Tématem příspěvku jsou obecné požadavky na strojní zařízení, instalovaná v prostorách s nebezpečím výbuchu, dle současně platných předpisů a norem. Příspěvek dále představuje metodiku hodnocení nebezpečí vznícení zařízení dle ČSN EN ISO 80079-36.
Recenzovaný V článku je prezentován průzkum bezpečnosti žebříku z pohledu hasičů, rozbor normy a navržení možných úprav normy, analytický rozbor složení žebříků pomocí optické emisní spektroskopie a rentgen fluorescenční spektroskopie a aktuální velkorozměrové zkoušky realizované v Technickém ústavu požární ochrany a cíle, kterých bychom chtěli řešením výzkumného projektu dosáhnout.
Příspěvek se v první části zabývá změnami, které provázely dokumentaci zdolávání požárů v rámci změn ustanovení zákona o požární ochraně. Vymezuje povinnosti, kdy je právnická nebo podnikající fyzická osoba povinna uvedenou dokumentaci zpracovat. Dále se zabývá manipulací s dokumentací zdolávání v podmínkách HZS kraje, na které navazuje návrh nového pokynu ke schvalování dokumentace zdolávání požárů. Příspěvek se odkazuje na jediný relevantní materiál, který je možný a nutný použít pro zpracování dokumentace zdolávání požárů, a to metodiku DZP. Poukazuje na její stále aktuální část, ale i na nutnost v současné době používat aktuálních vstupních údajů, kterými jsou zejména data o nové technice a věcných prostředcích.
Recenzovaný Stavební objekty, u kterých došlo k jejich vážnému poškození vlivem výbuchu výbušniny, plynu, nebo technologické havárie, ohrožují svým nestabilním stavem široké okolí objektu. Jejich poškození je obvykle tak závažné, že se neuvažuje o jejich opravě, nebo rekonstrukci a jediným možným řešením je pouze rychlá demolice. V těchto rizikových situacích může být havarijní stav objektu s výhodou řešen použitím speciálních kumulativních náloží s účinkem, který zajistí rychlou sanaci nestabilního stavu objektu bez ohrožení okolního prostředí, zejména v zastavěných oblastech měst.
Recenzovaný Článok rieši závažnú problematiku technického zabezpečenia zásahových zložiek pri závaloch a zásypoch. Niektoré udalosti počas zásahov hasičských jednotiek neustále preverujú ako sú pripravený poskytovať pomoc tým, ktorý nedodržujú stavebné postupy a hlavne bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci vo výkopoch. Ďalej v článku sa rieši analýza existujúcich riešení, návrh technického zabezpečenia a technologických postupov zásahových zložiek pri závaloch a zásypoch.
Tradiční mezinárodní konference pro širokou obec odborníků v oblastech bezpečnosti, požární ochrany a požární bezpečnosti staveb se konala na začátku září v aule Vysoké školy báňské v Ostravě. Vysoká návštěvnost a široké spektrum odborných sekcí signalizují rychlý technologický rozvoj oboru a nutnost provázanosti jednotlivých profesí (včetně IT) při záchraně lidských životů. Předznamenávají tak jedno z dalších témat konference, a tím bude vzdělávání pro budoucnost.
Recenzovaný Druhý díl tohoto článku stručně informuje o matematických modelech k předpovědi toxické vydatnosti plynných zplodin hoření materiálových výrobků, seznamuje s legislativou EU k požární bezpečnosti staveb a v závěru konstatuje nezbytnost pokračování ve výzkumu a vývoji dotčené problematiky.
Již potřetí proběhla během veletrhu For Arch odborná konference Požární bezpečnost staveb. Posluchači, kteří 20. září zaplnili kongresový sál výstaviště v Letňanech, vyslechli přednášky a příspěvky z panelové diskuze na téma bezpečnosti výškových staveb, větraných fasádních systémů a ETICS, požární bezpečnosti bytových domů a požárního větrání chráněných únikových cest.
Recenzovaný Dvoudílný článek informuje o nebezpečí požárů z hlediska toxicity jejich zplodin hoření v kouři. Zatím účelem uvádí vybraná data o požárech podle statistických údajů ČR a EU, seznamuje s existujícími normami ISO, IEC a EN ke zkoušení a hodnocení toxicity zplodin hoření materiálových výrobků laboratorními, bench-scape, large-scape testy, seznamuje s legislativou EU k požární bezpečnosti staveb a v závěru konstatuje nezbytnost pokračování ve výzkumu a vývoji dotčené problematiky.
Recenzovaný Možnosti aplikácie hliny pri výstavbe budov na báze dreva z hľadiska zvýšenia ich požiarnej ochrany – príklady riešení v minulosti a technické možnosti v súčasnosti. Požiadavky na požiarnu odolnosť obvodových plášťov drevostavieb v závislosti od ich požiarnej výšky v SR. Aplikácia interiérových hlinených omietok na ľahkých obvodových plášťoch v drevo domoch v modelovom riešení z hľadiska optimalizácie tepelnej mikroklímy, protipožiarnej ochrany a ekologickej udržateľnosti výstavby.
Recenzovaný V posledních letech sledujeme zvyšující se zájem o výstavbu z ekologicky šetrných materiálů. Mezi tyto materiály můžeme zcela jistě zařadit dřevo a výrobky na bázi dřeva. V souvislosti s tím je objektivní zaměřit se na jejich handicapy, kterými jsou možná znehodnocení biologickou degradací a požárem. Jednou z možností je využití nanotechnologií.
Na konferenci Požární ochrana v Ostravě jsme se zeptali Ing. Květoslavy Skalské z Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR Ministerstva vnitra ČR na záměry ministerstva v oblasti předcházení požárů. Tento ústřední orgán státní správy je ve smyslu kompetenčního zákona odpovědný mimo jiné i za požární ochranu. Jeho úkolem je zejména zkoumat společenskou problematiku v okruhu své působnosti, analyzovat dosahované výsledky a činit opatření k řešení aktuálních otázek.