Stánek společnosti Schüco na veletrhu ISH v německém Frankfurtu nad Mohanem nabídl průkopnické systémy pro využití solární energie.
Hledáte úsporný systém pro vytápění vašeho domu? Podívejte se na průběh montáže tepelného čerpadla a solárního systému Regulus, který se montoval na podzim roku 2010 do domu ve Vraném Nad Vltavou. Kompletní obrazová dokumentace je uvedena pod tímto článkem.
V posledních několika letech byla uskutečněna řada projektů v oblasti úspor energií ve veřejných bazénech jak v Německu, tak v Rakousku. Některé projekty byly realizovány metodou EPC a tento článek přináší informace o dvou vzorových projektech.
Německá společnost ROTEX uvedla v roce 2010 novinku - kompaktní tepelné čerpadlo, které nemá na trhu obdoby. Nejen že se jedná o TČ s plynulou regulací výkonu využívající špičkovou japonskou invertorovou technologií od společnosti Daikin, ale jedná se současně o kompletní otopný systém, který umožňuje kombinovat různé zdroje tepla.
První solární systémy pro přípravu teplé vody se objevily v 60. a 70. letech minulého století. Impulzem pro rychlý vývoj solárních systémů se stala "první ropná krize".
Česká republika se v rámci jednání o vstupu do Evropské unie zavázala zvýšit podíl obnovitelných zdrojů energie na 8 % do roku 2010. V pravidelných ročních Zprávách o plnění indikativního cíle výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů bylo až do konce roku 2009 uváděno, že splnění cíle není reálné. Cíl byl podle předpokladu v roce 2010 splněn, dokonce byl překonán o 0,3 %.
Příspěvek popisuje problematiku spojení solárních tepelných soustav s kotli na spalování biomasy - typově a teplotně odlišných zdrojů tepelné energie - do funkčního celku soustavy vytápění. Detailněji se pak věnuje doporučeným zapojením těchto soustav, požadavkům na typ a objem akumulačních nádrží, dále zpřehledňuje požadavky na měření a regulaci otopných soustav s těmito zdroji tepelné energie.
Jednou z možných cest jak rozpoznat kvalitu budov jsou již existující metodiky pro hodnocení kvality (udržitelnosti). Pro české podmínky byla v rámci výzkumného centra CIDEAS na Fakultě stavební ČVUT vytvořena v týmu odborníků metodika SBToolCZ, certifikační nástroj pro posouzení komplexní úrovně kvality budov, a to v souladu s principy udržitelné výstavby, tj. s uvažováním souboru kritérií environmentálních, sociálních a ekonomických. Metodika vychází z mezinárodního systému SBTool a hodnoticí kritéria a požadavky se dále upravují s ohledem na stávající vývoj norem na mezinárodní úrovni.
Solární soustavy s dlouhodobou nebo sezónní akumulací se především v zahraničí stávají běžnou součástí pokročilých úsporných otopných soustav, zejména v rámci ekologických projektů nízkoenergetických staveb, solárních sídlišť, komerčních budov či různých výzkumných projektů. Několikaleté provozy těchto soustav a data nashromážděná z těchto aplikací ukazují na jejich reálný potenciál využití v běžné praxi.
Mezinárodní veletrh Střechy Praha se letos v lednu uskutečnil již potřinácté. Zároveň se zde představily firmy zaměřené na úspory energií a obnovitelné zdroje, a to v rámci souběžně probíhající výstavy Solar Praha, která přivítala návštěvníky již posedmé. Obě akce proběhly ve dnech 27. - 29. 1.2011 na Výstavišti v Praze Holešovicích. Společným tématem byly Střechy a energie. Představilo se zde 180 firem na celkové obsazené ploše 4490 m2.
Mimořádná nabídka akčních sestav úsporného ekologického vytápění - solárních soustav se solárními kolektory Vitosol 100-F a kondenzačních kotlů Vitodens 100-W i zvýhodněné solární soustavy s kolektory Vitosol 100-F určené pro zapojení ke stávajícímu zdroji tepla.
Článek je komentářem k postupu hodnocení solárních tepelných soustav podle TNI 73 0302 – Energetické hodnocení solárních tepelných soustav – Zjednodušený výpočet [1]. Zjednodušený výpočtový postup energetického hodnocení solárních soustav (TNI 73 0302) původně vznikl jako reakce na nereálné hodnocení energetických přínosů solárních soustav v auditech pro Operační program Životní prostředí.
Martin Bursík, Irena Plocková a Petr Štěpánek na včerejší tiskové konferenci reagovali na současnou situaci programu Zelená úsporám. Program považují za úspěšný. Doporučují urychleně jednat o prodeji dalších emisních kreditů. Nejsou pro krácení dotace. Videozáznam celé konference naleznete uvnitř článku.
Následující požadavky podmiňující efektivní fukci solární soustavy jsou určeny pro nejčastější realizace maloplošných soustav v rodinných domech, jejichž splnění by investor měl po realizační firmě vyžadovat, případně si podle míry splnění firmu vybrat. Nesplnění uvedených požadavků sice vede k nižší ceně solární soustavy, avšak současně k omezení úspory dosažitelné soustavou či přímo k nefunkčnosti soustavy.
Pro porovnání výkonnosti různých typů solárních kolektorů s různými charakteristickými křivkami účinnosti a křivkami modifikátoru úhlu dopadu byly vybrány reálné kolektory různého konstrukčního typu a v různé kvalitě jak optické tak tepelné v jaké jsou dostupné na trhu.
Zveme Vás na odborný seminář uceleného řešení ekologicky šetrného vytápění. V programu jsou připraveny přednášky o tepelných čerpadlech, kondenzačních kotlech, solárních systémech, regulaci a odvodu spalin. Obsah školení je orientován zejména na projektanty, ale zváni jsou všichni obchodní partneři.
Ve dnech 27. až 29. ledna proběhne mezinárodní veletrh střešních krytin, materiálů, doplňků, řemesla a služeb pro stavbu a renovaci střech STŘECHY PRAHA 2011. Návštěvníci velethu mohou zároveň shlédnout odbornou doprovodnou výstavu SOLAR PRAHA. Již tradičně je vedle expozic pro návštěvníky připraven bohatý třídenní doprovodný program.