Koronavirus v nepříznivých podmínkách kanalizace a ČOV dlouho nevydrží. Ale obecně rybařit pod ČOV není dobrý nápad. Analýza odpadních vod je vhodná i pro další účely než je aktuálně koronavirus.
Státní zdravotní ústav ČR (SZÚ) řeší v současné době výzkumný projekt s názvem Stanovení hygienických požadavků na recyklovanou vodu využívanou v budovách a městských vodních prvcích. Nyní se obrací se na všechny majitele objektů, kteří využívají přečištěné odpadní vody s prosbou, aby se zapojili do projektu a umožnili vzorkování ve svých objektech.
Nyní je příhodná doba na řešení dešťových vod v domácnostech – rádi pomůžeme i s přípravou žádosti o dotaci. Nikdy to nebylo tak jednoduché. V Brně můžete získat dokonce až 75 % dotaci a to v rámci dotačního programu Nachytej dešťovku!. Žádat mohou i obyvatelé lokalit, kde neproběhla nějaká opatření proti suchu.
Řada měst i obcí chce zvýšit svoji odolnosti vůči projevům změn klimatu a hledá způsob, jak zlepšit kvalitu veřejných prostor. Ptáte se, jak zapojit prvky modro-zelené infrastruktury při plánovaných revitalizacích, jak podpořit zadržování dešťové vody? Odpovědi na tyto otázky a mnoho dalších praktických informací přinesl 5. ročník mezinárodní konference Počítáme s vodu.
Srdečně vás zveme na seminář, jehož cílem je představit vizi modrozelené infrastruktury, technická řešení a konkrétní situace, ve kterých je možno je využít. Stejně tak i to, co rozhoduje při uvažování klíčových manažerů, a jak řešení podporuje nebo nepodporuje legislativa – tj. jaké jsou překážky, a jak je možné je překonat.
Odborný V dnešní době, kdy příroda svými „sedmi“ suchými roky ukázala jednu ze svých tváří, není nutno nikoho přesvědčovat, že hydrogeologie a vodárenství k sobě nerozlučně patří, neboť přibližně polovina vody ve vodárenských soustavách pochází ze zdrojů podzemní vody. K mé velké radosti se pomalu rozbíhá renesance vodárenské hydrogeologie.
Recenzovaný V příspěvku je hodnocena jakost drenážních vod z hlediska koncentrací živin (dusičnanový dusík, fosfor) a pesticidů a jejich metabolitů. Dále jsou představena některá opatření zmírňující negativní vliv podpovrchového (drenážního) odtoku na vodní zdroje, jako je zatravnění zdrojových oblastí, drenážní biofiltr a umělý mokřad.