Do vykazovaných úspor nelze zahrnout úspory, které vzniknou zhoršením tepelného komfortu nebo hygienických podmínek v obytných budovách. Takové úspory mohou vést až k nepříjemnému rozhodnutí soudu.
Rekuperace tepla z teplých odpadních vod je velmi široká problematika, vezmeme-li v úvahu teplé odpadní vody z průmyslových provozů, hotelů, penzionů, aquacenter, bytových a rodinných domů. Je zřejmé, že každá kategorie vyžaduje individuální řešení. Následující článek je zaměřen na rodinné domy, penziony, domovy důchodců a menší provozovny.
Cílem příspěvku je poukázat na potřebu zvyšování energetické úspory u zdrojů tepla i pro stávající objekty jako neoddělitelné součásti komplexní rekonstrukce. Článek popisuje výběr nejvhodnějšího technického řešení pro částečnou rekonstrukci tepelného zdroje se zaměřením na to, aby realizované řešení v co nejkratším časovém horizontu přineslo pokud možno co největší energetickou úsporu a to při zachování běžného provozu hotelu.
Vytápění v nezateplených domech je většinou zajišťováno výkonným kotlem na plyn či tuhá paliva. Majitelé energeticky úsporných a dobře zateplených domů mohou volit i nízkoteplotní systémy podlahového vytápění nebo třeba sálavé stropní či stěnové panely. Jaké jsou možnosti moderního vytápění nízkoenergetických domů a bytů v zateplených domech?
Recenzovaný Úvodní článek seriálu o energeticky vědomé rekonstrukci systémů TZB v bytových domech se věnuje přípravě projektové dokumentace, kde jsou uvedeny především informace o nutných minimálních podkladech, které by měly být před zahájením jakékoli rekonstrukce k dispozici. V současné praxi je tato část významně opomíjena.