12.9.2008 do 1.4.2009

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

1.4.2009
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Zájemci o snižování negativního environmentálního dopadu budov měli možnost diskutovat své názory na konferenci Šetrné budovy, která se konala 26. března 2009 v prostorách Amerického centra v Praze. Posluchači získali i nové informace o připravovaném dotačním programu Zelená úsporám.

28.3.2009
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Ve dnech 10. až 14. března proběhl ve Frankfurtu světový veletrh ISH, který navštívila i naše redakce.

23.3.2009
Ing. Miroslav Kotrbatý

Technické řešení výměníkových stanic pára - voda s uzavřeným parokondenzátním okruhem je v posledních letech na vzestupu používání. Dochází tím k úplnému odstranění kondenzátního hospodářství tradičního provedení - nádrž na kondenzát + čerpadla na jeho přečerpávání.

17.3.2009
REGULUS spol. s r.o., Jiří Kalina, technické oddělení

Článek se věnuje zařazení OZE do teplovodních otopných soustav s ohledem na jejich regulaci a bezproblémový provoz s co nejvyšší účinností, s důrazem na menší systémy. U velkých aplikací je možné myšlenky převzít s nutností zrevidování technických možností uplatnění navržených principů řešení.

10.3.2009
Veletrhy Brno, a.s., Ing. Jana Tyrichová - manažer PR a reklamy Stavební veletrhy Brno

V pavilonu A brněnského výstaviště představí Státní fond životního prostředí ČR programy podpory obnovitelných zdrojů a úspor energie pro rodinné a bytové domy na rok 2009.

24.2.2009
Xella CZ, s.r.o., Tisková zpráva XELLA

Bydlení v pasivním domě má svá specifika, především je třeba mít na paměti, že dům hospodaří z tepelných zisků. Zajímavé jsou praktické zkušenosti z provozu, např. jak je to s mikroklimatem v případě nepřítomnosti obyvatel v zimě a v létě.

18.2.2009
Grundfos Sales Czechia and Slovakia s.r.o., Ing. Lubomír Čepek

V souvislosti s trvalým růstem ceny elektrické energie jsou tématem mnoha diskuzí v domácnostech možná opatření vedoucí k úspoře el. energie. Stále častěji se v tisku objevují rady pro energeticky hospodárnou domácnost. Některá opatření lze aplikovat bez jakýchkoli nákladů (např. nenechávat el. spotřebiče v pohotovostním režimu), některé jsou spojeny s vysokými náklady (např. zateplení budovy).

22.12.2008
redakce

Budova Nordica Ostrava je podle výpočtu provedeného týmem prof. Kabele na katedře TZB stavební fakulty ČVUT v Praze pomocí NKN (národní kalkulační nástroj) o 30 % pod požadovanou hodnotou standardů, které jsou v ČR požadovány. Parametry pro certifikát Evropské komise Green Building, které budova splnila s rezervou, požadují minimálně 25 %.

10.11.2008
Ladislav Tintěra

Vyhodnocení otopného období 2007/2008 v Praze zpracované na základě pozorování stanice Praha-Karlov. Datová základna výpočtové pomůcky od roku 1991 pak umožňuje porovnávat jednotlivá období mezi sebou.

27.10.2008
J. Ráž, Ing. V. Galád, Ing. J. Matějček, CSc, Ing. V. Müller

V klasickém pojetí se algoritmy zabývají teplonosnou látkou a výsledný efekt vytápění pouze předpokládají, termohydraulika pracuje s teplem.Hydraulicky vypočtená a seřízená otopná soustava se vůbec nemusí chovat podle našich představ, ale termohydraulicky navržená soustava se podle projektu chová.

27.10.2008
Ing. Roman Šubrt, Sdružení Energy Consulting

Požadavky normy na tepelné izolace a tepelné mosty jsou neustále diskutované téma. Od 1.1.2009 bude toto téma ještě diskutovanější, neboť bude potřeba ke každému projektu pro stavební povolení přiložit Průkaz energetické náročnosti budovy. Nově vydaná kniha je souhrnem řešení nejběžnějších tepelných mostů.

20.10.2008
Ing. Josef Knob - redakce TZB-info

V září pořádalo Centrum pasivního domu exkurzi do Rakouska, tentokrát po pasivních budovách nebytového charakteru. Základní filozofie je stejná jako u rodinných nebo bytových domů, ale provedení mohou být poměrně atypická.

6.10.2008
Ing. Zdeněk Lyčka

Článek zpracovává další téma do teoretické základny na stránkách tzbinfo. Popisuje základní kategorizaci teplovodních kotlů dle druhu paliva a způsobů jeho dodávky. V závěru je uveden příklad optimálního návrhu zdroje včetně matematických vztahů pro stanovení velikosti skladovacího prostoru pro palivo. Téma je určeno odborné veřejnosti.

22.9.2008
prof. Ing. Jan Tywoniak, ČVUT v Praze, Fakulta stavební

Určit jednoznačně potřebu tepla na vytápění nízkoenergetických a pasivních domů v kWh/(m2a) byl dosud problém. Nebylo jasné, jak určit tepelné ztráty a zisky, jaký objem a podlahovou plochu uvažovat. Proto vznikla jednotná metodika výpočtu alespoň pro rodinné bydlení.

22.9.2008
J. Ráž, Ing. V. Galád, Ing. J. Matějček, CSc, Ing. V. Müller

Správné seřízení všech vyvažovacích a regulačních prvků prostým odvozením průtoků z naměřených okamžitých tlakových ztrát, ovlivněných okamžitými hodnotami řídicích teplot v praxi zajistit nelze. Pro stav bez působení tepelných zisků proto musí být stanoveno výpočtově. Článek uvádí výsledky porovnání termohydraulického řešení s hydraulickým výpočtem.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.