Autor se ve svém článku zabývá problematikou tepelných čerpadel v rámci dotačního programu Zelená úsporám. Rekapituluje vývoj podmínek programu a poukazuje na určité nedostatky při zařazování jednotlivých zařízení do Seznamu technologií a výrobků.
Tepelná čerpadla vzduch-voda nové generace se vyznačují nejen tím, že mají vysoce nadstandardní parametry, ale také tím, že nepotřebují zásobníky na potlačení taktování (nežádoucí efekt u konvenčních, tzv. fixspeedových systémů). Díky tomuto faktu je jejich aplikace do jakéhokoli topného systému velmi snadná, a tím i časově nenáročná. Většinu tepelných čerpadel jsme totiž schopni namontovat během jediného dne.
Tepelná čerpadla PZP, která společnost PZP KOMPLET ve spolupráci se svými obchodními a servisními partnery ročně instaluje v České republice, se dají počítat na stovky. Mezi nejčastější reference patří rodinné domy, ať už se jedná o novostavby, nízkoenergetické rodinné domy, reprezentativní rodinná sídla, nebo domy současné občanské zástavby.
Na program Zelená úsporám vsadila v letošním roce se svými výrobky i firma Meibes, která na náš trh dodává zásobníky renomované německé značky HUCH. Jelikož se všechny zásobníky dostaly do seznamu výrobků a technologií (SVT) výše zmíněného státního dotačního programu, může si každý žadatel o dotaci vybrat ze široké nabídky kvalitních a finančně dostupných zásobníků.
Zásadní vlastností tepelných čerpadel je úspora energie a ochrana životního prostředí. Pro každého uživatele je ale velkým problémem, jak co nejjednodušeji zjistit, kolik v dané chvíli ušetří. Jako první z dodavatelů tepelných čerpadel na českém trhu s touto možností přichází společnost G-TERM. „U našich tepelných čerpadel řady Ai1+ a DS určených pro rodinné domy nyní mohou jejich majitelé okamžitě zjistit topný faktor, tedy jakou účinnost má v daném okamžiku jejich tepelné čerpadlo,“ uvedl product manager pro tepelná čerpadla G-TERM Petr Hoftych.
Program Zelená úsporám dal kromě jiného prostor i tepelným čerpadlům. Zároveň s tím se objevily obavy, zda mohou plně nahradit klasické topení, zda je jejich instalace bezproblémová, zda nepřináší geologický průzkum další vysoké náklady. Na otázky odpovídal Ing. Marek Bláha, ředitel společnosti Tepelná čerpadla IVT s.r.o.
V dubnu 2009 proběhl průzkum u majitelů tepelných čerpadel s plošnými kolektory. Cílem průzkumu bylo zjistit, jak se tyto zdroje tepla chovají na konci relativně studené zimy a zároveň zjistit, jak je to s rozšířenými mýty o vymražení země kolem kolektoru, ovlivnění vegetace, nutné letní odstávce kolektoru a případné devastaci zahrady.
Vždy se snažíme o co nejefektivnější řešení z hlediska návratnosti investice a o co nejmodernější technologii v oblasti řízení. O tom, že se tepelná čerpadla dají použít jak k vytápění tak k ohřevu teplé užitkové vody, není pochyb. Jaká řešení jsou však nejlepší a jaké novinky přináší opět do nové sezóny systémy AC Heating?
Topná zařízení s kotlem a tepelným čerpadlem jsou dnes trendem. Provozovatelé zařízení tím snižují svoji spotřebu oleje nebo plynu až o 90%, snižují náklady na vytápění a získávají větší nezávislost na fosilních palivech. Protože lze pro taková bivalentní topná zařízení použít tepelná čerpadla s menším topným výkonem, výhodou jsou kromě úspor v provozu také nižší investiční náklady.