Během rozhodování o přístupu k větrání bytového domu se hodnotí mnoho aspektů, které dávají odpověď na otázku, zda větrání bude zajišťovat centrální společná jednotka pro skupinu bytů, nebo decentrální jednotka umístěná v každém bytě zvlášť.
V dnešní době je využívání obnovitelných energií pro ochranu klimatu naprosto zásadní. To je také důvod, proč se tepelná čerpadla vzduch/voda těší vysoké oblibě v oblasti techniky vytápění. Poptávka po nich stoupá a s tepelnými výkony od 3 do 30 kW jsou užitečným řešením pro rodinné i bytové domy.
Pro urychlení prací spojených s návrhem větracího systému a s výběrem vhodné výkonné větrací jednotky lze využít aktualizovanou pomůcku-tabulku: Požadavky na větrání bytových prostorů na TZB-info.
OdbornýTZB-info doporučujePoslechněte si rozhovor o nebezpeční vzniku námrazy v zimním období, zejména u velmi účinných výměníků, která vede k zablokování průtočných kanálů a snížení schopnosti přenášet teplo. Hostem je Ing. Alžběta Svobodová z Katedry TZB FSv ČVUT, autorka výzkumu v UCEEB v Buštěhradu.
Nedostatek odborníků v oblasti technických zařízení budov trvá. Proto má tato kvalifikace v kombinaci se znalostmi elektrotechniky a elektroniky dobrou budoucnost. Přehled škol, počtů přijatých a úspěšných žáků poskytuje CTI ČR.
22.11.2022doc. Ing. Aleš Rubina, Ph.D., Ing. David Bečkovský, Ph.D., Ing. Dominik Cakl, Ing. Ondřej Nespěšný, Ing. Jan Vystrčil, redakce TZB-info
Současné výsledky naznačují možnosti až 10 % nárůstu dopravního tlaku, a to při stejných elektrických příkonech. Zajímavé jsou akustické parametry těchto plastových ventilátorů.
RecenzovanýMatematické vyjádření hustoty vlhkého vzduchu, entalpie a znázornění změn stavu vzduchu (při izobarických dějích) - psychrometrický diagram a mollierův h-x diagram s popisem základních os a dopočítávaných veličin.
10.11.2022Ing. Olga Rubinová, Ph.D., doc. Ing. Aleš Rubina, Ph.D, Bc. Kateřina Staňková
RecenzovanýČlánek se zabývá současně diskutovaným problémem vlhkosti v bytovém prostředí. V zimním období bývá při řádném větrání problém s nízkou relativní vlhkostí v obytných místnostech. Autoři se zamýšlí nad tím, zda by přebytečné množství vlhkosti vyprodukované koupáním resp. sprchováním nemohlo přispět ke zvýšení kvality vlhkostního mikroklimatu v obytných místnostech.
RecenzovanýVýpočet vzduchotechnického zařízení pomocí směrového měřítka je jednou z více možností. Při dodržení správných podmínek však výsledky budou totožné. Důležitou podmínkou je nepřekročení rychlosti proudění vzduchu 0,2 m/s nad hladinou a v pásmu pobytu osob .
RecenzovanýV běžné praxi se vyskytují převážně úpravy vlhkého vzduchu ohřev, chlazení mokré (suché), vlhčení vodou či párou, směšování. Je nezbytné si uvědomit, že k dosažení požadovaného stavu vzduchu lze dospět pouze kombinací těchto úprav.
S měřením diferenčního tlaku vzduchu u vzduchotechnických zařízení se nejčastěji setkáváme při hlídání zanesení filtrů či chodu ventilátorů. Tam postačí dvoustavové měření a vyhodnocování pomocí diferenčních manostatů. U systémů s proměnným množstvím vzduchu (VAV) má ale vzduchotechnická jednotka obvykle za úkol udržovat konstatní tlak na přívodu, odtahu či mezi nimi. K tomu už je nutné spojité měření, k čemuž slouží čidla diferenčního tlaku. Při jejich montáži a uvádění do provozu je dobré dodržovat několik jednoduchých pravidel, která si připomeneme v následujícím textu.
Jak jednoduše optimalizovat návrh vzduchotechniky bytů, abychom minimalizovali dimenze potrubí při splnění nároku na větrání? Pojďme se podívat, jakým způsobem toto lze vyřešit centrální vzduchotechnikou.
7.2.2022Ing. Marian Formánek, Ph.D. VUT v Brně Fakulta stavební
Dokument komentuje ČSN EN 378 1-4 (10/2017) Chladicí zařízení a tepelná čerpadla a doplňuje tuto normu pro podmínky České republiky, týkající se výstavby, instalace, rekonstrukce a provozu chladicích zařízení s hořlavými plyny, především z hlediska požární bezpečnosti.
31.1.2022doc. Ing. Zuzana Straková, PhD., STU v Bratislave, Stavebná fakulta, Katedra TZB
RecenzovanýS vetraním infiltráciou v podobe netesností okien a dverí je spojený nežiadúci únik tepla v chladných obdobiach. Veľkosť úniku je závislá ako na intenzite vetrania, tak aj na veľkosti energie obsiahnutej vo vzduchu. Výpočet má zahŕňať nielen mernú tepelnú kapacitu suchého vzduchu, ale aj energiu obsiahnutú vo vodnej pare vo vzduchu.
18.1.2022Ing. Václav Dědič, odborný konzultant, Brilon a.s.
OdbornýHvězdicovité provedení flexibilních rozvodů vzduchu využívající distribuční boxy má nejen instalační přednosti, ale i přednosti z hlediska regulace průtoků vzduchu. Lze použít potrubí kruhové nebo ploché, tím optimalizovat tlakovou ztrátu a snižovat nároky na stavební konstrukce.
4.1.2021Ing. Michal Nováček, Ing. Petr Blasinski, Ph.D., Josef Remeš, Ing. Štěpán Jůza
RecenzovanýTlakové ztráty v tvarovkách jsou v návrhové fázi obtížně vypočitatelné, neboť je pro ně klíčový součinitel tlakových ztrát, jenž je proměnlivý vzhledem k typu tvarovky a její geometrii. Možností, jak získat orientační hodnotu součinitele tlakové ztráty, je experimentální měření.
RecenzovanýAutoři vycházejí z legislativních požadavků na větrání a navrhli technická řešení, i s využítím ventilačních tepelných čerpadel. Varianty řešení byly simulací provozu vyhodnoceny podle energetické náročnosti. V závěrečném 2. dílu je provedeno ekonomické hodnocení variant.
RecenzovanýAutoři popisují legislativní požadavky na větrání a jejich možná technické řešení, zejména se zaměřením na ventilační tepelná čerpadla. Matematickým modelem rodinného domu je provedeno vyhodnocení podle energetické náročnosti. Ve 2. dílu následuje ekonomické hodnocení variant.
15.4.2020Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT v Praze
S přispěním tzv. Peltierova jevu je teplo ze vzduchu odváděného z místnosti předáváno do čerstvě přiváděného vzduchu (režim vytápění). V obráceném režimu jev umožnuje naopak dochlazení přiváděného čerstvého vzduchu.
31.3.2020Ing. Petr Blasinski, Ph.D., doc. Ing. Aleš Rubina, Ph.D.
RecenzovanýV rámci výzkumu negativního vlivu jemných prachových částic na lidské zdraví byl věnován významný prostor úpravě metodiky měření a certifikace u hrubé a jemné třídy filtrace vzduchu. Nová metodika dává velký prostor pro volbu kvality, tedy odlučivosti použitého VZT filtru.