logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Solární kolektory
Archiv článků od 14.5.2010 do 30.8.2010

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

30.8.2010
DRUŽSTEVNÍ ZÁVODY DRAŽICE - strojírna, s. r. o.

Ohřev teplé vody pomocí solárních kolektorů je typickým příkladem využití sluneční energie. Připočteme-li skutečnost, že moderní systémy nabízí možnost dohřevu pomocí elektrické topné jednotky nebo výměníku kotlem, získáváme ideální systém pro celoroční ohřev teplé vody, který dokáže ušetřit až 70 % ročních nákladů spojených s přípravou teplé vody. Slunce Vám totiž fakturu nikdy nepošle.

30.8.2010
Ing. Tereza Žemlová, Ing. Ivo Jiříček, CSc., Prof. Ing. Václav Janda, CSc.

Přebytky tepla získané při spalování biomasy lze ukládat do zásobníku tepla. Kromě klasického teplonosného média - vody - může nádrž obsahovat materiály s fázovou přeměnou - tzv. Phase Change Materials (PCM´s). Tyto látky pracují na principu akumulace / uvolňování fyzického a latentního tepla. Změnou skupenství materiál teplo pojme a následně při reverzním fázovém přechodu uvolní.

24.8.2010
VIESSMANN, spol. s r.o.

Ať už se jedná o nástěnný plynový kondenzační kotel nebo kotel peletkový, solární zařízení pro ohřev pitné vody nebo podporu vytápění - výrobky z kompletního programu Viessmann hrají ve srovnávacích testech organizace Stiftung Warentest neustále prim.

15.7.2010
Bosch Termotechnika s.r.o. - obchodní divize Bosch Junkers

Požadovanému komfortu zásobování teplou vodou musí odpovídat použité technické řešení přípravy teplé vody. Progresivním a energeticky úsporným řešením v oblasti rodinných domů, menších živnostenských provozoven atp. je kombinace plynového kondenzačního kotle jako zdroje tepla a zásobníku teplé vody s vrstveným ukládáním.

1.7.2010
REGULUS spol. s r.o., Jiří Kalina, Bc., Stanislav Němec, Ing. Michal Havelec

Jak navrhnout velkoplošný solární systém pro přípravu teplé vody v bytovém domě? Jak velké úspory energie je možné dosáhnout a jakou dotaci Zelená úsporám lze získat? Specifika návrhu solárních kolektorů Regulus pro ohřev teplé vody v bytových domech popisuje následující článek.

29.6.2010
GIACOMINI CZECH, s.r.o.

Řada vlastníků rodinných domů se poohlíží po alternativních zdrojích energie. Ty jsou v koncepci Čistá energie GIACOMINI zastoupeny ohřevem vody a vytápěním solárními kolektory, tepelnými čerpadly, vodíkovým kotlem H2ydroGEM®. Systém využívá i nízkoteplotní zdroje energie - podlahové topení, stropní topení, stěnové vytápění - systém giacoklima®.

27.6.2010
Ing. Jan Katauer, předseda BD v Orlové

Jaké jsou reálné hodnoty úspor a návratností při ohřevu vody solárními panely? Jaké jsou praktické zkušenosti bytového družstva se solárními panely na plochých střechách bytových domů? Dejme slovo Ing. Janu Katauerovi, předsedovi bytového družstva v Orlové.

24.6.2010
REGULUS spol. s r.o.

Výstavba dlouhodobé akumulace solární energie a zapojení této akumulace do stávajícího objektu, který nesplňuje nízkoenergetický nebo pasivní standard a dále nesplňuje ani podmínku nízkoteplotní otopné soustavy. Objekt byl již před realizací dlouhodobé akumulace vytápěn tepelným čerpadlem typu země-voda s horizontálním kolektorem.

21.6.2010
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Program Zelená úsporám byl rozšířen na veřejné budovy. Žádosti budou přijímány jednorázově od 19. července v režimu OPŽP prioritní osy 3.2. Žadateli mohou být města, obce, kraje a další neziskový sektor.

21.6.2010
Ing. Bořivoj Šourek

V práci jsou uvedena některá základní zapojení solárních soustav pro jednotlivé spotřebiče tepla (teplá voda, vytápění, bazén) a zjednodušený návrh potřebné plochy. U každého schématu je stručně popsána jeho funkce. V závěru jsou naznačeny možné varianty napojení akumulačních nádob podle možností a požadavků na provoz solární soustavy.

21.6.2010
THERMONA, spol. s r.o., Ing. Lukáš Maštera

Z důvodu stále rostoucích cen energií se při úvodní myšlence o stavbě rodinného domu zastaví snad každý nad otázkou energetické náročnosti objektu. Právě z tohoto důvodu jsou v současné době velmi oblíbenými stavbami z oblasti občanské výstavby tzv. nízkoenergetické nebo až pasivní domy.

18.6.2010
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Byly zveřejněny podrobnosti změn dotačního programu Zelená úsporám. Zelená úsporám nyní podporuje tepelná čerpadla technologie vzduch-vzduch a další, dále solárně-termické systémy s nižším ročním solárním ziskem. O tato a další fakta byly upraveny přílohy směrnice MŽP 9/2009. Podrobnosti naleznete uvnitř článku.

7.6.2010
Ing. Bořivoj Šourek

V článku jsou uvedena některá základní zapojení solárních soustav pro jednotlivé spotřebiče tepla (teplá voda, vytápění, bazén) a zjednodušený návrh potřebné plochy. U každého schématu je stručně popsána jeho funkce. V závěru jsou pak ještě naznačeny možné varianty napojení akumulačních nádob podle možností a požadavků na provoz solární soustavy.

2.6.2010
REGULUS spol. s r.o.

Kompaktní provedení solárního zásobníku s předem instalovanou čerpadlovou skupinou zjednodušuje montáž. Zkracuje se čas instalace a tím se montáž zlevňuje. V místech s nedostatkem prostoru je výhodou i to, že se čerpadlová skupina nemusí umisťovat na zeď a vedení trubek je jednodušší.

31.5.2010
Ing. Bořivoj Šourek

V první části článku je stručný přehled trhu kolektorů slunečního záření v České republice, základní členění jednotlivých typů kolektorů a hlavních součástí solárních soustav. V dalších pokračováních jsou uvedena některá základní zapojení solárních soustav pro jednotlivé spotřebiče tepla a možné varianty napojení akumulačních nádob.

14.5.2010
Ing. Petr Horák, Ph.D.

S narůstajícím počtem žadatelů o podporu z programu Zelená úsporám se v praxi začaly objevovat chyby, které žadatelům znemožnily cestu k dotacím. Tyto často zbytečné chyby na straně uživatelů a realizačních firem jsou předmětem článku. Článek je určen převážně uživatelům rodinných domů, poznatky vyplývající z textu se však týkají i uživatelů bytových domů.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.