Výkon státního požárního dozoru podle nového stavebního zákona
Od 1. 1. 2024 je účinný Zákon č. 283/2021 Sb., stavební zákon. Podle něj nebude prováděno územní řízení s následným vydáním územního rozhodnutí. Stavební úřad povede jen jedno řízení pro povolení (záměru) stavby, s výjimkou drobných staveb podle Přílohy č. 1 k tomuto zákonu.
Dokumentací pro povolení záměru se rozumí dokumentace pro povolení stavby, pro rámcové povolení (např. pro jaderné elektrárny a jiné objekty podléhající utajení) a pro povolení změny využití území.
Stavebník je povinen před zahájením stavby zajistit vypracování dokumentace pro provádění stavby a opatřit souhlas orgánu státního požárního dozoru k této prováděcí dokumentaci.
Novela zákona o požární ochraně musela reagovat na změnu stavebního zákona a druhy stavebních řízení. Obsah dokumentace pro povolení a provádění stavby je stanoven novou vyhláškou o dokumentaci staveb, která prochází posledním připomínkovým řízením a bude platná od 1. 7. 2024. Pro požární bezpečnost staveb se tato vyhláška odkazuje na Vyhlášku č. 460/2021 Sb., o kategorizaci staveb z hlediska požární bezpečnosti a Vyhlášku č. 246/2021 Sb., o stanovení podmínek požární bezpečnosti a výkonu státního požárního dozoru.
Závěr:
O stanovisko k projektové dokumentaci může jako dosud žádat stavebník nebo vzhledem k postupně realizované digitalizaci stavební úřad.
Projektová dokumentace se nebude jmenovat „pro stavební povolení“, ale „dokumentace pro povolení stavby“ nebo „dokumentace pro provádění stavby“.
Stavební úřad bude posuzovat jen dokumentaci pro povolení záměru, a podle této dokumentace bude i zákonem stanovené stavby kolaudovat.
HZS ČR jako dosud bude vydávat stanoviska jen pro vybrané stavby podle jejich kategorizace. Souhlas státního požárního dozoru k dokumentaci pro povolení stavby a k prováděcí dokumentaci bude stavebník stavebnímu úřadu přikládat. Nedochází tak k žádným velkým změnám, pouze nepatrná je změna v názvu dokumentace a sníží se počet řízení.
Poznámka:
Zrychlení povolovacích řízení je možné zajistit jen snížením počtu řízení a tím i administrativy, spojené s koncentrací dotčených orgánů do jednoho environmentálního stanoviska, které zajistí na žádost stavebníka příslušný úřad. Pouze požární bezpečnost staveb a některé památkově chráněné stavby zůstávají ve stávajícím dohledovém režimu.
Prováděcí dokumentace i dnes může jen uvádět podrobnosti technických řešení. Zásadní změny (změny využití, půdorysných a výškových rozměrů apod.) musí být řešeny novým povolením i se souhlasy dotčených orgánů podle starého i nového stavebního zákona.
Profesní komora požární ochrany (PKPO) podporuje vytvoření zdravého konkurenčního prostředí na komerčním trhu a přispívá k růstu kvality požární ochrany, bezpečnosti a prevence. Přispíváme ke zvyšování odbornosti fyzických i právnických osob v oblasti ...