Problematika energetického využití odpadů a s ní spojená výstavba nových zařízení je velice aktuálním tématem. Článek se věnuje především trendům nakládání s odpady, posuzuje možnost energetického využití z různých hledisek.
Systémy tepelně aktivních prvků stavební konstrukce (Thermally-Active Building Systems, TABS) umožňují úpravu tepelných parametrů vnitřního prostředí v budově s využitím tepelné kapacity konstrukce budovy k akumulaci energie. Tento princip vytváří podmínky pro snížení provozních nákladů a lepší využití obnovitelných zdrojů energie.
Oddělení datové podpory koncepcí Ministerstva průmyslu a obchodu ČR připravilo tuto statistickou zprávu jako komplexní národní statistiku obnovitelných zdrojů energie. Závěrečná část zprávy přináší statistická data z kategorií energeticky využívané odpady a alternativní paliva, vodní elektrárny, větrné elektrárny, fotovoltaické elektrárny, solární termální systémy, tepelná čerpadla a geotermální energie.
Tradiční jarní semináře společnosti ASIO „Čištění komunálních vod od A do Z“ budou tentokrát zaměřeny na čištění komunálních vod, a to od přírodních způsobů až po recyklaci odpadních vod včetně recyklace tepla, nutrientů a související problematiky zápachu. Zmíníme nejnovější poznatky z oblasti vegetačních i „strojních“ ČOV a informace o nových polutantech.
Z pohledu udržitelné sanitace by voda, živiny i energie v odpadní vodě obsažené měly být recyklovány. Pro tento přístup se často užívá akronym NEW. Za tímto účelem se často voda dělí podle typu znečištění tak, aby pak její využití bylo co nejekonomičtější, a z důvodu lepší komunikace se jednotlivým typům vod přiřazují barvy – color of water.
Již v lednu začíná tradiční „kolečko“ po ČR, seminář se zabývá zejména novými řešeními při odvádění a využívání srážkových a šedých vod (recyklace) a v neposlední řadě využitím energie z vypouštěných vod. Je zaměřen zejména na praktické příklady, nejčastější chyby, legislativní návaznosti a návratnost řešení.
Hlavním důvodem pro recyklaci "šedých" vod (vody ze sprch a koupelen) je jejich malé znečištění, tj. jejich méně náročná úprava, možnost využití tepla, které je v nich obsaženo, ale také vliv na prestiž budovy a zavádění systémů hodnocení (certifikace) budov z hlediska jejich vlivu na životní prostředí.
Snížení provozních nákladů a spotřeby energií se v současné době stává prioritou nejen pro uživatele domů, ale i pro provozovatele vodohospodářských a čistírenských infrastruktur. Nový přístup k energii, recyklaci vody a nutrientů se snaží naplňovat firma ASIO, a to nejen při dodávkách technologií, ale i rozšířením nabídky a úpravou stávajících výrobků.