Poptávka po rekonstruovaných bytech je nejenom u nás, ale například i v sousedním Rakousku. Důkazem je renovace původního bytového domu z roku 1911 na ulici Robert-Blum-Gasse 1-3 ve vídeňském městském okrese Brigittenau.
Emise z automatických kotlů na uhlí či pelety jsou tak nízké, že z komína je vidět pouze bílý obláček jako od plynového kotle. Již dlouhá léta v EKOEFEKTu potvrzujeme, že automatické kotle jsou velmi vhodným řešením problémové situace s ovzduším, která se vyskytuje zejména v menších obcích a na vesnicích.
Již 8. ročník mezinárodních Dnů pasivních domů proběhl o víkendu 11. až 13. listopadu 2011. Pro širokou veřejnost se otevřely dveře pasivních staveb v celé České republice i v Evropě. Návštěvníci se mohli zúčastnit exkurzí a seminářů a navíc také vyhrát v soutěži dovolenou svých snů. Akci hodnotí v rozhovoru pro TZB-info Ing. Michal Čejka, projektový manažer společnosti PORSENNA.
Ačkoliv přípravy na příští ročník mezinárodní konference PASSIVHAUSTAGUNG (konference Pasivní dům) jsou zajisté již v plném proudu, vzpomeňme ještě ten letošní, který se uskutečnil na konci května, tentokráte v rakouském Innsbrucku. V následujících týdnech na našem portálu uveřejníme vybrané příspěvky právě z tohoto ročníku.
Fotbalový stadion v horské obci Bardonecchia v oblasti Val di Susa v provincii Turín na severu Itálie prošel kvůli letnímu soustředění předního italského fotbalového týmu skupiny A výraznou proměnou. Na stávající umělý povrch z roku 2007 byla instalována netkaná geotextilie DuPont™ Typar® a na ni byl položen přírodní travní koberec.
Stávající budova řešovské filharmonie pochází z konce 60-tých let 20. stol. a největší předností byla její akustika. Její zachování bylo i jedním z hlavních cílů generální rekonstrukce. Také proto byly všechny závěsné stropy a příčky nového sálu osazeny akustickými panely, vyráběnými na bázi sádrovláknitých desek FERMACELL.
Minulý týden proběhla v Bratislavě konference Pasivní domy 2011. Jak vyplývá z naší první zprávy z konference, k vidění bylo nepřeberné množství úspěšných realizací pasivních domů. Excelovaly zejména prezentace zahraničních účastníků z Rakouska a Německa.
Ve čtvrtek proběhl první den bratislavské konference Pasívne domy 2011. Posluchači prošli realizací řady pasivních domů, rezidenčních i administrativních. Mnohé diskuze se točily kolem chápání principu nulových domů a role, kterou v něm hrají domy pasivní. Setkání odhalilo skutečné vize budoucího stavění.
Budovy, které kolem nás denně vidíme vyrůstat, jsou již bez výjimky doslova protkány sítěmi kabelů. Mezi ně patří i komunikační sítě pro technologie řízení budov, jako je větrání, vytápění a klimatizace, osvětlení a zabezpečovací a protipožární systém, ale i další, méně nápadné – například měření energií.
CERPAD (Centrum regenerace panelových domů) je nezávislá instituce, která se zabývá současným stavem a budoucností bydlení v domech postavených panelovou i nepanelovou technologií. Sdružení právnických osob provádí poradenství, technická řešení a dodávky komplexních systémů pro opravy a rekonstrukce panelových domů. V průběhu semináře o novém Memorandu CERPAD jsme oslovili prezidenta tohoto sdružení, Ing. Tomáše Fendrycha.
Sdružení CERPAD ve spolupráci se Státním fondem rozvoje bydlení (SFRB) uspořádalo na počátku měsíce setkání se zástupci státní správy, politiky a podnikateli a vydalo memorandum, které bylo zasláno orgánům státní správy a zákonodárcům. Z diskuse jednoznačně vyplynulo, že v přístupu státní správy k politice bydlení je celá řada rozporů.
Juwi, největší světový dodavatel řešení v oblasti obnovitelných energií, stanovil zcela nová měřítka pro výstavbu moderní kancelářské budovy. Tento kancelářský komplex představuje působivou realizaci vize zásobování energií z čistě obnovitelných zdrojů. Celá spodní dřevěná konstrukce je opláštěná sádrovláknitými deskami FERMACELL.
U přehradní nádrže Rozkoš v severovýchodních Čechách, mezi Českou Skalicí a Novým Městěm nad Metují vzniká již několik let zajímavý projekt. Jedná se o kemp, který je originální svoji vedoucí myšlenkou i způsobem provedení. Investor se rozhodl pro odvážný cíl: Vystavět ubytovací zařízení se sruby, a to svépomocí.
Otvíráme hlasování k prázdninové fotosoutěži. Vyberte snímek stavby z ČR, kterou zachytily hledáčky fotoaparátů našich čtenářů o letošních prázdninách. Hlasovat můžete do 25.9.2011 v článku, ale také na facebooku a v našem stánku 5C7 na veletrhu For Arch Praha v Letňanech, kam Vás tímto srdečně zveme a těšíme se na viděnou.
Po letech solárního boomu se trh s fotovoltaikou v České republice pozastavil. Tzv. stop stav pro připojování nových FV elektráren trvá již více než rok a budoucnost fotovoltaiky na domácím trhu je nejistá. Jak vnímá tuto situaci Petr Klimek, manažer divize solární elektroniky Fronius Česká republika?