Odborný Typický alarm, který tepelné čerpadlo s velkou pravděpodobností může ohlásit, zní: „Aktivován nízkotlaký presostat“. Chyba má ochranný charakter. Co k ní vede a jak ji řešit, je popsáno v tomto dvoudílném článku.
V roce 2022, v době energetické krize a s počátkem války na Ukrajině, skokově narostla cena plynu a panovaly obavy z jeho nedostatku. Zájem o tepelná čerpadla tehdy narostl hned několikanásobně. Vyrojilo se mnoho nezkušených i nekvalitních dodavatelů, kteří instalovali tepelná čerpadla nízké kvality, často i v kombinaci se špatným návrhem čerpadla a nízkou úrovní služeb. Díky příznivějším cenám plynu dnes mnoho domácností opět vidí v tomto fosilním palivu cestu jak ušetřit za vytápění. Co kdyby ale bylo možné oba zdroje nakombinovat? Bylo by to efektivní? Ukážeme si to na dvou modelových situacích (pro dům s tepelnou ztrátou 14 kW).
Společnosti ČEZ Prodej, Vekra a skupina Komerční banky, představily nový web zaměřený na podporu energetických úspor českých domácností. Webové stránky www.energetickeuspory.cz zákazníkům nabízí komplexní řešení pro snižování nákladů na energie zahrnující i pomoc se získáním dotací a výhodné financování.
Míra inflace, vyšší DPH, cena vstupů či zvýšení regulačních poplatků. To vše přímo ovlivňuje cenu tepla, která má v posledních měsících opět rostoucí tendenci. Pro majitelé rodinných a bytových domů však nemusí být jediným řešením další omezování spotřeby. Významně pomůže také volba moderního zdroje tepla – tepelného čerpadla.
Obliba tepelných čerpadel v Česku podle údajů Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) stále roste. Nejvýrazněji však v posledních dvou letech. Důvodem jsou především zvyšující se ceny energií i plánovaný zákaz prodeje některých kotlů a kamen. Pro domácnosti i firmy proto tepelná čerpadla představují efektivní, udržitelné, a především úsporné vytápění. Do nedávné doby však byla spojována především s podlahovým vytápěním. Dnes však díky moderním technologiím nachází dokonalé spojení i s doposud neprávem opomíjenými radiátory.
V minulém roce byla publikována rozsáhlá studie věnující se měření absorpčních tepelných čerpadel v průměrných klimatických podmínkách pro středně teplotní aplikace. Práce vznikla pod záštitou Katedry mechaniky a strojnictví na Technické fakultě ČZU a ve spolupráci s firmou ROBUR. Jde o jednu z nejrozsáhlejších aplikačních studií, která se dané technologii věnuje. Výsledky byly publikovány v prestižním vědeckém časopise „Energy and Buldings“. Práce poskytuje řadu odpovědí na otázky, s kterými se setkáváme v běžné praxi. Právě tyto informace Vám stručně představíme v následujícím článku.
Probíhající přechod od fosilních paliv k tepelným čerpadlům, hybridním vytápěcím systémům a solárním termickým systémům bude pokračovat. Kromě digitálních dovedností je potřeba také porozumění měnícímu se trhu a technologiím. V sérii článků bychom vám rádi přiblížili základní principy a systém fungování tepelných čerpadel.
TZB-info doporučuje „S fosilními palivy se dají dělat náročnější věci, než je vytápění domácností,“ říká Tomáš Caha ze společnosti Exergie Česká republika. Dekarbonizace výroby tepla je pro český průmysl obrovská příležitost. Zatím si ji však v tuzemsku málokdo uvědomuje a vlak inovací se pomalu rozjíždí. Stihneme včas naskočit?