Je energeticky úsporné bydlení pouze eurobyrokracie či marketingová bublina? Anebo je to opravdová nutnost, znamenající nejen kvalitní a zdravější bydlení, ale i injekci českému stavebnictví, které má významný vliv na rozvoj české ekonomiky?
Tradiční konference na půdě brněnské stavební fakulty, zabývající se problematikou sanace a rekonstrukce staveb, vstoupila již do svého šestatřicátého ročníku. Také v letošním roce spojila své síly s mezinárodní konferencí CRRB, která se tematicky týkala stejné problematiky, avšak byla vedena v anglickém jazyce.
Cílem investora, společnosti Penta, bylo vytvořit nadčasové obchodní centrum společně s bezprostředním okolím budovy a citlivě jej začlenit do okolní zástavby. Pro nás je však podstatné, že firma Knauf se na projektu podílela dodávkou prakticky všech typů materiálů z oblasti suché výstavby, které vyrábí.
Premiér Sobotka společně s ministrem školství Chládkem představili letos v létě nový dotační program pro obce a města, jehož cílem je zvýšení kapacit v mateřských a základních školách. Pro laika jen nezáživná zpráva. Pro ostatní však signál, že tentokrát už v souvislosti se školkami končí doba politických proklamací a začíná prozaický boj o docela slušné peníze.
Tradiční říjnová konference s názvem Zkoušení a jakost ve stavebnictví na půdě Fakulty stavební VUT Brno úspěšně zakončila již 8. ročník. Pravidelnou slavnostní součástí je udělení Ceny Karla Hollana za celoživotní přínos v oboru stavební zkušebnictví. Ocenění tentokrát obdržel prof. Ing. Jindřich Melcher, CSc.
Ve stavbách občanské vybavenosti se stále můžeme setkat s nevyhovujícími realizacemi hygienického zázemí pro osoby s omezenou schopností pohybu. Podívejme se podrobněji na některé z nich. Pražská organizace vozíčkářů s tímto cílem a ve spolupráci s ČVUT FA a Sjednocenou organizací nevidomých pořádá v nové budově ČVUT – Fakulty architektury již 12. ročník takto zaměřeného odborného projektu Překonejme bariéry 19.–20. 11. 2014. Ve středu 19. 11. odpoledne se plánuje workshop.
Majitelé a správci domů se potýkali s neexistencí prováděcích předpisů k zákonu 318/2012 Sb., kterým se mění zákon č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií a dlouho nebylo jasné, jaké měřiče a přístroje registrující dodávku teplené energie vlastně zákon požaduje. Příslušná vyhláška nyní vstoupila v platnost a majitelé domů tak mají jasno.
Společnost Inoutic / Deceuninck, přední výrobce PVC systémů pro výrobu plastových oken a dveří, jako první exkluzivně zmapovala trh výrobců v oblasti PVC oken v ČR, na Slovensku a v Maďarsku. Odhad velikosti českého trhu na základě zjištěných dat činí 6–7 miliard Kč a v posledním roce se počet výrobců snížil o 15 %. Současně 44 % výrobců zaznamenalo pokles tržeb.
V rámci projektu PROFICIENT Evropské unie, který se zaměřuje na nové procesy a business modely v projektování, výstavbě a provozu nízkoenergetických budov pro bydlení se v září konala exkurze v objektu KOTI Hyacint. Hlavním bodem prohlídky byla energeticky pasivní budova F, která jako vůbec první bytový dům v ČR získala osvědčení „Certifikovaný projekt pasivního domu“.
Jako dodavatelé měřičů tepla (absolutních), tak i indikátorů pro rozdělování nákladů na vytápění otopnými tělesy, se v posledních období každodenně setkáváme s dotazy majitelů bytů na aplikaci § 7 odst. 4, zákona č. 406/2000 Sb. Dotazy majitelů nejčastěji směřují k problému, jak naplnit požadavek zákona tam, kde je to technicky velmi obtížné, nemožné nebo zjevně neekonomické.