logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Ideální je, aby odpad nevznikal. Cílem je recyklace 65 %

Jak velké množství z vyprodukovaných odpadů je možné recyklovat a jak vidí snahu skládkových společností recyklovat odpad, se dozvíte na přednášce Milana Chromíka ze společnosti Veolia Česká republika. Vytěžit jako surovinu, vyrobit a spotřebovat jako produkt, a nakonec vyhodit jako odpad. Tak dnes vypadá koloběh odpadového hospodářství.

„Probíhá však celá řada změn, které mají za cíl přesunout odpad z neekologických skládek směrem k vyšším stupňům hierarchie nakládání s odpady. Celá tato snaha pak směřuje k oběhovému hospodářství, kde by ideálně odpad vůbec nevznikal,“ říká Milan Chromík ze společnosti Veolia Česká republika. Ten vystoupí na konferenci Dny teplárenství a energetiky, která se uskuteční 26.–27. 4. v Hradci Králové, s přednáškou „ZEVO v oběhovém hospodářství – je koncept energetického využívání mrtvý?“

Pane Chromíku, je tedy možné vzniku odpadů zabránit?

Bylo by naivní si myslet, že odpady vznikat vůbec nebudou. Pokud už ale vzniknou, je třeba se pokusit je materiálově využít, recyklovat, případně zužitkovat jinak, například energeticky. A jen ten, který nemá materiálové ani energetické využití, by měl jít na skládku. Jinými slovy řečeno, na skládku by se v zásadě nemělo dostat nic jiného než inertní materiál.

Jak velké množství z vyprodukovaných odpadů je možné recyklovat?

Ne všechny materiály se dají recyklovat. Některé recyklovatelné jsou, ale za takových nákladů, že je levnější si koupit materiál nový, mnohdy zároveň kvalitnější. Jiné mají svou „recyklační životnost“. Například papírové vlákno lze recyklovat maximálně sedmkrát. Obecně je ale potřeba materiály pro opětovné využití nebo recyklaci chránit a dodržovat hierarchii nakládání s odpady podle zákona. Klíčem by měla být technologická proveditelnost a ekonomická efektivita opětovného využití nebo recyklace. Největším nesmyslem je totiž recyklovat materiál, o který na trhu není zájem. To vlastně z odpadu vyrobíte další odpad, a tudíž budete neefektivně nakládat s prostředky.

O jak velkém množství recyklovatelného odpadu hovoříte?

Pokud se budeme bavit o komunálním odpadu, pak cíle EU z balíčku oběhového hospodářství říkají, že recyklovat se má 65 % do roku 2030. Pro úplnost je třeba dodat, že z celkového množství, tj. bez primární separace. Tudíž množství odpadu na jiné využití klesne na 35 % současného množství. To je v současné době nějakých 1,9 mil. tun. Ty bude potřeba využít jinak, nejlépe energeticky. Součástí balíčku je totiž i snížení množství skládkování na 10 % objemu veškerého odpadu a úplný zákaz skládkování odpadu z odděleného sběru.

Těch 1,9 mil. tun odpadu se bude muset spalovat?

Spalování není úplně přesný termín. Bude se muset energeticky využít. U spalovny jde pouze o odstranění odpadu – jeho pouhou „hygienizaci“ bez využití energie v něm obsažené. Zařízení tohoto typu nejsou nadále žádoucí. Toto množství odpadu, příp. palivo na bázi odpadů, se bude muset energeticky využít. S dodržením minimální účinnosti využití energie, dodržováním přísných emisních limitů, apod.

Dny teplárenství a energetiky

Co očekáváte od konference DTE?

Další osvětu v oblasti energetického využívání odpadů. Jako jeden z velkých hříchů současnosti vidím skládkování. Všichni sledujeme situaci v OKD – obáváme se, že nebudeme mít domácí uhlí pro zdroje v České republice a ve stejné době zakopáváme miliony gigajoulů pod zem. Se všemi negativními dopady skládek!

Čeho se v odpadové oblasti obáváte?

Recyklace skládkovými společnostmi. To je jako když na chirurgii povolají doktora z pitevny . Oni ve skutečnosti recyklovat nechtějí, protože mají obrovské volné kapacity na skládkách. Budou recyklovat jen jako a jen trochu – přesně tolik, aby na skládku mohli odvézt co nejvíce zbytkového odpadu. Proto se musí pomocí ekonomických nástrojů znemožnit jejich ukládání odpadů.


TEPLÁRENSKÉ SDRUŽENÍ České republiky
logo TEPLÁRENSKÉ SDRUŽENÍ České republiky

Zájmové sdružení právnických osob, jejichž činnost souvisí s problematikou výroby, rozvodu a spotřeby tepla, výrobou a montáží technologií pro teplárenství a projektování zařízení pro zásobování teplem. Členové Teplárenského sdružení ČR vyrábějí více než ...

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.