logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Teorie a výpočty
Archiv článků od 28.4.2014 do 5.6.2019

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

5.6.2019
GRAITEC s.r.o.

Připravujete vzt projekty pro realizaci na stavbě? Používáte v CADu mnoho různorodých bloků a zbytek dokreslujete pomocí čar? Pojďte si práci výrazně zefektivnit jednoduchými nástroji a rozsáhlou databází komponentů.

11.2.2019
doc. Ing. Vladimír Zmrhal, Ph.D., ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí, Časopis Vytápění, větrání, instalace

Recenzovaný Důležitým údajem pro energetické simulační výpočty budov je znalost vnitřních tepelných zisků od osob vykonávajících určitou činnost. Nejčastěji používaným podkladem u nás je česká norma pro výpočet tepelné zátěže klimatizovaných prostorů, která vychází z hodnot uvedených v ASHRAE a značně zjednodušuje např. výpočet produkce tepla od dětí. Výpočet na základě tepelné bilance prezentuje produkci citelného a vázaného tepla od osob v závislosti na věku, fyzických proporcích, druhu činnosti a tepelně-vlhkostních podmínkách v prostoru. Výsledky výpočtů jsou porovnány s údaji prezentovanými v dostupné literatuře včetně uvedení poměru mezi konvektivní a sálavou složkou tepelného toku. Konečným cílem analýz je stanovit tepelný tok od dětí jako vstupní údaj pro energetické simulační výpočty školských budov.

5.9.2018
Lindab Ventilace

Škody způsobené požárem lze posuzovat podle různých kritérií: od ekonomických ztrát přes zranění až k těm největším – ztrátách na životech. Díky technologickému pokroku však dnes může požární ochrana směřovat od pasivní k aktivní, která je mnohem účinnější.

9.7.2018
Petr Kašík, obchodní ředitel skupiny Automation, AMiT, spol. s r.o.

Přes den v kanceláři nebo ve škole, večer doma v bytě nebo v rodinném domě – většinu času trávíme uvnitř budov a bereme to úplně samozřejmě. Málokdo však přemýšlí, zda vnitřní prostředí v budovách, kde trávíme tolik času, neovlivňuje naše zdraví a zda je prostředí co nejvíce podobné tomu přirozenému.

© ambrozinio - Fotolia.com
4.9.2017
doc. Ing. Jiří Pokorný, Ph.D., MPA, doc. Ing. Marianna Tomášková, Ph.D., prof. Ing. Horst Gondek, DrSc., Časopis Vytápění, větrání, instalace

Recenzovaný Hmotnostní průtok kouře je jednou z významných vstupních veličin využívaných při projektování požární bezpečnosti staveb a návrzích požárně bezpečnostních zařízení. V současnosti je prezentováno značné množství metod pro stanovení hmotnostního průtoku kouře, které vytvořili různí autoři, často za značně odlišných podmínek. Článek popisuje některé z aktuálně užívaných metod a jejich výsledky srovnává zvolenými statistickými metodami, které hodnotí jejich vzájemné odchylky. Srovnání bylo provedeno samostatně pro zónu plamene a zónu kouře vertikálního sloupce kouře formujícího se nad ohniskem požáru.

19.6.2017
Časopis Vytápění, větrání, instalace, Ing. Miloš Lain, Ph.D., ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Recenzovaný Článek se zabývá tepelnou bilancí administrativní budovy v zimním provozu. Poukazuje na skutečnost, že pro stávající administrativní budovy jsou vnitřní tepelné zisky často vyšší než tepelné ztráty prostupem. Do bilancí je zahrnut i vliv větrání a zpětného získávání tepla.

11.4.2016
Ing. Zbyněk Děckuláček

Recenzovaný Článek dokumentuje hodnocení interního mikroklimatu (IM) kinosálu větraného vzduchotechnikou (VZT). Výsledky monitorování vypovídají o reálném stavu IM ve sledovaném období a jeho výstupy umožní korektní tendence optimalizace, komparaci a verifikaci simulace. Simulační řešení představuje aplikaci programového řešení, jež umožní prognózu stavu IM pro libovolné okrajové a provozní podmínky.

