logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Paříž 2015
Archiv článků od 18.7.2016 do 12.3.2018

zadejte vlastní článek

zpět na aktuální články

12.3.2018
Ing. František Hopan, Ph.D., Ing. Jiří Horák, Ph.D., Ing. Kamil Krpec, Ph.D., Ing. Petr Kubesa, Ing. Milan Dej, Ph.D., Ing. Jiří Ryšavý, Ing. Vendula Laciok, Ph.D., Jiří Kremer, VŠB-TU Ostrava, Výzkumné energetické centrum

Recenzovaný Cílem tohoto příspěvku je porovnat emise BaP z vytápění domácností, průmyslové emise BaP a emise BaP z dopravy v rozsahu České republiky a jednotlivých krajů ČR za použití aktuálních bilančních přístupů, jež jsou používány pro vykazování emisí BaP za ČR v rámci Úmluvy o dálkovém znečišťování ovzduší přesahujícím hranice států (CLRTAP).

22.1.2018
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

Evropský parlament minulý týden odhlasoval 35% cíl pro úspory energie a 35% podíl OZE v energetice pro rok 2030. Argumentuje čistším ovzduším, vyššími úsporami a růstem pracovních míst. Na slavnostním zahájení výstavy Infotherma 2018 však k tomuto rozhodnutí zaznívaly zejména kritické hlasy.

19.1.2018
Aliance pro energetickou soběstačnost

Evropský parlament se shodl na tom, že cíl pro navýšení podílu obnovitelných zdrojů by měl být alespoň 35 % v roce 2030. Europoslanci tak dali jasný signál, který může EU pomoci stát se opět leaderem v moderní energetice.

9.1.2018
Mgr. Klára Sutlovičová, Glopolis

Účastníkům klimatické konference v Bonnu ani dva týdny intenzivních jednání bohužel nestačily k výraznějšímu posunu v přípravě souboru konkrétních pravidel pro naplnění cílů Pařížské dohody.

7.1.2018
Karel polanecký, Hnutí Duha

Listopadová konference OSN o globální změně klimatu v Bonnu měla upřesnit naplňování Pařížské dohody po roce 2020. Podařilo se to?

18.11.2017
Olga Kališová, MSc.

Studenti pedagogiky, kteří chtějí v budoucnu působit v rozvojových zemích, nebo o jejich problémech učit, by měli mít praktickou zkušenost se situací místních lidí. O tuto zkušenost již od roku 1972 usiluje Nezbytná vysoká škola pro výuku učitelů (v angličtině The Necessary Teacher Training College, v dánštině Det Nødvendige Seminarium, DNS).

8.11.2017
Ing. Josef Hodboď, redakce

Ve vytápění má prakticky každý možnost se aktivně zapojit do boje s rostoucí teplotou na Zemi a rostoucí koncentrací oxidu uhličitého ve vzduchu. Jde jen o malou kapku, ale všechny dohromady mohou vytvořit intenzivní a globální déšť. V pondělí 7.11. byla zahájena světová klimatická konference v Bonnu, která navazuje na klimatickou konferenci v Paříži, a potrvá do 17.11.

3.5.2017
Ing. Vladimír Stupavský, redakce

Jedním z nejdůležitějších zdrojů energie pro vytápění domácností v Rakousku je biomasa. Využívá ji 2 miliony domácností. Vyplývá to z nejnovějších statistických údajů, které přinesla rakouská asociace Österreichischen Biomasse-Verband.

21.4.2017
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

Se stále větším zastoupením OZE v energetické soustavě řeší evropští politici i energetici otázku, jak financovat stavbu záložních kapacit, které zajistí dostatek elektřiny i v případě nepříznivého počasí z hlediska provozu OZE. A politici němečtí navíc potřebují odstavit jádro.

23.3.2017
Ministerstvo životního prostředí

Strategie MŽP na ochranu klimatu do 2030 a postupný přechod na nízko-emisní hospodářství do 2050 dostala od vlády zelenou. Politika ochrany klimatu představuje cíle a konkrétní opatření ke snižování emisí skleníkových plynů tak, aby ČR dodržela závazky vyplývající z mezinárodních dohod a evropských cílů.

29.11.2016
Ing. Vladimír Stupavský, redakce

Evropský parlament schválil 23. listopadu 2016 nové limity pro vybrané emise a látky znečišťující ovzduší. Pro členské státy z toho vyplývají nové závazky ke snížení některých emisí ve 2 krocích - od roku 2020 a od roku 2030. První kontroly dodržování nových limitů se budou vyhodnocovat k roku 2025.

22.10.2016
Ministerstvo životního prostředí

Ministr Richard Brabec na jednání Rady ministrů životního prostředí evropské osmadvacítky diskutoval o snižování emisí skleníkových plynů ze sektorů, které nejsou součástí evropského systému obchodování s emisemi (EU ETS). Mezi další témata jednání patřily biologická rozmanitost a udržitelné vodní hospodářství.

3.10.2016
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

Recenzovaný Podpora obnovitelných zdrojů energie formou net meteringu měla značný podíl na rozšíření obnovitelných zdrojů energie v USA. Přes svou popularitu byl také od začátku provázen kritikou jako ohrožení příjmů energetických společností, a tím i jejich schopností poskytovat energetické služby. S rostoucím instalovaným výkonem fotovoltaiky se některé státy rozhodly politiku net meteringu revidovat.

28.9.2016
Olga Kališová, MSc.

Barefoot College, Grameen Shakti a M-KOPA Solar šíří obnovitelné zdroje energie mezi lidmi. Restrukturalizují energetický trh a rozvíjejí společnost bez rozdílu pohlaví, majetku, kultury a náboženství. Inspirují příznivce rozvoje lidského potenciálu a udržitelné energetické autonomie.

4.8.2016
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

Letošní energetická prognóza agentury Bloomberg New Energy Finance (BNEF) zvaná New Energy Outlook 2016 (NEO 2016) se od předpovědi z předchozího ročníku příliš neodchýlila. Z dosavadního vývoje BNEF identifikuje dva hlavní zdroje roku 2040 – OZE a uhlí. Trendy jsou tedy stejné jako loni a NEO 2016 se spíše než převratnými tvrzeními zabývá upřesněním těchto trendů.

18.7.2016
Siemens, s.r.o.

Společnost Siemens představila 8MW větrnou elektrárnu SWT-8.0-154. První instalace elektrárny, která je určena pro větrné parky na moři (takzvaná „offshore“ elektrárna), by se měla uskutečnit začátkem roku 2017. Při stejných větrných podmínkách umožní až o 10 % vyšší roční produkci energie než předchozí, 7MW větrná elektrárna Siemens.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2023, všechna práva vyhrazena.