logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Technologie stavění dřevostaveb
Archiv článků od 29.3.2010 do 4.7.2011

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

4.7.2011
Ing. Milan Šmak, PhD., Vysoké učení technické v Brně, Fakulta stavební, Ústav kovových a dřevěných konstrukcí

Jedním ze zásadních bodů při navrhování dřevěných konstrukcí je oblast spojů. Volba vhodného typu spojů v přípojích, stycích a podporových detailech je důležitou součástí návrhu každé konstrukce, protože podstatným způsobem ovlivňuje skladbu konstrukce i dimenze nosných prvků. Únosnost a tuhost spojů je v řadě případů rozhodující pro návrh a působení konstrukce jako celku. Vyšetřování vlivu poddajnosti spojů na celkové působení konstrukcí patří proto k důležitým bodům při navrhování nosných konstrukcí.

20.6.2011
Ing. Viktória Bajzecerová, Stavebná fakulta, Technické Univerzity v Košiciach

V průběhu životnosti spřáhnutých dřevo-betonových konstrukčních prvků dochází v důsledku dotvarování a smršťování materiálů ke změně napjatosti a ke změně celkových přetvoření, což významně ovlivňuje zejména jejich dlouhodobou únosnost. Spolehlivé navrhování spřáhnutých dřevo-betonových konstrukčních prvků z hlediska dlouhodobého působení si vyžaduje takový výpočtový model, který dokáže s dostatečnou přesností předpovídat přetvoření spřáhnutých prvků v průběhu jejich životnosti. Prezentované výpočtové modely představují správné přístupy k této problematice.

28.3.2011
Jiří Svoboda

Je zřejmé, že ve stavebnictví jsou stále obrovské rezervy při stavbě jakýchkoli domů. To otevírá značné možnosti pro oblast výstavby pasivních domů. Pokud by se totiž výstavba pasivních domů opravdu zodpovědně zoptimalizovala a zjednodušila, mohla by být dokonce výrazně levnější než klasická výstavba, a pak by již snad plošnému prosazení pasivních domů nemohlo nic zabránit

16.2.2011
James Hardie Europe GmbH, o.s.

Ačkoli to na moderní budově Krajského ředitelství Lesů ČR ve Zlíně není na první pohled viditelné, koncipována je jako dřevostavba. Své výhody na ní prokazují i sádrovláknité materiály FERMACELL. Organický obloukovitý tvar dvoupodlažního objektu vychází z osazení do krajiny přesně po vrstevnici.

11.1.2011

Jak může stavebník získat jistotu, že právě technologie, kterou si vybral, je zárukou kvality? Sázkou na jistotu je spolehnout se na osvědčeného a kvalitního dodavatele, jehož výrobky jsou certifikovány pro použití v našich podmínkách.

8.11.2010
Ing. Pavel Šmíra, Thermo Sanace s.r.o.

Metoda likvidace dřevokazného hmyzu horkým vzduchem je známa v Německu již od roku 1930. Do dnešní podoby však dostála mnohých změn a technologických úprav. Smysl má pouze při aktivním napadení hmyzem. Jednoznačný důkaz aktivního napadení je nález živých larev po otesání dřevěných profilů nebo výskyt brouků.

24.9.2010
Vlastimil Růžička

Veletrh For Arch 2010 nabídl ve středu a ve čtvrtek další zajímavý odborný doprovodný program. Navštívili jsme semináře Využití solární technologie pro bytové domy a Dřevěné stavění.

20.9.2010
doc. Ing. Josef Chybík, CSc.

Současnost charakterizují aktuální témata spojená s ubývajícími zásobami surovinových a energetických zdrojů, s globálními klimatickými změnami a s nadměrným znečišťováním půd, vody a ovzduší. Tyto procesy významně ovlivňují produkty stavební výroby. Je známo, že výstavba a vlastní provoz budov patří mezi hlavní spotřebitele materiálových a energetických zdrojů a významné znečišťovatele životního prostředí, a to nejen v období realizace, ale v průběhu všech fází jejich existence. Podívejme se na některé přírodní materiály.

