logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Úspory energie v domácnostech
Archiv článků od 5.9.2016 do 7.12.2016

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

7.12.2016
Energy Benefit Centre a.s.

Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo 28.11.2016 druhou výzvu Úspory energie. Rozdíl oproti předchozí výzvě spočívá zejména v mírnějších hodnotících kritériích a v kladení většího důrazu na připravenost žadatele projekt realizovat. Projekt dostane bonusové body za předložení stavebního povolení již při podání žádosti o podporu.

5.12.2016
doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., Ing. Roman Vavřička, Ph.D.

Recenzovaný Článek ukazuje výsledky laboratorního testování výměníku a jeho nasazení v reálném provozu v domácnosti. Přestože účinnost sprchového výměníku může dosahovat i přes 40 %, úspora energie na přípravu teplé vody se pohybuje mezi 10 až 15 %.

1.12.2016
redakce

Dnes začíná čtvrtý ročník hlasovací čtenářské soutěže, tentokrát pod názvem Novinky vystavovatelů na Infothermě 2017, patenty a vynálezy. Tímto zahajujeme hlasování o nejzajímavější exponát, který jednotliví vystavovatelé do soutěže přihlásili a garantují, že se jedná o novinku, vynález či patent k vytápění, úsporám energií a smysluplnému využívání obnovitelných zdrojů. Zájemci řad našich čtenářů mohou nyní vybírat z přihlášených novinek, patentů a vynálezů a hlasováním rozhodnout o vítězi.

28.11.2016
Ing. Pavel Kvasnička, Ing. Michal Kabrhel

Recenzovaný Se zavedením přísnějších předpisů Ekodesign pro výrobky spojené se spotřebou a produkcí energie, souvisí plynulý přechod na používání plynových kondenzačních kotlů. V praxi se při výměnách starých kotlů setkáváme s nesprávným výkladem a představami o přínosech kondenzačních kotlů. V článku je proto posouzen vliv kondenzace teoreticky i měřením a jsou uvedeny odpovědi na některé praktické otázky.

25.11.2016
HENNLICH s.r.o.

Kvalita vnitřního prostředí v administrativních budovách je čím dál více nosným tématem při jejich výstavbě i rekonstrukci. Při výstavbě nových budov je vše snadnější a jednodušší – projektanti mohou navrhovat, samozřejmě s ohledem na zadání investora, téměř „cokoliv“. Mnohem složitější je to ale u rekonstrukcí, kde mají projektanti mnohem omezenější prostor pro řešení. V mnoha případech nelze využít standardní postupy. Navíc je třeba zajistit výrazně vyšší komfort vnitřního prostoru, než nabízelo původní, většinou již zastaralé, technologické řešení.

23.11.2016
CIUR a.s., Ing. Miroslav Straka

Odizolování ploché dvouplášťové střechy je kapitola sama o sobě. Řešení může být snadné i ekonomicky zajímavé. Stávající bytové domy trpí řadou neduhů, jedním z nich je problematika zateplení dvouplášťových rovných střech. Původní koncepce dnešním požadavkům na energetickou úspornost nestačí.

21.11.2016
Ing. Pavel Kvasnička, Ing. Michal Kabrhel

Recenzovaný Se zavedením přísnějších předpisů Ekodesign pro výrobky spojené se spotřebou a produkcí energie, souvisí plynulý přechod na používání plynových kondenzačních kotlů. V praxi se při výměnách starých kotlů setkáváme s nesprávným výkladem a představami o přínosech kondenzačních kotlů. V článku je proto posouzen vliv kondenzace teoreticky i měřením a jsou uvedeny odpovědi na některé praktické otázky.

2.11.2016
Ing. Vladimír Stupavský, Ing. Jaroslav Bečvář

Zdroje energie, které poskytuje příroda, jsou lidmi využívány od dávných dob. Dnes energii z přímého slunečního záření nebo její přeměnu do formy biomasy dokážeme využít daleko efektivněji než dříve. Přesto se i v dnešní době učíme využívat tyto přírodní zdroje energie hospodárněji a vhodně je kombinovat při pokrývání energetických potřeb budov. S tím také mohou pomoci aktuálně probíhající dotace. Pro pořízení nového ekologického kotle a solárního termického systému je možno získat dotaci v celkové výši až 182 500 Kč.

