logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Teorie

17.11.2024Ing. Jakub Vrána, Ph.D., Ústav TZB, Fakulta stavební VUT v Brně
Recenzovaný Příspěvek pojednává o historii zdravotně technických instalací, tedy vnitřních vodovodů, kanalizací a odběrných plynových zařízení od nejstarších dob do roku 1948 a je zaměřen především na historii tohoto oboru na území bývalého Československa. Zabývá se také historií instalatérského řemesla, dobovými právními předpisy, technickými normami a odbornou literaturou na území bývalého Československa.
22.9.2024Ing. Jindřich Procházka, Ph.D., Xylem ČR Praha
Recenzovaný V posledních letech se mnohé dříve nedostupné analytické metody a online analýzy stávají běžnou vodárenskou praxí. Navíc je tady prudký nástup umělé inteligence, který začíná ovlivňovat náš každodenní život. Jaké je ale využití technologií založených na umělé inteligenci ve vodárenství a jakým způsobem dokáží pracovat s velkým množstvím dat a co je to digitální dvojče? Technologie byla představena v rámci konference Pitná voda 2024 v Táboře.
Foto © Peter Atkins, Fotolia.com
17.6.2024VDT Technology
VDT Technology, vývojář digitálních aplikací pro vodárenský průmysl, dokončil spolu s partnery inovativní vědecko-výzkumný projekt simulace a optimalizace provozu úpraven vody, jehož cílem bylo vyvinout virtuální dvojče úpravny vody a otestovat jeho využitelnost v praxi. Na projektu spolupracoval s Vysokou školou chemicko-technologickou, Ústavem pro hydrodynamiku Akademie věd ČR, Mezinárodním bezpečnostním institutem a městem Železná Ruda.
31.5.2024Ing. Lubomír Macek, CSc., MBA, Aquion Praha
Recenzovaný Na konferenci Voda Zlín se autor článku zabýval majetkovou evidencí vodovodů se zaměřením na infrastrukturní majetek. Představil budování informačního systému postupným plněním a kontrolami dat a přidáváním nové funkčnosti spolu s nově se objevujícími potřebami. Podrobnou majetkovou evidenci pak použil jako základ nejen pro podávání hlášení státu, ale i jako základ pro hodnocení stavu dané infrastruktury, pro plánování její obnovy a údržby. Podrobná majetková evidence slouží jako základ všech ostatních agend, pomáhá při hledání úspor finančních prostředků při posuzování životního cyklu jednotlivých prvků infrastruktury, uživateli zajišťuje rychlou a přehlednou dostupnost potřebných dat, návaznost na ostatní informační systémy, zejména GIS snižuje množství manuální práce a zajišťuje aktuálnost dat. Jednotlivé části infrastruktury a i napojené činnosti mohou být plně geolokovány.
19.3.2024EuroClean, s.r.o.
Chladicí věže jsou nápadnou součástí tepelných a jaderných elektráren, ale i dalších průmyslových provozů. Prostřednictvím studeného vzduchu nebo cirkulující kapaliny je zde chlazena voda na požadovanou teplotu. Během procesu chlazení se z věží část vody odpaří a vznikne aerosol, který je vidět nad věží jako zkondenzovaná vodní pára.
19.12.2023prof. Ing. Vladimír Kočí MBA, Ph.D.,, Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, Fakulta technologie ochrany prostředí, Ústav udržitelnosti a produktové ekologie
Recenzovaný Stanovení uhlíkové stopy má své nevýhody a není úplně komplexní. Proto je vhodné jej doplnit dalšími metodami posuzování udržitelnosti, jako například Life Cycle Assessment (LCA) vč. použití dalších indikátorů materiálové cirkularity nebo sociálních a ekonomických aspektů hodnocených systémů. V tomto příspěvku jsou diskutovány možnosti a slabiny určování uhlíkové stopy vodárenských organizací. Bude zdůrazněno, že stanovení uhlíkové stopy by mělo být pouze jedním z nástrojů pro hodnocení environmentální udržitelnosti organizace a mělo by být doplněno o další metody posuzování udržitelnosti.
14.12.2023Mgr. Petr Nakládal, obor geologie a ochrana vod
Recenzovaný S hydrogeologem Petrem Nakládalem se zaměříme na ukázky, jak lze pomocí nových technologií rekonstruovat staré a dosluhující vrty bez zbytečné likvidace. Prezentován je postup prací, nikoliv už použité technologie opravy. Autor chce upozornit hlavně na speciální aspekty této práce, tedy co v podzemí funguje a čemu se při této činnosti raději vyhnout.
Foto © Fotolia.com
18.10.2023doc. RNDr. Dana Procházková, Ph.D., DrSc., ČVUT v Praze, Fakulta strojní
Recenzovaný V rámci čtyřdílného seriálu představíme možnosti bezpečnostního inženýrství, včetně řízení rizik, metod a dokumentace při stavbě a provozu potrubí. Ve čtvrtém díle se zaměříme především na otázky a závěry v posouzení technického stavu potrubí, neopomeneme ani budoucí trendy a možné příklady.
Foto © fotovapl, Fotolia.com
17.10.2023doc. RNDr. Dana Procházková, Ph.D., DrSc., ČVUT v Praze, Fakulta strojní
Recenzovaný V rámci čtyřdílného seriálu představíme možnosti bezpečnostního inženýrství, včetně řízení rizik, metod a dokumentace při stavbě a provozu potrubí. Ve třetím díle se zaměříme především na kontrolní seznamy pro posuzování bezpečnosti potrubí a možné příklady.
