logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Pasivní domy
Archiv článků od 12.11.2007 do 2.4.2010

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

2.4.2010
Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Divize ISOVER

První Multi-Komfortní dům v ČR byl realizován v Srchu u Pardubic a jedná se o dům firem skupiny Saint-Gobain působících v ČR (Isover, Rigips, Weber-Terranova). Základem je splnění požadavků kladených na pasivní domy dle deklarace Passive House Institutu v Darmstadtu a jejich ověření kalkulačním nástrojem PHPP 2007 a praktickým testem vzduchotěsnosti (Blower door test).

26.3.2010
Xella CZ, s.r.o.

Pátrat v české kotlině po pasivních domech stále ještě připomíná hledání jehly v kupce sena. Důvodem je nejen vyšší pořizovací cena, ale i řada předsudků o jejich konstrukci i samotném užívání. Vzorový pasivní dům v Plzni svou osvětovou činností úspěšně boří mnohé mýty o ekologickém bydlení.

16.3.2010
Martin Jindrák, ATREA

Vzduchotechnické systémy (VZT) se stále častěji stávají běžnou součástí výstavby rodinných a bytových domů. Se vzduchotechnikou se uvažuje už ve fázi ranné studie objektu, což umožňuje snažší integraci do dispozice objektu. Nechci popisovat vazby a systémy rovnotlakého větrání a cirkulačního teplovzdušného systému s větráním (vše s rekuperací tepla z odpadního vzduchu). Tato oblast je již dostatečně známá a popsána. Tento příspěvek popisuje malou část provozu VZT systému vč. vlivu na vnitřní mikroklima.

25.1.2010
Ing. Marek Ženka, ČVUT, Fakulta stavební

Parametrické studie a citlivostní analýzy, aplikované na výpočet potřeby tepla na vytápění, ukazují, že se pasivní solární zisky u dobře zateplených budov projevují jako velmi významný, ale zároveň poměrně nevyzpytatelný a obtížně definovatelný zdroj. Jde o hodnotu proměnlivou a do značné míry nespolehlivou.

20.1.2010
HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.

V spolupráci s odborníkmi z oblasti tepelnej techniky pripravila česká spoločnosť HELUZ cihlářský průmysl v.o.s. projekt rodinného domu HELUZ Hit. Napriek tomu, že tehlové bloky donedávna nepatrili medzi typické stavebné materiály používané pri stavbe pasívnych domov, spoločnosť HELUZ týmto svojím novým projektom dokazuje, že z tradičného tehlového materiálu možno stavať aj v pasívnom energetickom štandarde.

20.1.2010
HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.

Ve spolupráci s odborníky z oblasti tepelné techniky připravila česká společnost HELUZ cihlářský průmysl v.o.s. projekt rodinného domu HELUZ Hit. Přestože cihelné bloky donedávna nepatřily mezi typické stavební materiály používané při stavbě pasivních domů, společnost HELUZ tímto svým novým projektem dokazuje, že z tradičního cihelného materiálu lze stavět i v pasivním energetickém standardu.

18.1.2010
Ing. Jan Antonín, Pavel Kopecký, ČVUT, Fakulta stavební, katedra Konstrukcí pozemních staveb

Proces vzniku budovy je od fáze architektonické studie provázen ustavičnými změnami. Odborná "předpověď" tepelnětechnického chování takové budovy tak téměř vždy naráží na nedostatek vstupních údajů. I v takových případech však existují cesty jak poskytnout cenné informace o budoucích vlastnostech objektu. Ne vždy musí být tyto informace přesné.

14.1.2010
Josef Vališka, Vlastimil Růžička, redakce

Zelený a chytrý – tak by se dal ve zkratce nazvat objekt vídeňského Siemens City. Tento unikátní komplex v sobě zahrnuje zajímavou architekturu, zdravé pracovní prostředí a nejmodernější technologie. Díky nim se může pyšnit nálepkou Zelená budova, kterou od Evropské komise získávají stavby, jež spotřebovávají o čtvrtinu méně energie, než určují zavedené standardy.

9.1.2010
Vlastimil Růžička

Propagace pasivních domů se stala záležitostí takřka celé Evropy. V rámci tradičních mezinárodních dnů pasivních domů si lze prohlédnout zajímavé stavby a nechat se inspirovat nápady stavebníků a architektů. Na konci loňského roku se konal již šestý ročník, který tradičně zahrnoval také stavby v České republice.

18.11.2009
Wienerberger s.r.o.

Cihla POROTHERM 44 EKO+ je určena pro výstavbu nízkoenergetických domů. Ve srovnání s běžným zdivem poskytuje až o 40 % vyšší hodnotu tepelného odporu. Vynikajících tepelněizolačních vlastností zdiva bylo dosaženo jak pomocí dokonalé receptury, tak vylepšením tvaru spojení pero + drážka.