31.10.2016
Ing. Roman Vavřička, Ph.D., Bc. Matěj Mazur

Recenzovaný Článek popisuje požadavky na přípravu teplé vody v bytových domech. Zabývá se jednak určením potřeby teplé vody v závislosti na typu objektu, profilem odběru teplé vody v bytových domech a třemi základními metodami pro navrhování zásobníku teplé vody a tepelného výkonu zařízení na přípravu teplé vody.

31.10.2016
Jiří V. Ráž, DiS.

Recenzovaný Závazek ČR, do roku 2020 zvýšit energetickou účinnost vytápění o 20 %, znamená ve stejném poměru zvýšit úspory tepla bez poklesu vnitřní teploty. Poprvé se tím požaduje dosáhnout skutečných úspor tepla, nikoliv jen snížení úrovně vytápění uživateli bytů ve smyslu jejich ekonomického chování. Uživatelé soustav mohou vnitřní teploty místností snižovat, ale zvýšení energetické účinnosti vytápění se tím nedosahuje. Článek informuje o řešení pro všechny zateplené i nezateplené budovy.

20.10.2016
Ing. Jan Blažíček, redakce

Začnu trochu jiným příběhem, který ale s tím naším souvisí daleko více, než by se na první pohled mohlo zdát. V úterý 17. srpna běžel v televizi zápas play-off Ligy mistrů mezi Steauou Bukurešť a Manchesterem City. Kromě divokého výsledku zaujala na tomto klání ještě jedna událost.

18.10.2016
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce

V průmyslových podnicích s velkým množstvím zaměstnanců v dělnických profesích jsou na přípravu teplé vody kladeny značné technické nároky. Po každé směně je nutné mít k dispozici velké množství teplé vody, aby se všichni zaměstnanci mohli umýt.

18.10.2016
KOVARSON s.r.o.

Přestavbou kotle se rozumí úprava a inovace jakéhokoliv stávajícího kotle s ručním přikládáním na kotel automatický za pomocí univerzálního hořáku na uhlí, pelety a další materiály. U kotle navíc dojde ke zvýšení účinnosti v automatickém režimu. Podle typu je zároveň možné zvýšit emisní třídu kotle tak, aby kotel vyhovoval i po roce 2022, kdy je nutné u zdrojů tepla nad 10 kW splňovat minimálně 3. emisní třídu.

7.10.2016
Ing. Jan Blažíček

Potřeb nastavení individuálních podmínek je v rozporu s funkčními principy ústředního vytápění a vznikla z jejich neznalosti. V žádné technické literatuře ani v normách nenajdete, že ústřední vytápění může správně fungovat při uživatelem volených vnitřních teplotách.

29.9.2016
ENBRA, a.s.

S dobře fungujícím a vyladěným topením můžete během zimy ušetřit nezanedbatelnou částku na energiích a můžete klidně spát. Konec léta nebo začátek podzimu je tedy nejvhodnější dobou pro údržbu otopného systému.

19.9.2016
Ing. Jan Blažíček, redakce

Recenzovaný Chceme-li mít spotřebu tepla pod kontrolou, měli bychom se soustředit na tepelnou bilanci objektu. A měli bychom mít jasnou představu o tom, jak jednotlivé okolní vlivy na změnu úrovně vnitřní tepelné bilance působí, jak se ovlivňují navzájem a do jaké míry je můžeme řídit.

6.9.2016
Raychem topné systémy

Dohřev teplé užitkové vody bez cirkulačního potrubí je chytré, komfortní, ekonomické a ekologické řešení. A nejen to. Revoluční řešení HWAT se kladně promítá do dalších více i méně souvisejících oblastí. Přímý vliv má na oblast projekční, technickou, stavební a ekonomickou.

5.9.2016
Ing. Petr Kubesa, Ing. Jiří Horák, Ph.D., Ing. Kamil Krpec, Ph.D., Ing. František Hopan, Ph.D.

Recenzovaný Článek shrnuje výsledky spalovacích zkoušek dvou odlišných typů lokálních spotřebičů, ve kterých se spaluje dřevo. Prvním spotřebičem jsou individuálně stavěná kamna těžké konstrukce, která byla provozována při 12 a 24hod. periodě přikládání a při přetížení. Pro možnost názorného porovnání z pohledu předávání tepelného výkonu byla rovněž testována kamna lehké konstrukce (krbová kamna). Zkoušky byly realizovány v kalorimetrické komoře Výzkumného energetického centra v Ostravě.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.