Foto © Fotolia.com
13.10.2023doc. RNDr. Dana Procházková, Ph.D., DrSc., ČVUT v Praze, Fakulta strojní
Recenzovaný V rámci čtyřdílného seriálu představíme možnosti bezpečnostního inženýrství, včetně řízení rizik, metod a dokumentace při stavbě a provozu potrubí. V druhém díle se zaměříme především na řízení rizik a potřebná data.
5.5.2023Mgr. Petr Nakládal, obor geologie a ochrana vod
Recenzovaný Obor hydrogeologie, inženýrské geologie a dalších aplikovaných geologických disciplín je pro stavebnictví velmi důležitý. Namátkou lze uvést například zajišťování zdrojů pitné vody, řešení znečištění životního prostředí, průzkumy pro pozemní, liniové i podzemní stavby, řešení svahových pohybů a stability svahů, adaptační opatření na klimatické změny, odstraňování následků důlní činnosti, průzkumy pro hlubinná úložiště radioaktivního odpadu a mnoho dalších úkolů. Se zkušeným geologem Petrem Nakládalem budeme postupně mapovat nejčastější problémy oboru; začneme prací s termokamerou.
12.4.2023Ing. Karel Plotěný, ASIO
Odborný V současnosti dosáhla Česká republika toho, že jsou v podstatě odkanalizovány aglomerace větší než 2 000 ekvivalentních obyvatel (EO). Při vstupu do EU se Česká republika zavázala zajistit odpovídající řešení odpadních vod i u menších aglomerací. Vedle toho si dala za úkol i dosažení dobrého stavu vod, což fakticky představuje mít vyřešený venkov jako celek, zajistit minimální odlehčení odpadních vod ve městech, realizací opatření pro hospodaření se srážkovou vodou (HDV) a mít pod kontrolou zemědělskou výrobu a průmysl. Další parametr, který si ČR v souvislosti se sanitací stanovila, je sociálně únosná cena vody, což pak souvisí s efektivitou vynakládaných investic. Lidem často nedochází, že i investiční náklady na realizaci se promítnou do ceny vody, a to i přesto, že obce obdrží podporu ve formě nejrůznějších dotací (viz tvorba fondu obnovy a souvislost s cenotvorbou stočného).
31.3.2023Ing. Karel Plotěný, ASIO
Odborný Jedno z adaptačních opatření proti suchu je recyklace a opětovné využití použité vody. Jedním z druhů použité vody je šedá voda, především její část pocházející z osobní hygieny. Příspěvek pojednává o tom, jak se v České republice daří prosazovat její recyklaci v praxi, a to jak po stránce praktické, tak i legislativní a srovnává postup především s Německem, jako sousední zemí se srovnatelnými přírodním a demografickými podmínkami. Cílem je popsat současný stav a identifikovat, proč je tak velký časový posun v realizacích a jak by se dal v budoucnu při zavádění inovací ušetřit čas a nemalé prostředky.
26.3.2023Wavin Czechia s.r.o.
Společnost Wavin, přední světový výrobce plastových potrubních systémů, zpřístupnila projektantům TZB nejmodernější firemní verzi softwarového nástroje Wavin TechCON 10. Ten umožňuje vytvářet komplexní návrhy vnitřních rozvodů vody, topení a kanalizace ve 2D i 3D, a to včetně všech souvisejících výpočtů a projektové dokumentace. Nástroj je k dispozici zdarma.
25.3.2023ASIO
Modro-zelená infrastruktura je síť vodních a zelených prvků budovaných v harmonii s přírodou, které se v architektuře využívají k řešení klimatických problémů, udržení vody ve městech, zlepšení ovzduší či zmírnění mikroklima. Jejich vliv na životní prostředí a zdraví člověka je významný.
15.3.2023Ing. Lenka Fremrová, Sweco Hydroprojekt Praha
TZB-info doporučuje Článek představuje informace o vybraných normách pro analýzu vody a pro chemikálie k úpravě vody, které byly zpracovány v roce 2022. Obsahuje rovněž informace o připravovaných normách. Za nejdůležitější lze považovat ČSN EN ISO 5667-1. Tuto normu používají všechny vodohospodářské laboratoře. Připomínkové řízení k připravovaným normám již proběhlo, normy budou vydány ve 2. čtvrtletí roku 2023.
26.2.2023Grohe ČR s.r.o.
Když si pustíme vodu, máme tendenci zapomínat na její nenahraditelnou roli. A na to, že voda není nevyčerpatelným zdrojem. Proto se společnost GROHE, přední světový výrobce kompletních koupelnových řešení a kuchyňských baterií, rozhodla vodě věnovat svůj vůbec první GROHE X Summit s názvem „Caring for Water“, tedy péče o vodu. Ten se uskuteční ve dnech od 7. do 9. března 2023.
23.1.2023EuroClean, s.r.o.
Escherischia coli (E. coli) již dlouho slouží jako modelový organismus v mnoha odvětvích molekulární biologie. Mikrob objevený v roce 1885 dosáhl celosvětového věhlasu. V souvislosti s výzkumem E. coli byla udělena více než desítka Nobelových cen. Zkoumáním této pozoruhodné bakterie se po celé zeměkouli zabývá velké množství týmů. A poznatky rychle přibývají.
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.