6.9.2010
Ing. Jiří Skřipský, DiS., Ing. Viktor Zwiener, Ph.D.

Na diagnostickém pracovišti Atelieru DEK jsme za poslední čtyři roky provedli měření těsnosti Blower-Door test na více než 150 objektech. Sledovali jsme souvislosti mezi naměřenou hodnotou intenzity výměny vzduchu (n50) stanovenou metodou Blower-Door test a konstrukčními aspekty. Cílem bylo zhodnotit potenciál jednotlivých konstrukčních principů pro dosažení požadované vzduchotěsnosti. Dále bylo naším záměrem určit u jednotlivých konstrukčních principů charakteristické netěsnosti, které se u nich často opakují. V příspěvku uvádíme závěry naší analýzy.

16.8.2010
doc. Ing. arch. Hana Urbášková, Ph.D, FA VUT v Brně

Jedním z hlavních ukazatelů kvality pasivní dřevostavby je zajištění kvalitního zdravého vnitřního prostředí. Velký důraz je kladen na výběr nejvhodnějších materiálů a to nejen pro samotnou konstrukci stavby, ale i pro jednotlivé komponenty. Dřevo, jako ekologický stavební materiál, je velmi vhodné pro výstavbu pasivních domů. Podívejte se na několik příkladů a možností kvality pasivního domu.

19.7.2010
Michal Kloiber, Jiří Frankl, Miloš Drdácký, Jan Tippner, Irena Kučerová, Jan Bryscejn, Mendelova zemědělská a lesnická univerzita v Brně

Jednoduché, přírodní nátěry k ochraně konstrukčního dřeva před ohněm a požáry byly užívány již ve starověku. Jejich stopy nacházíme na povrchu některých historických konstrukcí (Drdácký et al. 2005). Rozvoj chemického průmyslu v 19. a 20. století umožnil vývoj a pozdější intenzivní aplikaci nových retardérů hoření na dřevěné prvky běžných stavebních konstrukcí.

14.7.2010
IZOTEM s.r.o., Pavla Romanová

INTHERMO je systém skládající se z vysoce kvalitních dřevovláknitých desek a adekvátní povrchové úpravy, která je jednoduše aplikovatelná. Celý systém je hospodárný a jednoduchý. Dřevovláknité desky INTHERMO slouží ke konstrukci účinně izolovaných difúzně otevřených stěn.

26.6.2010
James Hardie Europe GmbH, o.s.

Ve Cvrčovicích u Kladna byla dokončena výstavba Centra ekologické výchovy za 60 milionů korun. Investorem bylo město Kladno, většinu nákladů uhradila Evropská unie. V novém centru jsou na ploše téměř 600 m2 použity podlahové prvky FERMACELL.

3.6.2010
James Hardie Europe GmbH, o.s.

Významný tuzemský výrobce dřevostaveb, společnost MS HAUS, připravila pro širokou veřejnost "veřejnou stavbu" domu. Stavba se uskuteční v sobotu 5.6. v obci Blešno u Hradce Králové a vítáni jsou všichni fanoušci montovaných dřevostaveb, ať už z řad široké veřejnosti či zájemců o koupi domu.

22.5.2010
James Hardie Europe GmbH, o.s.

Systém bydlení ATRIO WOOD byl ve firmě DOMY START ze Zlína vyvinut se základním cílem uspokojit bytové potřeby osob, které se ocitnou v nepříznivé sociální situaci a jejichž snížená soběstačnost je způsobena zejména věkem nebo zdravotním stavem a z něj plynoucími zdravotními a sociálními důsledky.

6.5.2010
ing. Karel Melichárek, redakce

V rámci textů z oblasti osobních zkušeností se stavbou pasivního domu nabízíme příspěvek inženýra Karla Melichárka ze Šenova. Příspěvek zazněl na semináři Dřevostavby ve Volyni.

29.3.2010
akad. arch. Aleš Brotánek, Centrum pasivního domu

U pasivních staveb je problém s překonáváním konzervativních postojů a je třeba volit řešení, která často nenavazují zkušenostmi na ustálenou praxi. Pokud navíc statik prohlásí kategoricky "tak pod takové řešení bych se nepodepsal", nezbývá architektovi než volit kompromis. Podívejme se na některé příklady z praxe.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.