Tepelná čerpadla typu vzduch/voda dnes patří k nejoblíbenějším řešením moderního vytápění domu či bytu. Jde o ekologická a také ekonomická zařízení, která příjemnou teplotu v domácnosti umí zajistit i při mrazivých venkovních teplotách.
Nová administrativní budova společnosti ACP Engineering s.r.o. v Pardubicích má železobetonovou konstrukci a moderní, svěží design interiérů. Firma se specializuje na navrhování a prodej HVAC zařízení. Představy majitele o výsledné efektivitě i komfortu vytápění v novém sídle byly tedy jasně formulované. Recepce, všechny kanceláře i zasedací místnosti jsou klimatizovány a vytápěny nejnovější 5. generací VRV systému Daikin.
Společnost Daikin nabízí všem majitelům tepelných čerpadel a klimatizací, které vyřadily z provozu povodně, pomoc při řešení pojistných událostí, přednostní servis nebo novou instalaci tak, aby bylo možné co nejrychleji obnovit vytápění. Oba české výrobní závody Daikin (v Plzni a Brně) navíc přispějí každý 50 000 Kč na konto Člověka v tísni.
Tepelná čerpadla v kombinaci s fotovoltaikou jsou jedním z nejčistších a nejúspornějších zdrojů vytápění. Jejich venkovní jednotky (obdobně jako fotovoltaické panely) jsou většinou konstruovány tak, aby dokázaly odolávat nepříznivým klimatickým podmínkám, jako jsou déšť nebo sníh. Problém ovšem nastává v případě živelní katastrofy, při níž voda zaplaví jejich citlivou elektroniku (zbytek systému bývá většinou hermeticky uzavřený, a záplavy ho proto tolik neohrožují). V podobné situaci navíc nejsou v bezpečí ani vnitřní jednotky, které tvoří součást interiéru, případně fotovoltaické komponenty jako střídače a bateriová úložiště. Jak proto postupovat, když hrozí riziko záplav a povodní? A co dělat, když k zatopení tepelného čerpadla nebo baterií dojde? Odpovědi přináší DZ Dražice, výhradní dovozce tepelných čerpadel NIBE do České republiky a na Slovensko a dodavatel fotovoltaických systémů Dražice Solar.
V dnešní době rostoucích nákladů na energie se stává otázka efektivního využití elektrické energie stále aktuálnější. Mezi nejmodernější a nejúspornější řešení patří kombinace rekuperačního výměníku AKIRETHERM® a tepelného čerpadla. Tento systém nejenže snižuje spotřebu energie, ale také prodlužuje životnost tepelného čerpadla. Jak to celé funguje a jaké jsou konkrétní výhody tohoto řešení?
Na začátku září nastaly změny v rámci dotačního programu Nová zelená úsporám a úpravami prošel i program Nová zelená úsporám Light. Ten je určený seniorům i nízkopříjmovým domácnostem a nově přináší podporu na tepelná čerpadla při výměně starých kotlů na plyn a tuhá paliva. Komu a odkdy hrozí udělení pokuty za starý kotel? A s jak vysokou podporou můžete počítat v případě pořízení tepelného čerpadla z upravených dotačních programů NZÚ a NZÚ Light?