Není kompozit jako kompozit!
Rozdíly jsou velké. Jak se vyhnout nekvalitním výrobkům? Kompozitní materiály (WPC), které jsou křížencem dřeva a plastu, u nás zdomácněly díky své vysoké odolnosti, nízkým nárokům na údržbu a dlouhé životnosti.
Nejčastěji se používají pro stavbu teras nebo pro obložení bazénů. Trh však zaplavilo množství nekvalitních napodobenin, které namísto očekávaných vlastností přinášejí zvýšené náklady a starosti s opravou.
Nechci slevu zadarmo
"Zákazník se snadno nechá zlákat vidinou nižší ceny za m2 dřevoplastového materiálu, nemůže ale tušit, že levná konkurence se kvůli svým horším vlastnostem musí kotvit v kratších rozestupech (30-40 cm), takže se zase spotřebuje více spojovacího a podkladového materiálu. Kvalitní materiály stačí kotvit po 50 cm“, říká Petr Klaban, produktový manažer společnosti Inoutic, výrobce certifikovaného kompozitního materiálu Twinson.
Twinson vydrží mimořádnou zátěž až 1800 kg na m2. Jiné materiály nevydrží více než 450 kg na m2.
Poměr dřeva a plastu hraje prim
Pokud si chcete vybrat správně, musíte se dobře dívat a porovnávat. Kompozitní materiály vznikají z dřevěné moučky, jemných pilin či celulózové kaše (ta se může získávat například z rýžových slupek či dokonce rozemletého papíru), které se smíchají s polymerizovaným plastem. Vhodný poměr dřeva a plastu v kvalitních kompozitních materiálech je zhruba 50:50.
Pokud je obsah dřevěné složky desky výrazně nižší, materiál má nepřirozený plastový vzhled a celá terasa pak působí poněkud „laciným“ dojmem, navíc může i dost klouzat. Naopak, pokud vidíme, že se materiál snadno drolí, je v něm pravděpodobně vysoký podíl zmíněné celulózové kaše, což zase vede k jeho menší odolnosti.
Jaký plast je ten pravý?
Kvalitnější kompozitní materiály vznikají ze směsí polyvinylchloridu (PVC), který je odolnější a nabízí větší výběr barevných možností než jiné polymery, např. tvrzený polyethylen (HDPE), polypropylen (PP), případně polymer kyseliny mléčné (PLLA), které jsou podstatně měkčí. Výsledný materiál je pak méně pevný a odolný proti nárazům padajících předmětů, posunování nábytku či chůzi na vysokých podpatcích.
„Levnější materiály mohou mít navíc výrazně větší tepelnou roztažnost, nasákavost vody apod. Pokud terasový systém nemá dobře vyřešenou minimalizaci rozpínání desek, působením vlhkosti nebo tepla se desky začnou kroutit, vyskakovat ze spojek nebo dokonce praskat,“ upozorňuje na možná úskalí Petr Klaban ze společnosti Inoutic.
Zvolený plast určuje i další vlastnosti materiálu, jakou je např. jeho ohnivzdornost. Směs PVC a dřeva je samozhášivá. Twinson je tedy bezpečný, ohnivzdorný materiál, zatímco jiná dřevoplastová prkna nemusí grilování přežít.
Požadujte certifikát a prodlouženou záruku
Kdejaký prodejce kompozitních systémů upozorňuje na vlastnosti materiálu, jako jsou odolnost proti vodě, ohni, nárazu, hygienická nezávadnost, ekologičnost, ale i mechanické vlastnosti, jako pružnost, roztažnost, nehořlavost atd. Málokterý prodejce je však schopen tyto sliby doložit skutečnými argumenty, výsledky testů, certifikáty nebo hygienickými atesty.
Nebojte se zeptat prodejce, jak byla dotyčná vlastnost testována, jak lze deklarované vlastnosti prokázat. Seriózní výrobci vám jsou schopni vše doložit certifikáty nebo aspoň hodnotovými tabulkami a nemají problém se zárukou prodlouženou třeba i na 25 let!
Na terase z Twinsonu nemusíte mít strach ani o zdraví svých nejmenších. Je zdravotně zcela nezávadný, splňuje dokonce evropskou normu pro materiály používané na výrobu hraček.