logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Technologie stavění dřevostaveb
Archiv článků od 1.8.2011 do 4.9.2012

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

4.9.2012
Ondřej ORSÁG, Jan Valíček, Radek ONDRUCH, úprava redakce

Lepené lamelové dřevo umožňuje použití pro nejrůznější účely, přičemž dokonale spojuje funkci statickou a estetickou. Lze vyrábět prvky velkých profilů, délky jsou limitovány pouze dopravou, nosníky je možné ohýbat ve více směrech. V následujícím textu představíme dvě zajímavé stavby, kde lepené lamelové dřevo našlo své uplatnění.

22.7.2012
akad. arch. Aleš Brotánek

Dvougenerační dům stavěný za vesnicí. Forma je určena svažitostí terénu a disproporcí v požadavcích na větší objemem prostoru v přízemí a menším pro patro. Za těchto okolností pro pasivní dům se ukázala nejpraktičtější linie zvlněné ozeleněné střechy vynořující se ze svahu, na níž navazuje druhá linie hospodářského zázemí.

8.7.2012
doc. Ing. Josef Chybík, CSc.

Fakulta architekltury v Brně ocenila na konferenci ve Volyni některé dřevěné stavby. Podívejme se na ně s doprovodným komentářem vedoucího katedry.

20.6.2012
Vlastimil Růžička

O rychlosti stavby rodinného domu a o dalších výhodách ekologických konstrukčních systémů se mohli přesvědčit návštěvníci na červnové prezentaci konceptu Natura Space v obci Dobříň u Roudnice nad Labem. Následovalo i pozvání na konferenci Light Building (26. 6. 2012 v Liberci).

12.6.2012
EUROPANEL s.r.o.

Sendvičové panely Europanel jsou součástí stejnojmenného uceleného stavebního systému pro panelové dřevostavby. Montáž domu není pro zkušeného stavebníka náročná. Zhlédněte video, ve kterém uvidíte krok za krokem, jak probíhá sestavení dvoupodlažního domu ze sendvičových panelů Europanel.

10.6.2012
Ing. Karpíšek Lubomír, HPM TEC, s.r.o.

Správně zvolený typ vrutu zajistí dlouhodobou funkčnost spoje, a to i bez případnýchestetických vad. Při špatně zvoleném typu vrutu se i za velmi krátký čas můžeme dočkat nepříjemných překvapení - například začernání dřeva v okolí hlavy vrutů, bílé nebo červené koroze vrutů, dokonce i ustřižení vrutů.

21.5.2012
Akad. arch. Aleš Brotánek

Recenzovaný Stavění ze slámy často přitahuje zastánce přírodního stavění, stejně často se ovšem setkáváme s kritickým odmítáním z řad ortodoxních stavařů. Extrémní polohy obou táborů bohužel jen znepřehledňují prostředí pro nezatížené zkoumání otázky „proč, kde všude a jak má smysl slámu využívat, a co tomu brání?“. Nabízíme pohled architekta Aleše Brotánka.

11.5.2012
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Vazníky se styčníkovou deskou nejsou určeny jen pro střešní konstrukce a lze je použít i v prostorách s vysokými požadavky na ochranu proti požáru. Obytný vazník významně zhodnocuje podkroví, protože zachovává volnost prostoru. POSI systém jsou nosníky s kovovou diagonálou např. pro vedení instalací.

10.5.2012
James Hardie Europe GmbH, o.s., Dipl.-Ing. Jaroslav Benák

Rodinné domy s dřevěnou rámovou konstrukcí jsou v ČR běžné. Máme již i zkušenosti z vícepodlažních budov na bázi dřeva s využitím sádrovláknitých desek . Při realizaci musí být do celkové koncepce začleněn koncept požární ochrany, statiky, zvukové a tepelné izolace a ochrany proti vlhkosti.

dřevostavba
29.4.2012
Luděk Liška, EUROPANEL s. r. o.

Popularita dřevostaveb stále roste. Co ale víme o historii moderních prefabrikovaných dřevostaveb? Proč a kdo je vymyslel? Víte, že jedna ze dvou největších továren na světě na jejich výrobu byla v Čechách? Jak ovlivnil dřevostavby jeden z nejslavnějších architektů Frank Lloyd Wright a co měl s prefabrikovanými dřevostavbami společného Albert Einstein?

seminář dřevostavby 2012 volyně
24.4.2012
Vlastimil Růžička, redakce

Období Velikonoc tradičně připomíná také seminář Dřevostavby ve Volyni. Již 16 let se tady každý rok scházejí nejrůznější nadšenci, aby představili nestárnoucí stavební materiál. Seminář je určen projekčním, investorským a realizačním firmám, které se zabývají problematikou dřevostaveb, řídícím pracovníkům resortu stavebnictví a dřevozpracujícího průmyslu, pedagogům odborných škol, studentům a široké odborné veřejnosti.

dřevostavby
19.4.2012
Fermacell, James Hardie Europe GmbH, o.s.

