Recenzovaný Národní památkový ústav má stále snahu zvyšovat požární ochranu památkových objektů ve své správě. Proto i nadále spolupracuje s MV-GŘ Hasičského záchranného sboru.
Ať již bydlíte v bytě, či v domě, jistě je pro vás ochrana vaše, vaší rodiny i majetku prioritou. Hrozbou pro vás může být nehoda, ale i zlý úmysl a je jen na vás, jak se budete chránit, abyste možným nebezpečným situacím předešli, či alespoň je včas odhalili. Základem je samozřejmě prevence. Existují přístroje, které vám umožní odhalit slabá místa nebo vznikající problém. Nejčastějšími riziky v domácnostech, při kterých může jít dokonce o život, jsou vzniklé požáry, únik plynu a vloupání.
Recenzovaný Článek popisuje virtuální pec pro zkoušení požární odolnosti konstrukcí. Jedná se o numerický model stropní pece vytvořený v programu FDS (Fire Dynamics Simulator), který je založen na metodě CFD (Computational Fluid Dynamics). Přesnost numerického modelu je validována pomocí několika požárních zkoušek provedených ve vodorovné peci v požární laboratoři PAVUS, a.s. Výsledky v podobě teploty plynu uvnitř pece vykazují dobrou shodu s experimenty, a to i v případě přítomnosti hořlavého zkušebního vzorku. Využití numerického modelování na základě analýzy dynamiky plynů se proto ukázalo jako vhodná metoda pro modelování zkoušek požární odolnosti.
Recenzovaný Článek popisuje experiment, jehož cílem bylo simulovat reálný požár kočárku v uzavřeném prostoru a kvantifikovat nebezpečí v průběhu jeho hoření měřením průběhu teplot, hustot toku tepla, koncentrací CO, CO2 a úbytku kyslíku, rychlostí vývinu tepla a optické hustoty kouře v definovaných pozicích. Výsledky měřených veličin objektivizovaly a potvrdily reálné nebezpečí vzniku a rozšíření požáru od hořícího kočárku a zároveň sloužily k validaci jeho počítačového modelu. Cílem je stanovit podmínky pro případné únikové cesty bez nutnosti provádět další požární zkoušky přímo na místě.
Recenzovaný Článek popisuje mechanismy vzniku skládkového plynu, včetně rozboru vlastností a problematiky možné kumulace plynu. Zmiňuje také základní požadavky pro snížení rizika výbuchu skládkového plynu uvedené v ČSN 83 8034 a zavedení organizačních opatření, mezi které patří například systém povolování prací v prostorech s nebezpečím výbuchu, pravidelné školení zaměstnanců a vybavení vhodnými ochrannými pracovními prostředky.
Recenzovaný Článek je zaměřen na hodnocení požární uzavřenosti obvodových stěn a je rozdělen na dvě části – současný stav poznání a experimentální část. Současný stav poznání shrnuje metody pro hodnocení požární uzavřenosti obvodových stěn – výpočetní metody (hustoty tepelného toku, množství uvolněného tepla, matematické modelování) a požární zkoušky (kónická kalorimetrie, zkouška třídy reakce na oheň fasád a zkouška požární odolnosti). Experimentální část navazuje na současný stav poznání a je rozdělena na dva experimenty – zkouška v kónickém kalorimetru a alternativní zkouška požární odolnosti.
Všechny terasové systémy Twinson, tedy Terrace, Terrace Massive i novinka Terrace Massive Pro, prošly zkouškou působení vnějšího požáru BROOF (t1) a mohou být tedy bez obav použity na plochých střechách rodinných domů i výrobních prostor1. Jde o jediný kompozitní dřevoplastový (WPC) materiál na střešní terasy a balkony, který tuto certifikaci momentálně má.
Společnost Victaulic jako průmyslový leader na trhu v oblasti virtuálního designu, obsahu knihoven pro BIM a softwarových řešení, je uznávaným partnerem společnosti Autodesk. Nabízí koordinaci projektů, odhad nákladů a řízení projektů spolu s výkresovou dokumentací BIM a praktickými školeními pro obchodní, projekční, montážní a stavební firmy.
Recenzovaný Jednou důležitou vlastností hořlavých plynů nebo par hořlavých kapalin je schopnost přenesení hoření přes bezpečnostní spáru. Tato maximální experimentální spára, která je experimentálně stanovena, se používá jako bezpečnostní prvek při transportu, uskladňování a obecně zacházení s hořlavými látkami.
Recenzovaný V článku je prezentován průzkum bezpečnosti žebříku z pohledu hasičů, rozbor normy a navržení možných úprav normy, analytický rozbor složení žebříků pomocí optické emisní spektroskopie a rentgen fluorescenční spektroskopie a aktuální velkorozměrové zkoušky realizované v Technickém ústavu požární ochrany a cíle, kterých bychom chtěli řešením výzkumného projektu dosáhnout.