Autor srozumitelným způsobem seznamuje čtenáře s úrovní naší legislativy a stavu rozúčtování nákladů na tepelnou energii pro vytápění. Upozorňuje na úskalí spojená s nesplněnou harmonizací našich předpisů s předpisy EU.
Rada Evropského společenství přijala již v roce 1993 směrnici 93/76/EHS, která mimo jiné zavazuje k tomu, aby vyúčtování nákladů na vytápění, klimatizaci a přípravu teplé vody bylo prováděno podle skutečné spotřeby. Vzhledem k závazkům ČR z přístupových rozhovorů ke vstupu do EU a ke skutečnosti, že zákon č. 406/2000 Sb. tuto povinnost neobsahuje, se připravuje jeho novela.
Nejdůležitější novinkou ve Sbírce zákonů za měsíc červen je úplné znění zákona o obecné bezpečnosti výrobků, který zajišťuje, aby výrobky uváděné na trh nebo do oběhu byly z hlediska bezpečnosti a ochrany zdraví pro spotřebitele bezpečné. Z pohledu výrobků pro TZB je velmi důležité jeho vymezení vůči další platné legislativě, například zákonu o technických požadavcích na výrobky a zákonu o ochraně ovzduší.
Zásobování požární vodou se musí v objektu řešit vždy, existuje-li v požárních úsecích stavebních objektů požární riziko. Rozvodná potrubí k dodávce vody do hadicových systémů mohou být provedena i z hořlavých hmot a pokud jsou trvale zavodněna, mohou volně (bez další ochrany) procházet také prostory s požárním rizikem.
Metodika vychází z požadavků evropské legislativy (Směrnice rady 89/106/EHS, Rozhodnutí komise 97/464/ES a na ně navazujících Evropských norem), která má za cíl ochranu spotřebitelů a životního prostředí při dodávkách stavebních výrobků, a ze stávající české legislativy. Dále se v metodice vychází z toho, že požadavky v Evropských normách jsou odrazem současného stavu techniky, a tedy by měly být brány jako minimální standardy. Metodika se skládá z části, ve které jsou uvedeny základní pojmy a návod jak postupovat při vodoprávním řízení, a z komentáře, ve kterém jsou zdůvodněna, případně upřesněna, jednotlivá ustanovení.
Jednou z podmínek pro využití Fondu soudržnosti je dosažení limitu 10 mil. EUR (cca 300 mil. Kč) na jeden projekt. To je v případě České republiky obtížné pro zabezpečení akcí v obcích s počtem 2 000 - 10 000 ekvivalentních obyvatel a bude třeba zajistit nezbytnou integraci (sdružování) akcí do souborných projektů.
Vyhláška podrobně a velmi přehledně popisuje požadavky na zotavovací akce pro děti včetně požadavků na TZB. Na všech zotavovacích akcích musí být zajištěna možnost koupání nebo osprchování v teplé vodě alespoň jednou za týden, nádobí lze mýt pouze v pitné vodě. Vyhláška užitečná pro odborníky i všechny rodiče!
Nová verze této vyhlášky přináší mnoho nového, zejména nově zpracované podmínky pro hygienické prostory v případě rodinných provozů, malých provozů např. v pasážích domů, stanovuje pravidla pro využívání chemických WC a přehledně člení provozovny a jiné stravovací služby. Vyhláška je velmi obsáhlá a v článku jsou uvedeny ty požadavky, které se týkají vody a kanalizace.
Ve Sbírce zákonů za měsíc březen jsou novinky z oblasti vytápění, výtahů, zdravotní techniky i označování CE. Pravidla zveřejněná ve Sbírce zákonů jsou závazná, proto pro všechny důležitá. U položek již platných najdete i odkazy na platné znění a k novým vyhláškám ze zdravotní techniky máme pro Vás již připraveny komentáře.
Cena vody je cenou věcně usměrňovanou a je určována podle pravidel stanovených v Cenovém věstníku Ministerstva financí ČR - výměr MF č. 01/2002 ze dne 28.11.2001. Pražské vodovody a kanalizace a. s. se musí při stanovování výše vodného a stočného tímto Cenovým věstníkem řídit, tzn. že si mohou započítat v kalkulaci ceny jen oprávněné náklady a přiměřený zisk. PVK pouze cenu navrhují a než je její výše projednána v zastupitelstvu hlavního města, musí projít schválením v Pražské vodohospodářské společnosti, a. s.
Při stavbě domu si z nějakého důvodu stavebník nechá namluvit, že zastřešující projektant umí všechny profese tak kvalitně, že specialisty vlastně nepotřebuje. Z této představy se v Čechách vyklubal nový tvor - "kanalizační architekt". Je to architekt nebo projektant stavební části, který řeší v dokumentaci všechno sám - umisťuje studny, osazuje žumpy, klidně kreslí i kanalizaci podle toho, jak se to naučil za dvě tři hodiny nenáviděného předmětu na fakultě.
Cílem metodiky, která vychází z požadavků evropské legislativy je poskytnutí informací a návodů postupů, které povedou ke zkvalitnění práce vodohospodářských orgánů a zprostředkovaně i projektantů, dodavatelů a výrobců. Základním cílem je ale ochrana spotřebitele a ochrana životního prostředí při dodávkách stavebních výrobků. Obsahem metodiky je zařízení pro odlučování lehkých kapalin (např. oleje a motorového benzínu), tj. kapalin s hustotou do 0,95 g/cm3, z odpadních vod pomocí gravitace, shlukování a sorpce. Přičemž tyto odpadní vody jsou odváděny veřejnou kanalizací na čistírnu odpadních vod.
ČSN EN 1717 řeší podrobně ochranu vnitřního vodovodu proti zpětnému nasátí vody. Tato problematika je řešena také v ČSN 73 6660 a ČSN 75 5490 vydaných dříve a některých dalších normách týkajících se výrobků pro zdravotně technické instalace. Při rozhodování, jakou ochrannou jednotku použít v konkrétních případech, se musí projektanti nebo dodavatelé zdravotně technických instalací řídit všemi uvedenými normami a používat jen výrobky (armatury apod.) odpovídající příslušným výrobkovým normám.