Klimatická konference v Paříži (COP 21), 30. 11. - 11. 12. 2015
United Nations Climate Change Conference in Paris,
Nov 30 - Dec 11 2015
Cílem 21. konference OSN o klimatické změně (COP21) je dosáhnout právně závazné a univerzálně platné dohody o opatřeních proti změně klimatu. Hlavní snahou těchto opatření je udržet globální oteplování pod hranicí 2°C.
Každá ze 196 zemí OSN musí předložit vlastní plán na snižování emisí skleníkových plynů. Česko to už udělalo prostřednictvím Evropské unie, která chce do roku 2030 snížit emise oxidu uhličitého o 40 % oproti roku 1990.
Francie bude hrát v pořádání této mezinárodní konference vedoucí roli - COP21 bude jednou z největších mezinárodních akcí, které se kdy v zemi konaly. Očekává se účast až 50 tisíc návštěvníků, z toho 25 tisíc oficiálních delegátů z vlád, mezivládních organizací, agentur OSN, nevládních organizací a občanské společnosti. Českou republiku bude v Paříži zastupovat premiér Bohuslav sobotka a ministr životního prostředí Richard Brabec.
Dohoda, která vzejde z konference v Paříži, by měla nahradit Kjótský protokol z roku 1997. Ten obsahuje závazná opatření pro snížení emisí skleníkových plynů, avšak nebyl ratifikován (tj. k ničemu se nezavázaly) státy, které ovzduší znečišťují nejvíce – USA, Čína a Indie. S odůvodněním, že přijetí Kjótského protokolu by ohrozilo hospodářský růst těchto zemí, nebylo dosaženo závazné dohody v roce 2009 v Kodani ani v roce 2010 v Cancúnu.
Nyní se zdá, že doba pokročila. Do obnovitelných zdrojů, alternativních paliv a úspor energie se celosvětově investuje více než do fosilních paliv. Světová spotřeba ropy stagnuje a její cena klesá. Nově se nehovoří o vrcholu těžby (peak oil), ale o vrcholu poptávky (peak demand). Probouzí se sektor elektromobilů a elektrických akumulátorů. Jak USA, tak Čína jsou v roce 2015 světovými lídry v oboru obnovitelné energie. Roky 2010, 2014 a 2015 byly nejteplejšími v celé historii měření. Znečištění životního prostředí v Číně i v Indii má stále citelnější dopady na zdraví obyvatel. Uvidíme, zda budou tyto a další předpoklady dostatečné, aby byla na COP 2015 přijata globální závazná dohoda na omezení skleníkových plynů.
Oficiální web konference: www.cop21paris.org
Aktuality z konference na Twitteru: www.twitter.com