O zajímavostech k veletrhu jsme si povídali s Mgr. Michalem Drážďanským, jehož agentura MDL EXPO veletrh pořádá. Návštěvníky veletrh Aquatherm Nitra přivítá ve dnech 10.–13. února 2015.
Představujeme pasivní dřevostavbu rodinného domu se skeletovou nosnou konstrukcí, difuzně otevřenou obálkou a systémem inteligentního technického zařízení. Ten zahrnuje tepelné čerpadlo, fotovoltaickou elektrárnu a vzduchotechnickou jednotku s rekuperací. Pasivní dům získal dotaci Nová Zelená úsporám.
Technologie P2G (Power to gas – plyn z elektřiny) se začíná objevovat stále ve více aplikacích. Tyto informace jsou dosti odlišné od zpráv z Česka, kde stále převládá téma dostavby Temelína. Je příjemné sledovat změny tohoto odvětví energetiky v zahraničí. Mimo popisované aplikace v Dánsku se objevují nové projekty na celém světě, např. v Jižní Koreji nebo ve Spojených státech.
Seminář s názvem Uplatnění tradičních tesařských spojů v soudobém stavebnictví nebyl jenom o stavbách, ale také o kvalitním řemesle a dovednostech, které se z našeho trhu pomalu vytrácejí. S návštěvníky veletrhu For Arch hovořili Ing. Martin Maršík a Ing. Karel Stýblo z Cechu klempířů, pokrývačů a tesařů České republiky (Cech KPT).
V současnosti zaznamenáváme zajímavý trend růstu zájmu o solární soustavy, které jsou propojitelné s tepelnými čerpadly. Většina instalačních firem, které odebírají naše zboží prostřednictvím odborných velkoobchodů, uvádí, že pro jejich zákazníky, kteří chtějí kvalitní otopné soustavy, dotace přestávají být základním rozhodujícím impulzem.
Agentura IBRS se zaměřila na analýzu úspor spojených se změnou dodavatele elektrické energie. Vyplývá z ní, že lidé nedokážou posoudit výhodnost změny dodavatele. Výsledkem této neznalosti je 71 % odběratelů, kteří změnou dodavatele elektřiny prodělali, a to průměrně 314 Kč. Přitom nejčastějším důvodem změny (pro 89 % respondentů) byla právě touha po nižší ceně elektřiny.
Poslední letošní víkendový prázdninový výlet nás zavede do Brightonu. Experimentální dům je z 85 % postaven z odpadových materiálů, a to včetně starých plakátů, videokazet VHS a jednorázových zubních kartáčků. Cílem projektu je využít co největší množství recyklovaného materiálu a hledat co nejvhodnější produkty nebo technologie.
Je tomu už 7 let, co vzniklv Dobříši nový výrobní závod s rozsáhlým školicím zázemím. V této první etapě firma C.I.C. Jan Hřebec s.r.o. dodala kompletní vzduchotechniku o celkovém průtoku 425 000 m3/h. K dokončení technologického parku Doosan chybělo jediné, výstavba nového výzkumně-vývojového centra.
Každý majitel, a tedy provozovatel, by si měl uvědomit náklady spojené s vyvážením jímky či septiku. Výpočtem se dá zjistit, že celkové náklady za 5 let provozu zaslepeného septiku (žumpy) lze vyčíslit na 170 000 Kč, kdežto u čistírny na pouhých 76 000 Kč. Velmi důležitým faktorem je zpětné využití přečištěné vody jako zálivky okrasných zahrad, trávníků či rybníků.
Každoročně dochází ke zdražování tepla ve většině lokalit na území ČR. Průměrné zdražení v roce 2013 bylo 4,7 %. K jednomu z nejvyšších zdražení došlo v Plzni, kde nárůst cen dosáhl 16 %. Průměrná cena 1 GJ tepla v České republice pro rok 2013 činila 594 Kč s DPH 15 %. Pro rok 2014 je průměrné zdražení cen tepla cca 3 %, průměrná cena 1 GJ činí 610 Kč s DPH.
Mohlo by se zdát, že malý rozpočet a přísná omezení mohou mít za výsledek jen jediné: nudný návrh, který nebude vybočovat z řady. Ale i s málem se dá navrhnout stavba, která splní veškeré požadavky a zároveň bude esteticky zajímavá. V případě obecních bytových domů je tato výchovná stránka velmi důležitá.