Na seznamu doporučených výrobků pro kotlíkové dotace (SVT) není kotel, který by neplnil podmínky programu
Kotel slovenského výrobce, který byl prověřován Státním fondem životního prostředí ČR (SFŽP ČR) na základě podnětu z Asociace podniků topenářské techniky, splňuje dle dalšího (arbitrážního) posudku z nezávislé akreditované zkušebny požadované hodnoty (pro spalování hnědého uhlí a dřevěných pelet), a tak i podmínky dotace.
Potvrdil to arbitrážní posudek, který na vyžádání ze strany SFŽP ČR doložil výrobce kotle a který měl rozhodnout o případném setrvání kotle na seznamu doporučených výrobků podpořených z kotlíkových dotací.
Naměřené hodnoty pro spalování hnědého uhlí a dřevěných pelet byly v arbitrážním posudku obdobné jako v posudku, který společnost původně doložila jako nezbytný podklad pro zapsání do seznamu SVT. Seznam vede SFŽP ČR a jeho účelem je pomoci žadatelům o kotlíkové dotace v orientaci na trhu s dotovanými kotli. Výrobci pro zapsání do seznamu dokládají mj. certifikáty o plnění požadovaných hodnot z akreditovaných nezávislých zkušeben po celé Evropě. Na základě těchto certifikátů mohou být zapsáni na seznam doporučených výrobků podpořených z kotlíkových dotací. Všechny výrobky zapsané na seznam musí splnit stejné podmínky a jejich uvedení na seznamu znamená, že výrobci deklarují mj. splnění podmínek spalování v ekodesignu, což je doloženo právě díky certifikátům z nezávislých akreditovaných zkušeben, které jsou si na trhu EU rovny. MŽP spolu s Asociací podniků topenářské techniky zároveň podá podnět na příslušné orgány (zejména MPO), aby zahájily kroky k zefektivnění regulace trhu s kotli na českém i celoevropském trhu.
Výrobek na seznamu SVT vedený pod číslem 6503 je v seznamu evidovaný jako kombinovaný kotel určený pro spalování černého a hnědého uhlí a dřevěných pelet. Výrobce kotle dodal v roce 2015 veškerou dokumentaci potřebnou k zápisu na seznam, včetně zkoušky plnění tzv. ekodesignu na všechna paliva z nezávislé akreditované zkušebny z Piešťan (Technický skúšobný ústav Piešťany, š. p.). Na základě podnětu Asociace podniků topenářské techniky nechal SFŽP ČR přezkoušet kotel vybraný z běžné distribuce v nezávislé certifikované zkušebně v Brně (Strojírenský zkušební ústav, s. p.). Ta však naměřila odlišné výsledky, které se neshodovaly s výsledky naměřenými v nezávislé akreditované zkušebně v Piešťanech. SFŽP ČR následně konfrontoval výrobce s tímto posudkem a nad rámec požadavků na zápis do SVT trval na doložení nových certifikátů o plnění podmínek programu, tentokrát z jiné akreditované evropské zkušebny, které rozhodnou o jeho setrvání v seznamu. Dodání těchto nových dokumentů výrobce přislíbil a následně i doložil, i když zatím jen částečně.
Arbitrážní posudek z nezávislé akreditované zkušebny v Lodži (Instytut Energetyki - Institut Badawczy), předložený výrobcem kotle v termínu do 30. 6. 2016 potvrdil, že výrobek vedený v seznamu pod číslem 6503 naplňuje v případě spalování hnědého uhlí a dřevěných pelet požadované hodnoty na ekodesign, které jsou podmínkou pro zapsání na seznam SVT. Výsledky těchto dvou zkoušek korelují s výsledky posudku ze zkušebny v Piešťanech, které tak potvrzují. Na základě těchto výrobcem doložených podkladů a na základě jeho deklarace o naplnění všech požadavků programu nemá Státní fond životního prostředí ČR důvod pro stažení výrobku ze seznamu, a lze tak výrobek i nadále podpořit v rámci kotlíkových dotací.
Výrobce prozatím nedodal v rámci certifikátu z Lodže přeměření spalování třetího paliva - černého uhlí, ale dopisem určeným Státnímu fondu životního prostředí ČR přislíbil, že další certifikaci plnění požadovaných hodnot ekodesignu při spalování černého uhlí z nezávislé evropské zkušebny dodá ve lhůtě přiměřené s ohledem na čas potřebný k zajištění termínu zkoušek v příslušné zkušebně, nejpozději však do konce roku 2016.
Vzhledem k rozdílným měřením v několika různých nezávislých zkušebnách, akreditovaných příslušnými národními orgány v rámci pravidel jednotného evropského akreditačního systému, jejichž rozdílné výsledky nemůže MŽP objektivně zhodnotit a ani mu to nepřísluší, zároveň MŽP řeší s Asociací podniků topenářské techniky podání podnětu na Ministerstvo průmyslu a obchodu (které má tuto problematiku v kompetenci), aby zahájilo kroky k zefektivnění nástrojů pro regulaci trhu s kotli v České republice, potažmo i v celé EU.
Navíc platí, že kdyby se kdykoliv v budoucnu potvrdilo, že na seznamu je nevyhovující výrobek nesplňující parametry programu, pak odpovědnost nese vždy výrobce, po kterém by samozřejmě MŽP případné škody vymáhalo.
O celé situaci byli dnes informováni i zástupci krajských úřadů, které administrují kotlíkové dotace.