15.11.2009
redakce

Takový je stěžejní dojem z konference Pasivní domy, která proběhla na konci října 2009 v Bratislavě. Tématem tiskové konference, pořádané během prvního dne jednání, bylo zejména vzdělávání nastupujících odborníků, jako nástroj k prosazování energeticky pasivní výstavby. Na otázky odpovídali prof. Ing. Jan Tywoniak, CSc., prof. Ing. arch. Robert Špaček, CSc., prof. Dr. Wolfgang Feist a Ing. arch. Lorant Krajcsovics, PhD.

26.9.2009

V Grazu v Rakousku vznikla první energeticky efektivní studentská kolej: pasivní dům postavený ze stavebních systémů VELOX. Jedná se o plně podsklepenou, šestipatrovou budovu o celkové užitné ploše okolo 2.250 m2.

16.9.2009

Stavební systémy VELOX již několik desítek let znamenají stavbu nízkoenergetických domů, a takto je znám i v povědomí stavebníků v zemích své působnosti. Doba a vývoj jdou však kupředu, a stejně tak i VELOX přináší do oboru novinky z vývoje stavebních materiálů a izolací směřující k výstavbě pasivních domů, které jsou dnes populární a jejich výstavba je spojena s podporou státu. V roce 2007 jeden z našich Vážených zákazníků započal s přípravou stavby prvního pasivního domu ze systému VELOX v ČR.

10.8.2009
Prof. Ing. Jan Tywoniak, CSc., Fakulta stavební ČVUT v Praze

Dřevostavby obhájí dosavadní náskok jen díky dalšímu a systematickému zlepšování svých vlastností. S tím do určité míry souvisejí způsoby výpočtového posuzování stavebně-energetické kvality. Po energetických výpočtech se však chce v podstatě nemožné - měly by být současně výstižné i rychlé, zahrnovat veškeré energetické děje v budově a přitom být použitelné všemi.

13.7.2009
Martin Jindrák, Atrea s.r.o.

S názvem energeticky pasivní dům (EPD) se dnes setkáváme na každém kroku. Kdo o tomto tématu nepíše, EPD neprojektuje nebo nestaví, není "IN". V praxi se však zoufalý majitel ptá, proč má v jarním období přehřátý objekt a nemůže si otevřít okno. Nefunguje mu ani přetlakové chlazení ve spojení s přímým zemním výměníkem. Někde se asi stala chyba...

29.6.2009
Ing. Petr Morávek, CSc., prof. Ing. Jan Tywoniak, CSc., ATREA s.r.o.

Článek hodnotí stavby z hlediska dopadu na životní prostředí. Představuje exaktní metodu LCA (Life Cycle Assessment) nezávislou na deformovaných cenách energií, vyjadřující mimo souhrnné environmentální dopady výstavby také analýzu souhrnné energetické náročnosti spolu s celkovou bilancí svázaných energií a emisí CO2 pro výstavbu i provoz budov.

26.6.2009
Xella CZ, s.r.o.

Získat osobní praktickou zkušenost s pasivním domem mohl u nás zatím jen málokdo, o to méně se daří tyto zkušenosti zprostředkovat široké veřejnosti. Zajímavým počinem v tomto směru je výstavba vzorového pasivního domu v Plzni Božkově, který má sloužit jako školicí a předváděcí centrum pro širokou veřejnost.

11.5.2009
Ing. arch. Jaroslav Tachecí, studio JATA

Druhý díl unikátního seriálu článků o vzniku projektu, následné stavbě a zkušenostech s užíváním jednoho pasivního domu. Pasivního domu navrženého trochu - možná hodně - jinak.

10.3.2008
doc. Ing. Miloš Kalousek, Ph.D., Ing. Pavel Kúdela, VUT v Brně, Fakulta stavební

Návrh oken se stává velmi důležitou částí projektu domu, obzvláště domů s nízkou spotřebou energie. Navržení těchto oken musí respektovat nejenom jejich tepelně-izolační vlastnosti, ale i jejich součinitel prostupu slunečního záření. Na tomto parametru záleží, do jaké míry může slunce vytápět dům. Výpočtem a optimalizací součinitele prostupu tepla a součinitele prostupu slunečního záření můžeme dosáhnout velmi dobré energetické bilance oken a celého domu.

12.11.2007
Ing. arch. Mojmír Hudec, Atelier ELAM, Brno

Sláma jako stavební materiál má příznivé tepelně technické vlastnosti, nízkou cenu a minimální energetické nároky na výrobu. To jsou klíčové vlastnosti pro tepelnou izolaci v ekologicky šetrné výstavbě.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.