Odborné podzemní propojení venkovní a vnitřní jednotky tepelného čerpadla s tepelnou izolací chrání stavební konstrukce a umožňuje pro vnitřní jednotku volit umístění i uprostřed domu. Inspirujte se.
Společnost DZ Dražice, člen skupiny NIBE, představila na letošním ostravském veletrhu Infotherma energeticky nejúčinnější tepelné čerpadlo značky NIBE S1256 s novým ekologickým chladivem R454B. Toto zařízení systému země-voda, určené k šetrnému vytápění, chlazení a ohřevu vody, je možné propojit s řadou prvků chytré domácnosti.
Rostoucí požadavky na využívání obnovitelných zdrojů energie (OZE) v systémech vytápění a chlazení se týkají rodinných domů již řadu let. Pokud stavíte, musíte splnit přísné podmínky na spotřebu neobnovitelné energie. A jestli vás neláká si nastavovat v zimních měsících teplotu na 18 °C, potřebujete chybějící energii doplnit právě z OZE. Pro svou vysokou energetickou účinnost jsou ideální volbou tepelná čerpadla typu vzduch-voda. Kvalitním příkladem tohoto typu čerpadel jsou modely Panasonic Aquarea, které se vyrábějí již sedmým rokem v Plzni.
Téměř 23 % českých domácností během zimního období preferuje topit si v domácnosti na teplotu 22 °C a více. Přesto ji však v topné sezóně bylo nuceno snížit celkem 40 % Čechů. Téměř polovina z nich maximálně o dva stupně, dalších bezmála 40 % respondentů o dva až tři stupně. Mohou za to vysoké ceny energií a legislativní změny v oblasti energetiky. O investování do úspornějších zdrojů vytápění však uvažuje pouze pětina Čechů, většina z nich by volila tepelné čerpadlo.
TZB-info je odborným garantem a 4 dny doprovodného programu nabízí novinky z vytápění, větrání, klimatizace, regulace, dotací, nové legislativy, ale i samostatný seminář o technických izolacích, Den starostů a školení. Ve středu rovněž estav.tv vysílá živě přímo z veletrhu. Těšíme se na viděnou od 5. do 8. března 2024 v PVA EXPO Praha.
Bivalence v tepelné technice znamená, že se vzájemně propojí dva různé zdroje a přitom se upřednostní využití toho, který je v daném případě výhodnější. To je hlavní myšlenka podcastu, který si můžete vyslechnout. Ing. Robert Bicek, specialista společnosti Bosch Termotechnika s.r.o. v něm vysvětluje, kdy je bivalence tepelného čerpadla a plynového kotle velmi výhodná a pro které případy by ji nedoporučil.
Pokud jste se rozhodli pořídit fotovoltaickou elektrárnu nebo tepelné čerpadlo, určitě jste zaznamenali v nabídkách poznámku, že „vše vyřídíme za vás“. Při pohledu na proceduru žádosti o dotace si člověk jenom oddechne, ale to není samozřejmě jediný krok, který by vás čekal. Pojďme se podívat, co vše se za procesem pořízení fotovoltaické elektrárny skrývá, co vás čeká a co byste jinak museli vyřizovat sami.
Místo čtyř starých plynových kotlů a dvou zásobníků je v provozu hybridní řešení složené ze dvou nových kondenzačních kotlů a jednoho zásobníku s integrovaným tepelným čerpadlem. V atletické hale v Jablonci na Nisou sníží náklady na polovinu.
Odborný Návrh fotovoltaického systému se zohledněním tepelné ztráty, vnějších i vnitřních zisků, způsobu vytápění a ohřevu vody umožňuje výpočtový nástroj vytvořený pro bilancování budov s fotovoltaickými systémy. V příkladu jsou porovnány kombinace FS s tepelným čerpadlem nebo s elektrickým kotlem.
Pokud jste se rozhodli pořídit fotovoltaickou elektrárnu, nejvýhodnější je její pořízení a provoz kombinovat i s tepelným čerpadlem. Proč? Jednoduše znásobíte efekt produkce vlastní elektřiny, kdy tepelné čerpadlo v závislosti na své účinnosti dodá násobně více kW, než potřebujete pro svůj provoz. Tím samozřejmě ještě více ušetříte, a navíc zvýšíte svoji energetickou nezávislost.
Společnost Panasonic Heating & Cooling Solutions uvádí na trh tepelná čerpadla typu vzduch-voda ECOi-W AQUA-G BLUE. Ta využívají ekologické chladivo R290 s mimořádně nízkým potenciálem globálního oteplování (GWP) na úrovni 3. Navíc byla čerpadla navržena tak, aby splňovala požadavky na energeticky náročnější komerční, průmyslové a rezidenční objekty.