logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Provoz a údržba
Archiv článků od 16.11.2021 do 28.3.2022

zadejte vlastní článek

zpět na aktuální články

25.3.2022
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, obor Vytápění

Nedostatky vytápění nelze řešit zvýšením výkonu oběhového čerpadla. BIM vyžaduje důkladnou analýzu nejen cíle, ale i procesu zpracování projektu. Reálné mikroklima v bytě zásadně ovlivňuje zdraví lidí i stavební konstrukce, a proto nelze úspory tepla řešit na jeho úkor, to jsou závěry dalšího dne konference Slovenské společnosti pro techniku prostředí.

22.3.2022
Ing. Robert Krainer, Ph.D., Ing. Jiří Duda

V článku je uveden přehled chladiv používaných v tepelných čerpadelch a termíny ukončení použití zakázaných chladiv. Jsou zmíněny i některé zákony a vyhlášky omezující použití chladiv.

18.3.2022
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, obor Vytápění

Budoucnost vytápění nebude založena jen na jedné technologii. Očekáváme rychlý růst elektrifikace. Souběžně se však budou prosazovat řešení kombinující více technologií a respektující individuální aspekty stávajících obytných budov i možnosti jejich majitelů, říkají experti Bosch Termotechnika.

9.3.2022
ENBRA, a.s.

S jarem se pomalu blíží také termín vyúčtování za vodu a teplo. To jednotlivým vlastníkům bytů předkládá společenství vlastníků, bytové družstvo či firma spravující objekt. Jak ovšem vybrat firmu, která rozúčtování obstará? Je dobré se řídit několika pravidly. Cena služeb nebývá často rozhodující, kvalitní rozúčtovatel naopak zpravidla nabízí více technických možností odečtů. Při výběru může napovědět i členství v odborné Asociaci rozúčtovatelů nákladů na teplo a vodu.

7.3.2022
WILO CS, s. r. o.

Když dochází ke zdražování elektrické energie na území Evropy včetně České republiky, je na čase začít přemýšlet, jaké spotřebiče pro chod domácnosti využíváme a jaké náklady jsou s nimi spojené. Vysokou spotřebou energie se jednoduše zbytečně vyhazují velké peníze a znečišťuje životní prostředí.

21.2.2022
Ing. Jiří Horák, Ph.D., alias SMOKEMAN, Ing. Pavel Bialek, Martin Chmelář, VŠB – Technická univerzita Ostrava, Centrum energetických a environmentálních technologií (CEET), Výzkumné energetické centrum (VEC)

Prach nasátý do plynového kotle se spalovacím vzduchem z venkovního prostředí nepředstavuje s ohledem na svou velikost a vypočtené množství významný problém pro zanesení teplovodního výměníku. Měřeno bez znečištění prachem z vnitřního prostředí, například částečkami z látek, chlupy, vlasy apod.

9.2.2022
Buderus (Bosch Termotechnika s.r.o.), Ing. Josef Hodboď - TZB-info; Ing. Václav Švorčík - Buderus – Vytápěcí systémy budoucnosti.

I instalační firma, která nainstalovala desítky kotelen a zařadila si je do svých referencí, se může mýlit. Zvláště tehdy, pokud zanedbává pravidelná školení a nevěnuje dostatečnou pozornost vzdělávání. Jeden z příkladů chyb komentuje Ing. Václav Švorčík v instruktážním videu značky Buderus zaměřeném na kotelny s hranicí výkonu do 100 kW.

7.2.2022
Ing. Vladimír Šulc, Ph.D., ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Příčinou závažných poruch tepelného čerpadla může být zkapalněné chladivo neřízeně nasávané do kompresoru nebo nadměrná teplota chladiva na výstupu z kompresoru. Příčiny je nutné hledat v konstrukci tepelného čerpadla a v neodborném zásahu při servisu.

22.12.2021
ETL-Ekotherm a.s.

Společnost ETL-Ekotherm a.s. oslavila v loňském roce 30 let od svého založení. U této příležitosti představila celou řadu nových a inovovaných výrobků. Ze svařenců se inovace týkala především skladových položek, tedy těch, které má zákazník k dispozici k odběru ihned ze skladu a nemusí tak čekat, jako při zakázkové výrobě. Jsou jimi kombinované rozdělovače RS KOMBI s označením MU – Modul Universal. Úplnou novinkou jsou potom standardizované trubkové rozdělovače pod označením TU – Trubkový universal.

Karel Vlach, generální ředitel společnosti Enbra
15.12.2021
redakce

Dnes se cca 30 % vodoměrů prodává s možností dálkového odečtu a naprostá většina těch, které se prodávají umožňuje dovybavit. Ty budou do roku 2027 normálně fungovat, pak se musí doplnit. Na dovybavení jsme ve společnosti Enbra připraveni.

10.12.2021
redakce

Bezdemontážními nedestruktivními technologiemi BCG lze čistit potrubí, utěsňovat trhliny, velké netěsnosti i obnovit funkci těsnění spojů. Tento nákladově úsporný způsob umožňuje použití vhodných chemických roztoků BCG. A to i jako prevenci vzniku větších škod.

22.11.2021
GasNet, s.r.o.

GasNet, největší distributor zemního plynu v České republice, zvýší v týdnu od 22. do 26. listopadu na celém území své působnosti intenzitu zápachu dodávaného zemního plynu. Takzvaná nárazová odorizace se provádí se pravidelně každý rok před zahájením hlavní topné sezóny.

22.11.2021
Ing. Milan Bechyně, redakce TZB-info

Je lepší instalovat stěnové sálavé plochy v úsporných domech na vnitřní nebo obvodovou stěnu? Jaké změny čekají používání průkazu energetické náročnosti budovy? Podívejte se, jaké další zajímavosti zazněly během 26. ročníku konference Vytápění.

16.11.2021
redakce

Webinář zdarma v úterý 23.11. od 11,20 hod. a diskuse na MS TEAMS. Témata dálková správa kotelny a dálkové odečty tepla a vody, rozúčtování a vizualizace dat o spotřebě pro zákazníky.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2022, všechna práva vyhrazena.