V prostorách bývalé letecké základny vzniká město budoucnosti: v Bad Aiblingu u Mnichova realizuje místní investor na asi 70 hektarech město s nulovými energetickými požadavky. Původní budovy vojenské základny budou buď odstraněny nebo modernizovány podle nejnovějších standardů. Současně budou doplněny novostavbami, které budou realizovány inovativním systémem dřevěných konstrukcí.

dřevostavba
17.4.2012
EUROPANEL s.r.o.

Stavební systém EUROPANEL pro výstavbu nízkoenergetických a pasivních domů je na trhu od roku 2004. Základním prvkem systému je panel. Ten je vyroben slepením jádra ze stabilizovaného samozhášivého polystyrenu EPS 70 F nebo polystyrenu GreyWall (modifikovaným grafitem) s pláštěm, který tvoří desky OSB 4 silné 15 mm, odpovídající požadavkům harmonizované normy ČSN EN 300.

26.3.2012
Ing. Erika Nunez, Technická univerzita ve Zvoleně

Drevo, ktoré sa používa na stavebné konštrukcie, si vyžaduje ohodnotenie vlastností – zatriedenie do kvalitatívnej triedy so zreteľom na jeho mechanické vlastnosti. Metódy na hodnotenie kvality konštrukčného dreva sa rozdeľujú na dve skupiny: vizuálna metóda a strojové metódy založené na rôznych princípoch.

12.3.2012
Ing. Pavel Nechanický, ČVUT, České vysoké učení technické v Praze

V posledních letech můžeme v České republice sledovat zvýšený zájem o stavby ze dřeva a materiálů na bázi dřeva. Jednou z technologií, o kterou je v České republice stále větší zájem, je realizace kompozitních dřevobetonových konstrukcí. Zatím se využívá především pro vyztužování a zesilování starých stropních konstrukcí. Své uplatnění ale může najít i při výstavbě bytových a nebytových vícepodlažních budov nebo pro realizaci mostů a lávek.

5.3.2012
Ing. Jan Vaněrek, Ph.D., Ing. Anna Benešová, Vysoké učení technické v Brně, Fakulta stavební, Ústav technologie stavebních hmot a dílců

Využívání lepených dřevěných prvků se dostává do popředí zájmů u projektantů navrhujících dřevěné konstrukce, a to hned z několika aspektů. Kromě estetického hlediska lepených nosných prvků lze zmínit především dobré parametry únosnosti při relativně nízké objemové hmotnosti, dále možnost provádět atypické tvary konstrukcí a v neposlední řadě hledisko vyšší objemové stálosti prvků v porovnání s rostlým dřevem. Pro splnění všech těchto zmíněných aspektů je důležitá samotná výroba těchto lepených prvků, při které se kontroluje splnění technických požadavků dané výrobcem lepidla...

6.1.2012
ing. arch. Pavel Šmelhaus, Atelier ARS, s.r.o.

Enviromentální přínos lehké dřevostavby oproti těžké silikátové konstrukci je nezpochybnitelným faktem. Mimo výrazného využití dřeva jako obnovitelné suroviny je dalším faktorem úspora celkové hmotnosti a s tím spojených přepravních nákladů. Na případu stavby jednoho zajímavého rodinného domu můžeme názorně ukázat, o jaké konkrétní hodnoty se jedná.

21.11.2011
Zdeněk Kaňa, Ing. arch. David Vašíček, HLC, s.r.o., Martin Jindrák, ATREA s.r.o.

Jde o ukázkovou realizaci brownfieldu vzniklého z opuštěného areálu bývalé školy. Kromě základních parametrů pro pasivní domy vč. systémů řízeného větrání s rekuperací zde bude využit i systém hodnocení SBToolCZ, který klade důraz na kvalitu budov z hlediska spotřeby energie, materiálů, vody a záboru půdy při současném snížení dopadů provozu budov na životní prostředí a zdraví.

18.9.2011
Oldřich Rejl, Foto: archiv Ivan Lokvenc

U přehradní nádrže Rozkoš v severovýchodních Čechách, mezi Českou Skalicí a Novým Městěm nad Metují vzniká již několik let zajímavý projekt. Jedná se o kemp, který je originální svoji vedoucí myšlenkou i způsobem provedení. Investor se rozhodl pro odvážný cíl: Vystavět ubytovací zařízení se sruby, a to svépomocí.

1.8.2011
doc. Ing. Petr Kuklík, CSc., Ing. Anna Kuklíková, Ph.D., ČVUT Praha, Katedra ocelových a dřevěných konstrukcí

V současnosti se stále více setkáváme s vícepodlažními dřevostavbami. Na tyto dřevostavby se donedávna používaly převážně lehké a těžké skelety. Poměrně novým materiálem, který je vhodný pro realizaci těchto staveb, je křížem vrstvené dřevo CLT, kterému je především věnován tento příspěvek. Důvodem je mimo jiné i to, že postupy pro jeho navrhování nejsou dosud uvedeny v Eurokódu 5.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.