29.2.2016
Časopis Vytápění, větrání, instalace, Ing. Miloš Lain, Ph.D., ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí, Ing. Martin Barták, Ph.D., doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., ČVUT v Praze, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov, Ing. Bořivoj Šourek, Ph.D., Univerzitní centrum energeticky efektivních budov, ČVUT v Praze

Recenzovaný Článek se zabývá energetickými simulacemi zpracovanými pro podporu řešení projektu nové rozsáhlé administrativní budovy banky. Prezentované simulace mají zásadní vliv na návrh klimatizačního sytému a zdrojů chladu a tepla pro zajištění požadovaných parametrů prostředí v budově.

2.12.2014
ELEKTRODESIGN ventilátory spol. s r.o., Ing. Vít Dobiáš

V současné době je moderním trendem pro návrh větrání uzavřených hromadných garáží využívání modelací, díky kterým získáme představu o rychlostech a směrech proudění vzduchu ve zkoumaném prostoru. Z výsledků provedené simulace je možné určit optimální umístění vyústek a získat nutné výkonové parametry pro návrh ventilátoru.

27.10.2014
Ing. Stanislav Toman, Projektová kancelář ÚT+VZT

Specifika větrání garáží včetně parkování vozidel na plynná paliva. Varianty větracích systémů a zásady provozního větrání, vymezení havarijního větrání a základy požárního větrání.

18.8.2014
Ing. Martin Pospíšil, ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Článek přináší základní přehled o vnitřní aerodynamice v perforovaných vzduchovodech se zaměřením na tlakové ztráty a rovnoměrnou distribuci vzduchu z těchto vzduchovodů. Jsou v něm uvedeny faktory, které ovlivňují tyto ztráty, a tím i rovnoměrnost výtoku vzduchu.

9.6.2014
Ing. Petr Blasinski, doc. Ing. Aleš Rubina, Ph.D, Vysoké učení technické v Brně, Fakulta stavební, Ústav technických zařízení budov

Mezi hlavní požadavky při návrhu systému vzduchotechniky patří odvod vodní páry a odvodu trichloraminu (NCl3) z oblasti výskytu plavců. Cílem článku je poukázat na problém s uvolňujícím se trichloraminem z vodní hladiny a na možnosti stanovení množství odpařené vodní páry z vodní hladiny.

27.5.2014
Ing. Jan Blažíček, redakce

Program konference byl zaměřen na nejnovější poznatky z oboru klimatizace a větrání související s činností projektantů, výrobců a montážních firem VZT zařízení i souvisejících profesí. Ústředním tématem konference se stalo motto: Větrání a klimatizace nejen v nové výstavbě, ale i při revitalizaci budov.

26.5.2014
Ing. Mohamad Kheir Mohamad

Skutečná vnitřní teplota je dána výsledkem interakcí tepelných zisků a ztrát, které vystupují v rovnicích tepelné rovnováhy a jsou ovlivňovány množstvím proměnných, definujících okrajové podmínky, mezi ně patří např. teplota okolního prostředí a intenzita slunečního záření.

12.5.2014
P.G. Schild, M. Mysen

Spotřeba energie při provozu ventilace může být významně snížena díky návrhu účinných vzduchotechnických systémů s nízkým příkonem ventilátorů, a tím pádem i nízkou hlučností ventilátorů. Účinnost ventilačních systémů je zatím obecně poměrně nízká, nicméně existuje v této oblasti nemalý potenciál využitelný pro její zvyšování.

5.5.2014
P.G. Schild, M. Mysen

Spotřeba energie při provozu ventilace může být významně snížena díky návrhu účinných vzduchotechnických systémů s nízkým příkonem ventilátorů, a tím pádem i nízkou hlučností ventilátorů. Účinnost ventilačních systémů je zatím obecně poměrně nízká, nicméně existuje v této oblasti nemalý potenciál využitelný pro její zvyšování.

28.4.2014
P.G. Schild, M. Mysen

Spotřeba energie při provozu ventilace může být významně snížena díky návrhu účinných vzduchotechnických systémů s nízkým příkonem ventilátorů, a tím pádem i nízkou hlučností ventilátorů. Účinnost ventilačních systémů je zatím obecně poměrně nízká, nicméně existuje v této oblasti nemalý potenciál využitelný pro její zvyšování.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.