Reklama
Normy a právní předpisy
Archiv článků od 1.10.2007 do 9.3.2009

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

9.3.2009
doc. Ing. Zuzana Vranayová, CSc., TU v Košiciach, Katedra TZB

Účelem normy je specifikace požadavků a doporučení pro montáž vodovodů v budovách a jejich blízkosti. Týká se nových instalací i oprav. Popisuje např. připojení ohřívačů vody a nádrží, vedení potrubí a pravidla uvedení vodovodů do provozu, ČSN EN 806-4 vyvolá změnu dosud platných norem.

3.2.2009
Ing. Alexander Šafařík-Pštrosz - předseda ÚNMZ

Patrně již vešlo v obecnou známost, že Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR (MPO) rozhodlo o zrušení své příspěvkové organizace, Českého normalizačního institutu (ČNI) k datu 31. 12. 2008. Součástí tohoto rozhodnutí bylo přijetí takových opatření, aby zabezpečování tvorby a vydávání českých technických norem (ČSN) bylo od 1. 1. 2009 vykonáváno v rámci Úřadu pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví (ÚNMZ).

1.12.2008

Cena vody povrchové, voda pitné a odpadní odvedené je cenou usměrňovanou. Podíl zboží a služeb, u nichž se uplatňuje cenová regulace, představuje v současné době cca 5 - 6 % hrubého domácího produktu.

23.6.2008
Ing. Jakub Vrána, PhD.

Nedostatky nejsou často vůbec zjištěny, protože v ČR není téměř žádná odborná kontrola vnitřních vodovodů. Jestliže v západních zemích Evropské unie kontroluje dodavatel vody projekty a provedené vnitřní vodovody, potom v ČR se dodavatel vody zajímá pouze o projekt a provedení vodovodní přípojky. Rovněž vzdělání instalatérů není dostatečné, chybí vyšší odborné zkoušky.

14.4.2008
prof. Ing. Karel Kabele, CSc., Ing.Roman Musil

Není důležitá pouze celková spotřeba vody, ale potřebujeme znát rozdělení odběru vody v průběhu časové periody. Na základě zpřesněných křivek spotřeby vody pro jednotlivé typy budov je možné navrhovat menší zásobníky teplé vody a menší zdroje tepla sloužící pro přípravu teplé vody.

17.3.2008
Ing. Dagmar Kopačková

Seminář, který se koná tradičně na sklonku zimy přinesl mnoho zajímavých postřehů, některé z nich Vám přinášíme. Jedná se o výběr ze zvukového záznamu přednášek a diskuse. Díl I. jsou poznámky k přednášce k nové normě na výpočet vnitřních vodovodů.

10.3.2008
Ing. Jakub Vrána, Ph.D. Ústav ZTB, Fakulta stavební VUT v Brně

Dimenzování potrubí vnitřního vodovodu vychází z výpočtových průtoků, průtočných rychlostí a tlakových ztrát v potrubí a zařízeních. Protože norma ČSN EN 806-3 platí pro dimenzování potrubí jen v některých budovách a nevylučuje dimenzování podle národních norem, byla v roce 2007 revidována ČSN 73 6655.

7.1.2008
Ing. Dagmar Kopačková z informací Ministerstva zemědělství ČR

Každý, kdo odebírá podzemní nebo povrchovou vodu nebo vypouští odpadní vody do vod povrchových nebo podzemních, musí mít pro takovou činnost povolení. Článek je jen připomenutím pravidel, která stanovuje zákon z r.2003 a která jsme popisovali v samostatných článcích od r. 2004.

10.12.2007
Bc. Lukáš Mudroch, Marley

Článek shrnuje problematiku nakládání se srážkovou vodou. Zatímco k zasakování a akumulaci srážkové vody z RD není třeba povolení, k zasakování odpadní vody je vždy nutné povolení příslušného vodoprávního úřadu.

12.11.2007
Ing. Zdeněk Žabička

Článek se zabývá souvislostmi mezi dimenzováním zjednodušenou metodou podle ČSN EN 806 - 3 Vnitřní vodovod pro rozvod vody určené k lidské spotřebě - a českou normou ČSN 75 5455 Výpočet vnitřních vodovodů.

15.10.2007
Jánošková Taťjana, Ing. PhD., Stavebná fakulta STU v Bratislave, Katedra TZB

Zavádzaním európskych noriem do slovenskej projekčnej praxe nastávajú aj zmeny v náhľade na niektoré postupy zaužívané pri návrhu rozvodov pitnej vody spoločne s vodou na hasenie požiarov. Do platnosti sa uviedli STN 92 0400, STN EN 806-1, STN EN 806-2, dávnejšie STN EN 1717. Požiadavky všetkých týchto noriem je treba zohľadňovať pri návrhu rozvodov pitnej vody v prípade, že predpokladáme aj ich využitie pre účely hasenia.

1.10.2007
Ing. Zdeněk Žabička

Požadavek zachycování dešťové vody na pozemku nemovitosti je správný. Při jeho naplňování se musí postupovat s odbornou péčí tak, aby nemohlo dojít k poškození řešeného objektu nebo objektů sousedících. Článek nabízí mimo jiné i několik praktických ukázek.

1.10.2007

V souvislosti s vyhláškou 148/2007 Sb., o energetické náročnosti budov a souvisejících požadavcích na hodnocení energetické náročnosti budov je v současné době na internetových stránkách katedry TZB Fsv, ČVUT v Praze k dispozici zdarma konečná verze národního kalkulačního nástroje NKN v-2.03 pro stanovení energetické náročnosti budov a vystavení průkazů ENB.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama