Společnost Panasonic představuje nový typ uzavřeného fan coilu neboli ventilátorového konvektoru pro dvoutrubkové systémy vytápění a klimatizace. Nová řada fan coilů rozšiřuje již tak bohaté produktové portfolio A2W.
Při rekonstrukci a modernizaci se často zachovávají staré radiátory. Vizuálně nejsou již tak přitažlivé, zvenčí však přesto vypadají stále zachovale. Zastaralá otopná tělesa mohou však potrápit nejen peněženku, ale i lidské zdraví, jejich velký objem vody zpomaluje provoz topného systému a žene náklady za energii zbytečně vysoko.
Manželé Průšovi spokojeně bydleli v patrovém domku až do roku 2001, kdy jim velké povodně zaplavily spodní část domu a v obýváku měli 70 cm vody. Po opravě domu museli vyměnit zatopený plynový kotel, který radiátory vytápěl přízemí. V podkroví topili stylovými kachlovými kamny na dřevo. Měli ale pocit, že se tam velmi rychle ochladilo, když kamna vyhasla.
Tam, kde výkon jediného kotle nestačí, nastupují kaskádové kotelny, tedy systém zapojení několika kotlů za sebou. Toto řešení nalezne uplatnění všude tam, kde je potřeba vysoký výkon bez výpadků dodávek tepla. Jak kaskádové kotelny fungují, jsme se zeptali Milana Kubíčka, obchodního ředitele firmy Thermona.
V zimních měsících, kdy je topná sezóna v plném proudu, narůstá počet nečistot v kotli. Při větším množství nečistot se může snížit účinnost kotle. Proto je dobré po konci každé topné sezóny nechat kotel odborně prohlédnout servisním technikem, a tím se vyhnout zbytečným nákladům navíc v podobě zvýšené spotřeby energie či různých oprav kotle.
Recenzovaný Při rozhodování o energetických investicích zpracovatelé často vycházejí ze jmenovitých údajů výrobců uvedených v technických listech zařízení, což vede po realizaci k velmi nepříjemným překvapením provozovatelů – spotřeba paliva je mnohdy významně vyšší, než předpokládalo posouzení. Zejména z pohledu menších tepelných zdrojů vede tento přístup k chybám a následným významným ekonomickým ztrátám.
Při stavbě nebo rekonstrukci domu nepochybně řešíte, jak zajistit co nejlepší energetický štítek. Toho lze docílit adekvátním zateplením pláště budovy, stěn, střechy a podlahy, instalací vhodných oken a dveří zabraňujících únikům tepla, případně pořízením větracího systému s rekuperací. Samozřejmostí by měl být nákup nejúspornějších spotřebičů a zářivek.